Сезонна алергія — це реакція організму на пилок у період цвітіння різних рослин: від березня до жовтня. Ця реакція може проявлятись як чхання, нежить, свербіж у носі, сльозотеча та через інші симптоми. Суспільне Чернівці запитало алерголога обласної дитячої клінічної лікарні та експертку департаменту охорони здоров'я з питань дитячої алергології Тетяну Дмитрук, як розпізнати сезонну алергію та як полегшити свій стан.
Найчастіше сезонна алергія трапляється навесні, коли цвітуть дерева, каже Дмитрук. Менше випадків фіксують влітку – у час активного цвітіння трав, а восени сезонну алергію провокує пилок від бур'янів.
“Був раніше такий медичний термін – поліноз, але зараз, за міжнародною класифікацію захворювань, залишаємо терміни "сезонна алергія", "алергічний сезонний риніт" та "алергічний сезонний кон'юнктивіт”.
Хто в групі ризику
Лікарка каже, що в групі ризику:
- люди, члени родини яких мали схильність до алергії в декількох поколіннях,
- люди, в батьків чи інших родичів яких є алергія.
“Прояв алергії може починатися як у ранньому віці, так і в дорослому. І в 30 років, і в 40, і в 50. Це визначається тим, чи людина успадкувала від батьків, чи через покоління, що може відтермінувати прояви алергії до пізнього віку. Ще залежить від умов, де ми перебуваємо. Чи є фактори, які провокують — це наявність алергену у високій концентрації в певний період, чи зіставляється декілька факторів. Це і визначає появу алергії в різні періоди”.
Які рослини викликають алергію
Алергени розподіляються на сезони: Весна – береза, як основний алерген, вільха, ліщина, дуб, ясен, клен, волоський горіх, каштан, жито. Різнотрав'я — вівсяниця, кульбаба. Літо – зернові культури: кукурудза, соняшник, грястиця, косиця, пажитниця.
Осінь – група амброзії, полин, лобода, чорнобривці, айстрові, золотарник.
Крім сезонної алергії, є і такі, що можуть тривати протягом року. Зокрема, викликані грибками та алергенами тварин.
Які симптоми і чи відрізняються вони від ГРВІ
Сезонна алергія проявляється такими симптомами:
- чхання,
- свербіння,
- порушення нюху,
- набряки, які чергуються періодично із чханням,
- очні прояви: свербіння очей, слизотеча.
- погіршення самопочуття: млявість, сонливість.
За словами Дмитрук, симптоми можуть відрізнятися від погодних умов.
“Останніми роками помічаємо, що є часті коливання періоду теплих днів і холодних. Унаслідок їх чергування створюється велика концентрація пилку, тоді симптоми проявляються активніше, я б сказала, навіть агресивніше. Якщо маємо більш прохолодні дощові періоди, це зменшує концентрацію алергену і прояви значно легше протікають. А симптоми в сезоні будуть однакові, тільки коливатимуться від рівня концентрації пилку і контактів з алергеном”.
Щоб відрізнити сезонну алергію від простуди, орієнтиром лікарка називає температуру та біль у горлі. Якщо алергія може давати нижчу температуру — з 37.2° до 37.5°, при застуді температура може сягати 38-38.5°. Також біль у горлі характерний для застуди, а не алергії.
“При застуді може бути дискомфорт переважно в носових ходах. А при алергії більш притаманний свербіж, легеньке набрякання язика, поколювання, пирхотаподразнення, лоскіт у горлі, а також кашель від цього. Пирхота при вірусних інфекціях може бути від 3 до 5-7 днів, а при алергії — 7-14 днів. Це може тривати від початку березня аж до жовтня, з періодичними коливаннями, залежно від виду алергії. Тобто воно значно довше протікає".
Як лікарі діагностують сезонну алергію
Найточніший спосіб – шкірні проби (алергопроби), коли на шкіру наносять мікродози алергенів. Їх капають на передпліччя, вводять алерген у шкіру та оцінюють реакцію. Це можуть робити, коли у пацієнта немає загострення захворювання, а також якщо він не приймає протиалергічні препарати.
Також можуть призначати аналіз крові. Це допомагає точно визначити, на що саме алергія, а також допомагає скоротити час і швидше допомогти пацієнтові.
Як відбувається лікування
Лікарі призначають пацієнтам препарати двох груп — для профілактики та для зняття гострого стану, каже Дмитрук.
Препарати для профілактики призначають ще за місяць до періоду цвітіння. Ці ліки полегшать період проходження сезону.
У стадії загострення ліки підбирають з огляду на те, чи має пацієнт роботу, навчання, бо є протиалергічні препарати, які можуть викликати сонливість. Після лікування закріплюють препаратами для профілактики.
“Ми можемо зняти пацієнту симптоми, але особливість алергії така, що вона залишається в організмі. Вона не минає як застуда. На жаль, вона залишається і може посилитися в наступному сезоні”.
Як полегшити свій стан здоров'я у сезон алергії
Лікарка рекомендує менше перебувати на вулиці в сонячну або вітряну погоду, бо тоді симптоми будуть посилюватись. Пропонує різні бар'єрні засоби захисту слизової очей та носа.
“Краще виходити на вулицю після дощу у вечірній час, коли концентрація пилків зменшується. Після дощу бажано провітрювати приміщення. На період активності пилків краще не відчиняти вікна та двері. Провітрювати переважно у вечірній час. Після прогулянок потрібно змінити одяг, вмити обличчя та відкриті ділянки шкіри, де може осідати пилок. Приймати душ мінімум двічі на добу” .
Також очищувати ніс сольовими розчинами та полоскати рот, бо алергени осідають і на слизову губ. Варто використовувати сонцезахисні окуляри надворі та кондиціонери задля провітрювання приміщення.
Також лікарка рекомендує море для відпочинку, якщо є така можливість.
Авторка: Тіна Чеботар
Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]
Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини