Перейти до основного змісту
Родимка чи злоякісна пухлина – як розпізнати у себе меланому за порадами лікарки з Чернівців

Родимка чи злоякісна пухлина – як розпізнати у себе меланому за порадами лікарки з Чернівців

Меланома – онкологічне захворювання, яке через кров і лімфу може вражати мозок, легені та кістки. Пухлину виявляють переважно на шкірі, рідше – на сітківці ока чи слизових оболонках. Виражених симптомів захворювання людина не відчуває, водночас може помітити їх візуально.

У Всесвітній день діагностики меланоми Суспільне Чернівці запитало у хірургині-онколога з Чернівців Юлії Перепади про те, чи можна розпізнати меланому самостійно та як можна запобігти її появі.

Меланома – злоякісна пухлина шкіри. Лікарка Юлія Перепада називає її однією з найагресивніших утворень. Водночас діагностувати її можна неозброєним оком: людину має насторожити новоутворення, яке має більш як шість міліметрів.

На що потрібно звертати увагу

Якщо людина підозрює у себе меланому, то може скористатися правилом "АКОРД", каже лікарка:

  • А – утворення асиметричне;
  • К – його краї нечіткі та нерівні;
  • О – якщо окрас (забарвлення) родимки має три або більше кольорів;
  • Р розмір від шести міліметрів;
  • Д – зміни родимки в динаміці;

"Якщо було якесь утворення і з часом воно змінилося: змінило розмір, колір або почало кровити, тоді потрібно перевіритися у дерматоонколога, провести дерматоскопію, щоб діагностувати, що це саме за утворення", – каже Перепада.

Якщо візуальних змін немає, достатньо проходити профілактичний огляд раз на рік. Так меланому чи іншу пухлину можна виявити на ранній стадії та застосувати хірургічне лікування.

Хто в групі ризику

  • люди, в родині яких один чи двоє родичів мали злоякісні новоутворення шкіри;
  • люди з першим фототипом шкіри: вони мають світлі очі та шкіру або руде волосся та велику кількість веснянок.

"Є певні спадкові мутації. І є групи людей з підвищеним ризиком розвитку меланоми", – каже Перепада.

Як запобігти розвитку меланоми

Меланоми виникають переважно через шкідливе ультрафіолетове випромінювання, каже лікарка. Щоб запобігти розвитку новоутворення, слід не перебувати під прямими сонячними променями з 10:00 до 16:00. Також користуватися сонцезахисними засобами та спеціальним сонцезахисним одягом.

"Також потрібно берегти дітей, бо їхня шкіра – вразливіша до шкідливого сонячного випромінювання. Один опік, отриманий в дитинстві, вдвічі збільшує ризик меланоми в дорослому віці", – каже лікарка.

Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Топ дня
Вибір редакції
На початок