Як підприємству з Чернігівщини забронювати половину своїх працівників на рік та як отримати статус критично важливого

Як підприємству з Чернігівщини забронювати половину своїх працівників на рік та як отримати статус критично важливого

Як підприємство з Чернігівщини може забронювати половину своїх працівників на рік, хто це може зробити та як отримати статус критично важливого. На ці та інші запитання Суспільному відповів перший заступник начальника Чернігівської ОВА Костянтин Мегем. Більше читайте у матеріалі.

Які підприємства можуть бронювати половину своїх працівників

Загалом на Чернігівщині критично важливих підприємств — 250. Чверть з них належать до сектору житлово-комунального господарства, розповів Костянтин Мегем.

Критично важливі підприємства мають право забронювати до половини своїх військовозобов'язаних працівників. Порядок надання такого статусу та бронювання від мобілізації чоловіків визначає постанова Кабміну №76. За словами Мегема, подаватись можуть будь-які підприємства, крім фізичних осіб-підприємців.

Як підприємству отримати статус критично важливого

Щоб отримати статус, вони мають відповідати мінімум трьом з семи критеріїв, визначених у постанові.

Є такі загальнодержавні критерії, яким має відповідати підприємство згідно з постановою Кабміну №76:

 1. Сума податків сплачених до державного і місцевих бюджетів протягом року перевищує еквівалент 1,5 мільйона євро.
 2. Сума надходжень у валюті за рік перевищує еквівалент 32 мільйони євро по курсу НБУ.
 3. Підприємство має стратегічне значення для економіки і безпеки держави.
 4. Підприємство має важливе значення для галузі національної економіки чи задоволення потреб територіальної громади.
 5. Відсутність заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, що підтверджується відповідними документами.
 6. Розмір середньої заробітної плати застрахованих осіб-працівників на підприємстві за останній календарний квартал становить не менше розміру середньої заробітної плати у регіоні за IV квартал 2021 року.
 7. Підприємство є резидентом "Дія.Сіті".

За словами Костянтина Мегема, основним критеріям може відповідати більшість великих підприємств на Чернігівщині.

"Здебільшого наші підприємства відповідають трьом критеріям: відсутність заборгованості по ЄСВ, розмір середньої заробітної плати має перевищувати розмір зарплати в четвертому кварталі 2021 року — 12 229 гривень. Плюс відповідати чотирьом критеріям начальника ОВА".
Як підприємству з Чернігівщини забронювати половину своїх працівників на рік та як отримати статус критично важливого
Костянтин Мегем. Суспільне Чернігів

Згідно з четвертим критерієм в постанові Кабміну, кожна ОВА може самостійно визначати регіональний перелік критеріїв, яким має відповідати підприємство. За словами Костянтина Мегема, в Чернігівській області їх вісім, з яких підприємство має відповідати мінімум чотирьом. Перелік критеріїв визначений в розпорядженні начальника ОВА в редакції від 3 червня 2024 року.

Регіональні критерії, за якими здійснюється визначення підприємств Чернігівської області, які мають важливе значення для задоволення потреб громад:

 1. Реєстрація підприємства у податкових органах Чернігівської області, або розміщення основних активів на території області та відсутність заборгованостей.
 2. Підприємства, де працює не менше 10 офіційно працевлаштованих людей та не менше 500 тисяч гривень сплачених податків до місцевих бюджетів. Для сільських та селищних громад — п'ять працівників та 200 тисяч гривень податків.
 3. Підприємство здійснює зовнішньоекономічну діяльність та експорт власної продукції, або підприємство, де іноземні інвестиції становлять не менше 10% від статутного капіталу.
 4. Підприємство здійснює діяльність відповідно до наступних КВЕДКВЕД (Класифікація видів економічної діяльності) - це система кодів, яка використовується для класифікації різних видів бізнесу.: сільське господарство, добувна промисловість, постачання електроенергії, газу, води, будівництво, освіта, охорона здоров’я та інші, згідно з розпорядженням начальника ОВА №401.
 5. Підприємство, що має чинні договори на будівництво і ремонт доріг, реконструкції і ремонту об’єктів критичної та соціальної інфраструктури й житлового фонду.
 6. Підприємство, що надає послуги та здійснює управління багатоквартирними будинками й закладам бюджетної сфери, проводять поховання та ландшафтні роботи.
 7. Підприємство, що виробляє товари, виконує роботи та надає послуги підприємствам оборонно-промислового комплексу.
 8. Підприємство є виробником критично необхідної продукції.
Як підприємству з Чернігівщини забронювати половину своїх працівників на рік та як отримати статус критично важливого
Розпорядження начальника Чернігівської ОВА. Чернігівська ОВА

Як підприємству з Чернігівщини забронювати половину своїх працівників на рік та як отримати статус критично важливого
Розпорядження начальника Чернігівської ОВА. Чернігівська ОВА

Як подати документи на отримання статусу

Подати документи представники підприємств можуть в електронній та паперовій формі, розповідає Костянтин Мегем.

"Документи подавати до ОВА — їх розгляне відповідний департамент. Рішення визначається комісійно. У разі позитивного рішення — начальник ОВА підписує розпорядження, далі Мінекономіки та Міноборони. Далі список подає підприємство не більше 50% військовозобов'язаних. Протягом п'яти днів розгляд і звернення направляється до Міноборони на погодження (там 10 днів, — ред.), далі подається до Мінекономіки для визначення критично важливим".

Процедура з визначення підприємства критично важливим займає до 20 робочих днів, каже Мегем. Кожна заява розглядається комісійно.

"Інколи комісія переглядаючи документи може зробити зустрічну перевірку на той, чи інший документ, які подає підприємство для того, щоб перевірити по факту. Були випадки, документи були не відповідні, не підтвердили, що дійсно підприємство має певні договори".

Після підтвердження статусу критично важливого, підприємство отримує відповідні документи.

"На руки людина нічого не отримує. Після того, як Мінекономіки визначили його критичним, надсилаються відповідні листи до підприємства, витяг з наказу Мінекономіки й до ТЦК відповідно, кадрова служба підприємства робить витяг наказу та може дати співробітникам. А в ТЦК дані працівників, які вже рахуються як заброньовані і вносяться дані до системи «Оберіг»", — каже Мегем.

Статус критично важливого підприємства видається терміном на один рік, потім цей статус треба підтвердити знову за цією ж процедурою. Але, можуть бути зміни у законодавстві, каже Костянтин Мегем.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок