З 1 червня в Україні набрав чинності новий тариф на електроенергію – 4 гривні 32 копійки за кВт/год. Таким чином він зріс майже вдвічі. Як, враховуючи зростання вартості, можна заощадити на електроенергії? Які бувають лічильники та які тарифи в нічний час. Про це та інше розповів гість програми "Полудень" на "Українському Радіо Чернігів" начальник служби технічного аудиту АД "Чернігівобленерго" Сергій Рубець.
Як можна заощадити на електроенергії
Коли людина виходить з дому вона обов'язково має вимкнути ті електроприлади, які їй не потрібні, каже Сергій Рубець.
"Не залишайте дистанційно телевізори. Ну, звичайно, холодильник ви не вимкнете, тому що це прилад, який повинен електроенергію отримувати постійно. Але все, що не потрібно під час вашої відсутності вдома, потрібно виключити".
Чи споживають електроенергію увімкнені в розетку прилади
Якщо брати в масштабі навіть Чернігова, говорить фахівець, то це досить суттєве споживання електричної енергії.
"Мікрохвильовка, яка показує тільки час, або телевізор, який в режимі очікування — це все по вату, по вату і вкладається тоді в кіловати, а далі — мегавати".
Також, не залишайте включеними світло, навіть енергоощадні лампочки, радить Сергій Рубець.
"В межах квартири це дуже велика економія. Але якщо їх залишати включеними, то це велике споживання в межах міста та області. Це один із прикладів, коли ви можете економити як для себе, так і для енергорозподільчої компанії для зберігання того, щоб у нас рідше відключали світло".
Як можна економити електроенергію шляхом природного світла:
- не закривати штори, щоб більше потрапляло сонячного світла;
- кондиціонери та бойлери вмикати лише за потреби;
- електроплити потрібно вмикати для того, що вам необхідно підігріти.
Проміжний етап електроенергії
"Якщо електроенергії вистачає — ми намагаємося, щоб люди, хто потрапляє в цей проміжний графік були з напругою. Тобто, це залежить від самих споживачів. Тому що, чим більше ви виключите тих приладів, які не треба, тим більше людей потрапить в проміжний графік".
На що звернути увагу при виборі нової побутової техніки
При виборі техніки, наприклад, холодильників, прасок, потрібно звернути увагу на позначку класу енергоощадження — "А +1, 2, 3".
"Тобто необхідно обирати максимальний клас енергоощадження. Чим вище клас — тим ваш прилад буде споживати менше електричної енергії. З одної сторони, він компенсує у грошах те, що ви заплатите за електричну енергію. З іншого боку, ви в мережі споживаєте менше потужності", — каже фахівець.
Тарифи на нічне використання електроенергії.
Держава дала можливість економити кошти на споживання електроенергії. Всі прилади, які споживають електроенергію включати з 23:00 до 7:00 ранку.
В цей час діє 50% від тарифу, якщо в день це — 4 гривні 32 копійки, то вночі це буде 2 гривні. Об'єм, який буде зафіксовано лічильником з 23:00 до 7:00 розраховується тариф, ділений на 50. Весь інший час, звичайно, помножений на одиницю. Є ще три тарифи, де пік і ніч. В піковий час тариф множиться на 1,68", — каже Сергій Рубець.
"Якщо у людини є розумний лічильник і вона може запрограмувати, щоб в піковий час він не включався, тоді цей лічильник вигідний. В іншому разі — він не заощадить гроші".
Двотарифний лічильник
А для того, щоб отримати двотарифний лічильник, людина може купити його в сервісному центрі або ж в будь-якому спеціалізованому магазині або навіть через інтернет.
"Основна особливість, вони мають бути сертифікованими та повинні бути з переліку рекомендованих в операторах систем розподілу, які розміщені на сайті "Чернігівобленерго"".
Цей лічильник після покупки потрібно здати до дільниці електромереж для програмування. Перше програмування лічильника безкоштовне. У програмування входить запис програми, що з 23:00 до 7:00 це один тариф, з 7:00 до 23:00 — інший тариф, пояснює фахівець.
"Але вам необхідно буде в сервісному центрі взяти кошти за проплату, за заміну цього лічильника. Тому спеціалісти товариства беруть цей лічильник, приїжджають до вас, старий лічильник знімають, встановлюють новий, опломбовують і з цього моменту даний лічильник вже може розраховуватися по двох тарифам".
Двотарифний лічильник буває однофазний та трифазний залежно від навантаження.
"Однофазний лічильник коштує від 1600 до 2000 гривень. Це залежить від виробника, від моделі лічильника. Трифазний буде коштувати десь від 2500 до 3000".
Сонячні панелі
"Для того, щоб забезпечити свій будинок 5-6 кВт потужністю, це по підрахунках п'ять-шість тисяч доларів. Але вони ж тоді повністю залежать від себе, і надлишок вони зможуть продавати державі", — каже Сергій Рубець.
По нинішньому законодавству на багатоквартирних будинках можна встановити тільки невелику панельку, яка буде на балконі. Більш вигідно ставити сонячні для приватних будинків.
"Коли в людини є свій будинок, вона може поставити на своєму даху панель. Тому що там дозволяється по закону до 30 кВт потужності".
Побутовий споживач може собі встановити "зелений тариф" до 30 кВт. Вони бувають як зі збереженням, як з акумуляторами, які накопичують цю електричну енергію і в разі, якщо пропаде світло в мережі, то даний споживач залишається зі світлом, так і ті, які час, який споживач спожив для себе. Все інше він віддає в мережі.
"І за цю електроенергію, йому держава, конкретно постачальник, відшкодовує кошти", — каже Сергій Рубець.
Сонячні панелі не залежать від пори року, але залежать від сонячного випромінювання.
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.