Мільйона не було, а справа — провокація спецслужб. Так обвинувачення в організації схеми з ухилення від мобілізації й виїзду за кордон чоловіків призовного віку прокоментував ексочільник ВЛК Чернігівщини Ігор Кодовбецький. Про це він сказав 6 лютого під час підготовчого засідання у справі в Деснянському районному суді Чернігова.
Нагадаємо, у нього торік у лютому під час обшуків СБУ знайшла мільйон доларів та понад 22 тисячі євро. Його підозрюють за статтями Кримінального кодексу щодо незаконного переправлення чоловіків за кордон, перешкоджання законній діяльності ЗСУ та хабарництві. Йому, за повідомленням СБУ, загрожує до 10 років позбавлення волі. На лаві підсудних разом із Кодовбецьким і його наступник на цій посаді Віктор Лугін. Його затримали в рамках розслідування справи Кодовбецького. Обидва підозрюваних звинувачення відкидають.
У суді Ігор Кодовбецький зазначив, що в нього знайшли тільки 10 тисяч доларів, а інформація про мільйон не відповідає дійсності. А всю справу проти нього він називає провокацією.

"Це є провокація, і ця провокація буде нами доведена, провокація певних спецслужб, тому я свою вину не визнаю і не буду визнавати", — каже підозрюваний.
Правоохоронці заявили, що експосадовець обіцяв військовозобов’язаним зняття з військового обліку на підставі фіктивних довідок щодо непридатності до служби за станом здоров’я. Надалі ухилянти використовували ці документи для незаконного виїзду за межі України. Коштувала така послуга, за повідомленням пресслужби СБУ, 5 000 доларів. У квітні 2024 року у цій справі затримали і наступника Кодовбецького на посаді голови ВЛК Чернігівщини Віктора Лугіна.

"Я запевняю, що моєї вини нема. Я приймав все згідно з чинним законодавством, жодного рішення, досудовим слідством було доведено, жодного документа, жодного рішення, не було. Все згідно з чинним законодавством, я нічого не порушував", — пояснив Віктор Лугін.
В одній із попередніх ухвал суду йшлося, що ухилянтам для зняття з військового обліку підозрювані пропонували оформити діагноз на вибір: епілепсію, або ж виразку. З 5 тисяч доларів, які за даними слідства взяв з одного з ухилянтів Кодовбецький, він віддавав Лугіну 800 доларів. Під час підготовчого судового засідання адвокат Віктора Лугіна Валерій Корчовий подав клопотання про зміну запобіжного заходу на домашній арешт або інший пом'якшувальний захід.

"Мета обвинуваченого Лугіна навпаки не ухилятися від слідства, а навпаки довести свою невинність у суді. 5 тисяч доларів по справі не вилучалися, у Лугіна взагалі. Вказане підтверджується матеріалами досудового розслідування, а саме негласними розшуковими діями, а саме за протоколом спостереження за Лугіним", — сказав адвокат.
Це підтримав й адвокат Ігоря Кодовбецького Григорій Демиденко.

"Я вважаю, що воно є доречним з приводу цього клопотання, щодо мого колеги і Лугіна, але враховуючи статтю 315 і прокурор зазначає, що підстав для зміни запобіжного заходу і Кодовбецькому і Лугіну немає, а я вважаю, що є зміни одному і другому. Яка б міра запобіжного заходу, це на ваш розгляд".
Прокурор у справі Ігор Стрижак клопотання не підтримав.

"Вважаю, що задоволенню не підлягає. На даний час існує як мінімум два ризики передбачені пунктом 1 і 3 статті 177 КПК України. І за таких обставин єдиними запобіжним заходом, який може запобігти вказаним ризикам можу бути тримання під вартою, тому я заперечую стосовно клопотання сторони захисту".

Суддя Ольга Кузнєцова відмовила у зміні запобіжного заходу підозрюваним. Наступне судове засідання у справі призначили на 17 лютого.
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.