Начальник Чернігівської ОВА В'ячеслав Чаус 28 січня видав розпорядження про збалансування бюджету області 2025 року. Зокрема, у документі йдеться про дотримання жорсткого режиму економії бюджетних коштів та посилення фінансово-бюджетної дисципліни.
Про це йдеться на офіційному сайті Чернігівської ОВА.
Нагадаємо, В'ячеслав Чаус 13 грудня 2024 року затвердив головний фінансовий документ області на 2025 рік. Доходи обласного бюджету визначені у сумі 2 131 332 890 гривень.
Згідно з розпорядженням, обласний бюджет складатиметься з:
- доходів загального фонду — 1 994 993 590 гривень;
- доходів спеціального фонду — 136 339 300 гривень.
Детальніше про ситуацію з обласним бюджетом Суспільному розповів директор департаменту фінансів Чернігівської ОДА Валерій Дудко.
Як відбувалося формування бюджету на 2025 рік
Повномасштабне вторгнення, за словами Валерія Дудка, значно вплинуло на формування бюджету області. Оскільки в таких умовах основні видатки спрямовуються на потребу армії, тероборони та військових частин.
"Всі наші громади, зокрема, і обласний бюджет, виділяють додатково зі своїх ресурсів гроші на підтримку військових. І така цифра в минулому році (2024, — ред.) склала 921 мільйон гривень із всіх місцевих бюджетів".
Інший нюанс, який впливав на формування бюджету області на 2025 рік, говорить Дудко, це направлення з місцевих бюджетів "військового" і "силового" ПДФО (податок з доходів фізичних осіб) на потреби оборони. На Чернігівщині у 2024 році такі доходи склали 4 341 500 000 гривень.
"Зокрема, із бюджетів територіальних громад, передали до держбюджету 2 778 600 000 гривень. І з обласного бюджету — 651 мільйон гривень. Решта коштів це ті, які за законом, одразу йшли до державного бюджету".
Як розповів директор департаменту фінансів, приблизно такі ж відрахування з місцевих бюджетів Чернігівщини очікують і в 2025 році.
"При цьому реальні доходи обласного бюджету у 2025 році, з врахуванням міжбюджетних трансфертів, освітньої субвенції, там інших субвенцій і додаткових дотацій, складають всього 1 мільярд 739 мільйонів гривень (без 650 мільйонів гривень податків, що передані на підтримку військовим), з них власні доходи — 1 мільярд 399 мільйонів гривень".
Відповідно, розповідає Дудко, в загальному фонді обласного бюджету вже сформувалася нестача коштів на умовно захищені статті — це близько 178 мільйонів гривень. І ще 67 мільйонів – це нестача освітньої субвенції для педагогічних працівників.
"Ми порахували потребу на захищені статті. Це зарплата, харчування, медикаменти, комунальні послуги і енергоносії. А також соціальні виплати, які є в нашому бюджеті. А оскільки 80% бюджету – це інтернати, дитячі та соціальні, то ми додали до розрахунку й умовно захищені статті. Зокрема, це придбання медичних засобів та дягу для вихованців інтернатів, паливно-мастильні матеріали, охорона об'єктів, корми для тварин в зоопарку в Мені. І так ми вийшли на потребу у сумі 1 мільярд 916 800 000 гривень".
Тому, без врахування цільових програм, 97% бюджету буде спрямовано на захищені та умовно захищені статті.
"М'яко кажучи, ситуація дуже і дуже важка. На незахищені статті залишилося всього лише 2,4% видатків в суми 51 мільйон гривень".
На обласні програми, які включають підтримку ЗСУ, в обласному бюджеті передбачили ще 187 мільйонів, від цього нестача зросла.
"Тобто 83% всіх наших додаткових програм – це теж або військові, або підтримка ветеранів. Коли ми порахували нашу потребу і наявні фінансові ресурси, ми отримували нестачу майже в 178 мільйонів. А тепер ще до цієї нестачі ми були вимушені додавати 187 мільйонів гривень на реалізацію найнеобхідніших програм".
Шляхи розв'язання проблем при формуванні бюджету 2025 року
Для виходу із такої ситуації, говорить Валерій Дудко, провели аналіз власних доходів бюджетних установ області, тобто спеціального фонду.
