Фахівці Держаудитслужби ініціювали перед міською владою розірвання контрактів з керівником комунального підприємства "Шкільне" Віталієм Лосєвим та начальником управління освіти Чернігівської міськради Василем Білогурою за "неналежне виконання ними службових обов’язків".
Зокрема, аудит зазначає, що ці керівники та приватні постачальники після повномасштабного вторгнення організували схему з "освоєння" бюджетних коштів на закупівлі продуктів для навчальних закладів. В чому суть справи та як на ці звинувачення реагують Білогура та Лосєв розповідаємо далі.
Що каже аудит
За інформацією Держаудитслужби, КП та учасники оборудки заробляли на різниці занижених та завищених закупівельних цін.
"Управління освіти оголошувало тендер на закупівлю послуг з харчування для дітей з такими умовами, щоб його вигравало лише підконтрольне міськраді КП «Шкільне». Після перемоги комунальне підприємство без жодних торгів підписувало прямі договори з приватними постачальниками, які були пов’язані з директором цього підприємства", — йдеться на сайті.
Спочатку вартість договорів визначалася з урахуванням умов, пише аудитслужба, які встановлені вимогами тендерної документації управління освіти. Але, як вони зазначають, після укладання їх вартість могла зростати у декілька разів через те, що підписувалися додаткові угоди.
"Наприклад, один із договорів, укладений з постачальником, з початкової суми в 712 тисяч гривень зріс до 3,85 мільйона гривень".
За даними перевірки, у КП "Шкільне" виникала заборгованість перед постачальниками.
"Вони зверталися до Господарського суду Чернігівської області з позовами про примусове стягнення заборгованості. В суді комунальне підприємство з цим погоджувалося. Для того, щоб розрахуватися з кредиторами за переплачене постачання товарів, КП «Шкільне» зверталося до Чернігівської міськради про виділення коштів «на придбання основних засобів» для забезпечення свого функціонування. Виконком міськради ухвалив таке рішення і перерахував гроші на збільшення статутного капіталу КП".
"Наприклад, у кінці 2022 року сума додаткових вливань у комунальне підприємство становила 7,5 мільйона гривень. Ця сума практично дорівнювала сумі заборгованості перед постачальниками, які подали до суду, – сім мільйонів гривень. Саме ці кошти і пішли на її погашення, а не на закупівлю необхідного обладнання", — пояснює аудитслужба.
За їх інформацією, станом на кінець досліджуваного періоду в жовтні 2024 року, у КП "Шкільне" є кредиторська заборгованість щодо розрахунків за поставлені продукти для дітей на загальну суму 9,1 мільйона гривень.
Матеріали аудиту передані до правоохоронних органів.
Реакція начальника управління освіти
Як повідомив на своїй сторінці у Facebook начальник управління освіти Чернігівської міськради Василь Білогура, висновок від аудиторів зроблений для усунення його з посади.
"І, як не дивно, відповідальність покладають на начальника управління освіти, хоча підприємство йому не підпорядковується. Завдання зрозуміле, інструменти стандартні — кримінальні провадження, щоденні запити, дестабілізація і блокування роботи. Перевірки — планові, позапланові, будь-які. Публічна дискредитація, інформаційні вкиди, маніпуляції. Чи здивований? Ні. Єдине, що справді дивує — це нав’язлива увага до посади, яка, між іншим, передбачає не показуху, а щоденну системну роботу. Але, схоже, не всім це цікаво".

У коментарі Суспільному він зазначив, що стаття Держаудитслужби "є художнім твором на вільну тему з вибірковою подачею інформації, а то і маніпуляцією та підривом авторитету органів місцевого самоврядування в умовах воєнного часу".
"Управління освіти оголошує закупівлі послуги харчування у розмірі вартості, яка встановлена рішенням виконавчого комітету. Тому, абсолютно надуманим та навіть упередженим, на мою думку, є висновок аудитслужби. Оскільки управління не має жодного відношення до постачальників, з якими підприємство укладає договори на постачання продуктів. КП «Шкільне» не є підпорядкованою установою до управління освіти. Це надавач послуг і окрема юридична особа. Звіту аудиторського ми не бачили, до управління він не надходив. Єдине, що в нашому розпорядженні, на сьогодні, є декілька листів, але в них є розбіжності і неточності".
