На Чернігівщині немає церков, які співпрацюють чи підпорядковуються Росії. Про це Суспільному розповів секретар Чернігівської єпархії УПЦ (МП)УПЦ, згідно з релігієзнавчою експертизою Держслужби з питань свободи совісті, є структурним підрозділом Російської православної церкви. На це Ігор Пидан каже так: Ігор Пидан, коментуючи законопроєкт про заборону релігійних організацій, що пов'язані з РФ. Нагадаємо, 20 серпня ВРУ прийняла в цілому законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій. За документ проголосували 265 народних депутатів.
Ігор Пидан у коментарі Суспільному розповів, що про закон знає, проте ще не ознайомився з ним.
"Я не знаю закону, я не бачив його. Він буде підписаний президентом, буде опублікований. Заборонили церкву, яка зв'язана з російською церквою. У нас таких немає. Ми підтримуємо українську державу, українське військо, підтримуємо український народ. У багатьох священників сини воюють", — сказав Ігор Пидан.
Нагадаємо, УПЦ, згідно з релігієзнавчою експертизою Держслужби з питань свободи совісті, є структурним підрозділом Російської православної церкви. На це Ігор Пидан каже так:
"Релігійна експертиза проводилася на основі експертизи документів російської церкви. То, наприклад, РФ прийняла рішення, що наша територія відходить їм, то ми тоже погодимося? Я проти, щоб вони внесли в Конституцію, що наша територія переходить їм. Розумієте? Тут так само із церквою. Якщо вони були колись, то на сьогодні їх вже немає".
Скільки УПЦ зареєстровано на Чернігівщині
До УПЦ (МП) входять дві єпархії — Чернігівська та Ніжинська. Чернігівська єпархія налічує 287 релігійних громад, Ніжинська єпархія складається з 255. Загалом на Чернігівщині зареєстровані 954 релігійні громади. Про це розповів Суспільному начальник відділу у справах національностей та релігій департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА Олексій Степаненко. З його слів, станом на 20 серпня змінили конфесійне підпорядкування 30 громад.
"З моменту отримання Томоса (6 січня 2019 року, — ред.), 30 громад в області перейшли і повність завершили всі процедури, змінили конфесійне підпорядкування і перейшли з УПЦ до ПЦУ".
Коментувати закон, який передбачає ліквідацію релігійних організацій, що пов'язані з Росією, Олексій Степаненко відмовився.
"Поки невідомий зміст цього документа, ми не можемо вам коментувати. Коли буде опублікований закон, там будуть терміни, коли він вступає в дію, будуть певні механізми, як це все буде реалізовуватися. Це не просто все взялося і заборонилося, це буде в судовому порядку по кожній громаді".
Що відомо про законопроєкт
Законопроєкт №8371 розробив Уряд на виконання рішення Ради національної безпеки та оборони у січні 2023 року.
Закон про регулювання діяльності релігійних організацій має унеможливити діяльність церков, які керуються державою, яка здійснює агресію проти України, тобто — Росією.
Релігійні організації, які підозрюються в співпраці з Російською православною церквою, будуть перевірятися відповідною експертною комісією. Її має створити Державна служба України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС). Якщо комісія зафіксує порушення — ДЕСС видасть припис церкві на виправлення ситуації.
Раніше, в ефірі телемарафону, спікер парламенту Руслан Стефанчук розповів, що релігійним організаціям після рішення комісії дадуть дев'ять місяців, щоб розірвати зв'язки з Росією.
Якщо зв'язки з Росією не будуть припинені, ДЕСС подасть на цю конкретну юридичну особу позов до суду, який і матиме право ухвалити рішення про заборону.
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.