Перейти до основного змісту
Кому можуть приходити повістки поштою та що буде, якщо таку повістку не забрати: пояснення від представника ОК "Північ"

Кому можуть приходити повістки поштою та що буде, якщо таку повістку не забрати: пояснення від представника ОК "Північ"

Повістки, які 8 жовтня почали отримувати чернігівці поштою, можуть прийти будь-кому з військовозобов'язаних. Про алгоритм складання таких повісток та правила, за якими слід діяти, якщо "Укрпошта" прислала сповіщення звернутися до відділення і забрати рекомендований лист від ТЦК та СП — розповів представник оперативного командування "Північ" Олександр Бабич в ефірі "Українського Радіо Чернігів".

"Повістки, які приходять на пошту, їх складає не ТЦК та СП, їх складає Міністерство оборони. Тобто вирішують, кому їх направляти, саме Міністерство оборони і програма "Оберіг". ТЦК в цій ланці відіграє роль лише в тому, що формує саму повістку: ставить електронний підпис. Така повістка нічим не відрізняється від тієї, яку вручають військовозобов'язаному особисто співробітники ТЦК", — пояснює Олександр Бабич.

Чи може прийти повістка людині, яка заброньована?

— Так. Річ у тому, що ця нова система з поштою, вона ще вдосконалюється. І вже були випадки, коли приходили повістки заброньованим, тим, у кого є відстрочка, людям з інвалідністю. Тому над цим працюють. Але такі випадки були, на жаль.

Повістки приходять тим, хто оновив дані?

— Повістки приходять всім: і тим, хто оновив дані, і тим, хто не оновив. Так, є, звичайно, складнощі з тим, що, наприклад, зараз багато людей продовжують бути зареєстрованими на тимчасово окупованих територіях. За законом, звичайно, якщо ти міняєш місце проживання, скажімо, переїжджаєш з області в область, то маєш в одному ТЦК знятися з обліку, і в іншому стати на облік. Так ТЦК буде знати, де людина перебуває, і не буде отих от пошуків. Для того ж були створені і "Резерв+". Тобто оновлення даних раніше, що означало? Це не означало, що ти прийшов, і завтра ти вже там, як кажуть, в окопі. Ні. Ти просто приходив, надавав актуальні дані: номер телефону, місце проживання та електронну адресу. На цьому оновлення дані, в принципі, і закінчувалося.

Чи приходять повістки поштою, якщо людина живе не за місцем реєстрації?

— Вона прийде за місцем реєстрації. Але, якщо людина там не проживає, якщо протягом трьох діб вона не забрала цю повістку, необхідно буде сплачувати штраф.

Це стосується всіх, хто протягом трьох днів не прийде на пошту і цю повістку не забере?

— Так, якщо без поважних причин, то передбачена адміністративна відповідальність: штраф від 17 до 25 тисяч гривень.

Коли гроші платити не треба буде?

— Є перелік поважних причин. Це, наприклад, смерть близького родича або людина захворіла, перебуває на стаціонарному лікуванні. Але це також через ТЦК потрібно підтвердити: надати довідку про смерть близького родича або епікризЕпікриз — це судження про стан пацієнта, діагноз, причини виникнення і розвитку хвороби, про обґрунтування та результати лікування. Епікриз формується після завершення лікування або на певному його етапі і є складником медичної карти хворого. з лікувального закладу.

Коли повістка вважається врученою?

— Коли людина її отримала та поставила свій підпис.

А коли лист повертається до відправника за строками зберігання, таке може бути взагалі?

— Якщо приходить на пошту, то повістка вже буде вважатися отриманою, навіть якщо людина відмовилася її отримувати, або просто не прийшла її отримати.

Повістки поштою збільшили кількість мобілізованих людей?

— У мене такого моніторингу немає, але, на мою думку, наскільки я спілкувався і знаю, то не дуже воно пришвидшило мобілізацію. Бо це дуже довгий процес, тобто це поки сформуються повістки, поки прийдуть на пошту, поки на пошті розберуться і так далі.

Нагадаємо, відповідно до постанови Кабінету міністрів № 1147 від 8 жовтня, уряд вніс зміни до правил надання послуг поштового зв’язку, прирівнявши час зберігання повісток від ТЦК до судових повісток. Того ж дня чернігівці почали отримувати сповіщення про необхідність звернутися до відділення "Укрпошти" для отримання повістки від територіального центру комплектування та соцпідтримки. Повістка має вигляд рекомендованого листа, який одержувач отримує під підпис.

Що цьому передувало

24 вересня "УП", посилаючись на документ, який опинився у розпорядженні редакції, повідомляла, що уряд виділив 71 мільйон 820 тисяч гривень на централізований друк 900 тисяч повісток до кінця 2024 року.

Згідно з пояснювальною запискою Мінекономіки, планується друкувати 300 тисяч повісток на місяць. Міністерству фінансів доручено виділити кошти з резервного фонду державного бюджету.

Централізований друк повісток здійснюватиметься Міноборони або державними підприємствами, які мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави (в поліграфічній галузі), на підставі договорів, укладених між відомством, призначеним оператором поштового зв’язку та відповідними державними підприємствами.

Що відомо про закон про мобілізацію

26 грудня 2023 року Кабмін вніс до Ради законопроєкт "Про удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби".

До цього президент Володимир Зеленський вказав, що під час обговорення питання стосовно закону про мобілізацію військові запропонували додатково призвати 450-500 тисяч людей.

11 квітня український парламент у другому читанні ухвалив законопроєкт про мобілізацію. Депутати прийняли документ без норми про демобілізацію. 16 квітня президент Володимир Зеленський підписав закон про мобілізацію, ухвалений Верховною радою.

Законної сили документ набув 18 травня 2024 року.

Одна зі змін — стали призивати чоловіків з 25 років, а не з 27, як було раніше. Ще одна зміна — військовозобовʼязані мали 60 днів для оновлення даних.

Тоді ж (18 травня) у тестовому режимі, а у червні вже повноцінно, запрацював мобільний додаток "Резерв+" для військовозобов'язаних, призовників і резервістів. Він доступний для завантаження на смартфонах через App Store та Google Play Market.

Після того, як людина зареєструвалася у "Резерв+" та внесла актуальні дані щодо себе, у застосунку підтягується інформація з реєстру "Оберіг" та дані вважаються оновленими.

16 липня — останній день, коли військовозобов'язані мали оновити дані в один зі способів: через додаток "Резерв +", в ТЦК та СП або у ЦНАПі.

З 18 травня по 16 липня 2024 року — тобто вчасно, згідно з новим законом про мобілізацію, — 4 690 496 військовозобов'язаних оновили свої військово-облікові дані.

26 липня в "Резерві+" зʼявилася можливість підвантажувати актуальні дані про бронювання до електронного військово-облікового документа.

Після набуття чинності оновленого законодавства про мобілізацію поліцейські мають право вимагати від військовозобов’язаних чоловіків військово-обліковий документ і документ, що посвідчує особу.

Також вони можуть перевірити, чи оновив військовозобов’язаний свої дані у ТЦК. У разі, якщо ж правоохоронці з’ясують, що військовозобов’язаний перебуває у розшуку ТЦК, то вони уповноважені затримати й доставити порушника до військкомату.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube, WhatsApp, TikTok.

Топ дня

Вибір редакції

На початок