Серед таких розбіжностей та неточностей Білогура назвав:
"Довідка Держпродспоживслужби говорить про те, що гігієнічні вимоги до приміщень, де оброблюється і переробляються харчові продукти, дотримуються. А в листі Держаудитслужби написано "недотримання належного рівня гігієнічних вимог до харчових продуктів, включаючи захист від забруднення під час операції з харчовими продуктами".
Директор КП "Шкільне" залишає право оскаржити висновки Держаудитслужби в суді
Директор КП "Шкільне" Віталій Лосєв, щодо твердження Держаудитслужби, що "після перемоги комунальне підприємство без жодних торгів підписувало прямі договори з приватними постачальниками, які були пов’язані з директором цього підприємства" відповів наступне:
"Як я можу контролювати те, що мені не належить? КП «Шкільне», коли виграло тендер, воно отримало гроші за послугу. Щоб виконувати цю послугу, воно повинно закуповувати. А згідно з законодавством України, ми закуповуємо, укладаємо договори, все. І згідно зі статутом, ми на свій власний розсуд розпоряджаємося отриманими грошима. Це кошти підприємства".
За словами Лосєва, наразі вони співпрацюють з такими основними постачальниками: ПрАТ "Юрія", ТОВ "Паво", ТОВ "СВ-Продукт 78", ТОВ "СВ Колос", ТОВ "Мегасервіс".
За даними YouControl, кінцевим бенефіціарним власником ТОВ "СВ-Продукт 78" з основним кведом діяльності 46.39 — неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами, є В'ячеслав Савенко. Раніше він був засновником ТОВ "Продлідер-19", яке заснував Віталій Лосєв у 2021 році.
Щодо ТОВ "Продлідер-19", яка за інформацією "Наші гроші", у 2022 році закупила найдорожчу гречку в Україні для міських шкіл — 119 гривень за кілограм та засновником якої у 2021 році був Лосєв, директор КП "Шкільне" відповів:
"Я продав свою долю і пішов. Все. Логіка така: я з 28 серпня 2021 року, за два дні до 1 вересня, вступаю на посаду директора КП "Шкільне". Мені кажуть: «А чому ти працюєш з тими постачальниками, які були?» Як я за два дні можу знайти нових постачальників? Наразі з ТОВ «Продлідер-19» ми вже давно не працюємо. Вони тоді посудилися з нами й на тому закінчили".
Щодо заборгованості перед постачальниками він каже:
"24 лютого 2022 року КП «Шкільне» припинило діяльність в розрізі харчування дітей та почало харчувати ЗСУ. Ми кожен день готували до трьох тисяч воїнів під обстрілами і мали ризик для свого життя. Це школи №№18, 21, а в 19-й школі мої кухарі, коли дев'ять снарядів прилетіло туди, вони знаходилися і займалися якраз приготуванням. Тому всі свої залишки на 24.02.2022 року, які були, вони були передані Збройним силам України. Безкоштовно, згідно з розпорядженням обласної військової адміністрації на той момент. Тому з'явилися борги, підприємство дійсно зверталося за компенсацію. Але його не почули, воно, мабуть, вже було не потрібне, бо загарбники відійшли з Чернігова. І коли прийшли до мене постачальники, які з лютого 2022 року, умовно кажучи, по осінь 2022-го, то вони кажуть, що нам потрібні кошти. Тому деякі ухвалили рішення і подали в суд. Це логічно. Це комерція".

А на рахунок перевірки Держаудитслужби, каже Віталій Лосєв, їхні коментарі були повністю відкинуті та не враховані. Тому підприємство залишає за собою право подати в суд на оскарження цього акту.
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube, WhatsApp, TikTok.