18 травня 2024 року набрав чинності закон про мобілізацію. У військо почали призивати чоловіків з 25 років, а не з 27, як було раніше. Також, військовозобовʼязані мали 60 днів для оновлення даних у ТЦК, ЦНАПі або в електронному кабінеті — додатку "Резерв+". Якщо людина цього не зробила, то порушила порядок мобілізації — у такому разі її можуть оштрафувати. Розмір штрафу — від 17 000 до 25 500 гривень.
З того часу на Чернігівщині зафіксували 397 порушників військового обліку, які сплатили штрафів на загальну суму у понад 1,3 мільйона гривень.
Про це у відповідь на запит Суспільного повідомили у Чернігівському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Нагадаємо, що чоловіки віком від 18 до 60 років на час дії воєнного стану мають носити при собі приписне посвідчення, військовий квиток чи тимчасове посвідчення військовозобовʼязаного. Вимагати його предʼявити можуть поліцейські або військовослужбовці ТЦК і СП.
Якщо людина не зʼявилася по повістці, керівник ТЦК та СП може звернутися до поліції, аби ті доставили її у військкомат. У поліцейських є пʼять днів на розшук. Після — керівник ТЦК надсилає людині поштою вимогу про виконання обовʼязків.
Вимога дійсна, навіть якщо її не отримали особисто в руки — надсилати її будуть за вашою адресою, яка є у військкоматі, тож якщо адреса не актуальна — ще один привід таки оновити дані. Якщо військовозобовʼязаний протягом девʼяти днів ігнорує вимогу про виконання обовʼязків, ТЦК та СП може звернутися до суду, аби обмежити його у керуванні авто. Суд відмовить у позбавленні прав, якщо людина працює водієм і це її основний заробіток, або використовує автівку через інвалідність.
Також Верховна Рада збільшила штрафи за неявку до ТЦК та СП. Якщо йдеться про ігнорування повісток на уточнення даних або на проходження ВЛК, це адміністративне правопорушення і сума штрафу складатиме від 17 тисяч до 25,5 тисяч гривень. Чи виписувати штраф та на яку саме суму визначатиме суд. Блокувати рахунки можуть лише тим, хто не сплатив штраф, і це знову ж таки, вирішує суд.
Якщо військовозобовʼязаний ігнорує мобілізаційне розпорядження, його можуть притягнути до кримінальної відповідальності (336 стаття Кримінального кодексу України) — від трьох до пʼяти років позбавлення волі. Наприклад, на запит Суспільного в Офісі Генпрокурора повідомили, що протягом 2023 року в Україні за цією статтею зареєстрували 6 745 правопорушень, з яких 1 768 направили до суду.
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube, WhatsApp, TikTok.