"Виявилося, що це доволі серйозна цифра. Вона перевищує 127 мільйонів гривень. І тому ми їх також направляємо в першу чергу на захищені й умовно захищені статті, але згідно порядку, який існує для використання спеціальних коштів. Раніше, кожен директор сам визначав, куди він їх використовує. Але тепер ми такого собі дозволити не можемо".
Також, на незахищені статті зі спеціального фонду направили 28 мільйонів гривень.
"Це дуже напружений бюджет, я б сказав, що він дуже поганий бюджет, бо незахищених статтей повинно бути 40%, але в нас війна і ми кошти повинні зібрати, сконцентрувати на відсіч ворогу. А в нас замість 40% – 2,4%. Це просто на утримання установ".
Через те, що бюджет вийшов не збалансований, директор департаменту фінансів пояснює, який обрали вихід із ситуації.
"Згідно з 252 постановою Кабміну, яка спрощує організацію бюджетного процесу у воєнний час, було прийнято рішення, що треба з метою збалансування, недопущення небюджетної заборгованості, щоб уникнути судових розбірок і невиплати заробітної плати, збільшити власні доходи на 370 мільйонів або 27% порівняно з 2024 роком".
Таке збільшення доходів зробили, щоб забезпечити у першу чергу нарахування та виплату заробітної плати працівникам бюджетних установ.
"Ми зараз не говоримо, як і коли ми будемо її виплачувати, але вона буде нарахована, і ми будемо мати зобов'язання перед нашими людьми. Головне було саме це. Ми зараз маємо реальний бюджет на 9 місяців".
У 2024 році Чернігівщина отримала з держбюджету додаткову дотацію в розмірі 89 мільйонів гривень. Значно більшої дотації, зазначив Дудко, обласний бюджет потребуватиме в 2025 році.
"89 мільйонів гривень у 2024 році нам було достатньо, щоб на 1 січня була відсутня заборгованість із заробітної плати. І от враховуючи реальний фінансовий стан бюджету і було видано план заходів щодо наповнення обласного бюджету. Там предбачена економія по всім іншим статтям".
Дотримання жорсткого режиму економії
Щодо розпорядження начальник Чернігівської ОВА В'ячеслава Чауса про збалансування обласного бюджету у 2025 році, то за словами Валерія Дудка, це наслідок фінансової ситуації, яка склалась в області.
Розпорядженням начальника ОВА, щодо збалансування обласного бюджету Чернігівської області у 2025 році, передбачені такі заходи:
- Посилити роботу стосовно сплати податків, легалізація зайнятості та своєчасності виплати заробітної плати.
- Посилити контроль за сплатою податків і платежів, що зараховуються до обласного бюджету.
- Забезпечити своєчасну оплату праці працівників бюджетних установ і розрахунків за енергоносії та комунальні послуги.
- Продовжити роботу з оптимізації мережі установ, що фінансуються з обласного бюджету. Упорядкувати структуру штатної чисельності працівників, не допускати їх збільшення, крім випадків для задоволення суспільних потреб.
- Оптимізувати заклади освіти інтернатного типу з низькою чисельністю учнів і упорядкування штатної чисельності працівників таких закладів.
- Продовжити передачу територіальним громадам у їх комунальну власність установ культури і мистецтва, які на даний час фінансуються з обласного бюджету.
- Забезпечити постійний контроль за дотриманням суворої фінансово-бюджетної та платіжної дисципліни при витрачанні бюджетних коштів.
- Забезпечити ефективне використання залишку коштів субвенції з державного бюджету на будівництво, ремонту й утримання автомобільних доріг області.
"Безумовно, там ви в плані заходів можна побачити оптимізацію мережі. Тому що, якщо немає контингенту, немає дітей, то інтернат треба закривати. Минулого року у нас була подушка безпеки у вигляді вільних залишків. Їх було 274 мільйони. Зараз менш як 20 мільйонів гривень".
Валерій Дудко говорить, що напруженість бюджету виникає вже зараз. А проблемні питання можуть виникнути десь восени. У 2024 році труднощі були у грудні.
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube, WhatsApp, TikTok.