Завалів багато, а людей мало: як волонтери допомагають чернігівцям, чиї обійстя пошкоджені через бойові дії

Завалів багато, а людей мало: як волонтери допомагають чернігівцям, чиї обійстя пошкоджені через бойові дії

Завалів ще багато, а людей на толоках все менше. Так описує ситуацію в Чернігові співзасновник "Об'єднання добровольців «Бо Можемо!»" Валентин Бобир. Він та інші волонтери з 2022 року допомагають людям, чиї обійстя пошкоджені через бойові дії. Чоловік каже: якщо спочатку до толок долучалися по кількадесят людей з різних куточків області та світу, то зараз приходять 5-10 постійних волонтерів.

Волонтери "Об'єднання добровольців «Бо Можемо!»" розбирають покрівлю будинку на Бобровиці. Цей мікрорайон найбільше постраждав під час активних бойових дій 2022 року. Обійстя Оксани Гунько росіяни розбомбили у середині березня.

"Летіли літаки, кидали бомби. Тут у нас був сарай, його немає, у сусіда теж хата розлетілася і згоріла. Ну, наша ця хата не горіла, але побита вся. Так що доводиться нам її розібрати. Добрі люди нам допомагають, слава Богу. Постраждалих багато, оце вже дійшла наша черга", — розповідає Оксана Гунько.
Чернігівка Оксана Гунько, обійстя якої постраждало через бойові дії у 2022 році, розповідає, як волонтери допомагають розбирати завали
Оксана Гунько. Суспільне Чернігів

Жінка каже: згодом хоче все відбудувати.

"Спочатку основну хату, а потім уже ж будем сарай і літню кухню цю. Тут був будинок, у нас бабуся жила, а тепер плануємо літню кухню якусь зробити", — говорить Оксана Гунько.

На її подвір’ї волонтери зібралися вдруге, вони прибирають залишки мінвати та цегли з даху.

"До толок я долучаюсь давно, але не дуже часто. Коли виходить, тоді і долучаюсь. По-іншому не можна, треба допомагати. Не важко. Коли працюєш на толоці, навпаки, відчуваєш легкість, бадьорість, дружній колектив команди, чудова атмосфера, тому раджу кожному долучитися", — каже волонтерка Анастасія Сапон.
Волонтерка Анастасія Сапон, яка допомагає розбирати завали чернігівцям, чиї обійстя постраждали через бойові дії
Анастасія Сапон. Суспільне Чернігів

Працювати тут волонтери планують до кінця тижня.

"Якщо в 22-му, 23-му у нас було по 20, по 30, навіть по 40 людей на локації іноді бувало, то зараз це 4, 5, 7, 10 людей – це потолок. Тобто сьогодні — це основний склад наш, який на толоках постійно залучений. Люди після роботи, у вихідні дні долучаються", — розповідає Валентин Бобир.

За його словами, через це зменшується і кількість дворів, де волонтери встигають допомогти:

"Десь 50 будинків за рік 23-й. За 22-й — набагато більше було, десь 100, може 150, може, навіть 200. Тому що була Мена, була Корюківка, була Сосниця, багато хто приїжджав до нас взагалі. Хтось навіть з Грузії, з Великобританії, з Ірландії".
Співзасновник "Об'єднання добровольців «Бо Можемо!»" Валентин Бобир розповідає, як волонтери допомагають розбирати завали чернігівцям, чиї обійстя постраждали через бойові дії
Валентин Бобир. Суспільне Чернігів

Валентин Бобир говорить, що волонтери працюють цілий рік. Взимку через погоду вони займаються переважно внутрішніми роботами, а з весни й до осені розбирають завали та відбудовують житло.

"Їдеш містом і бачиш, що стільки всього ще не встигли зробити, і так сумно стає, дуже сумно. Наче і постійно зайняті, і кожен день, і на свята, у вихідні, але роботи не меншає", — розповідає Валентин Бобир.
Завалів багато, а людей мало: як волонтери допомагають чернігівцям, чиї обійстя постраждали через бойові дії
Толока на обійсті чернігівки Оксани Гунько. Суспільне Чернігів

До толок можуть долучатися всі охочі, навіть без досвіду в будівництві. Більшість волонтерів навчаються в процесі, — зазначає він.

"Прийшлося навчитися болгаркою, будь-яким електроінструментом, працювати, по дахах лазити, в системах, абсолютно все. Навіть оцей дирчик стоїть теж, прийшлося освоювати бульдозер. І отак потрошки у нас вже в нашому русі багато хто став дуже таким класним спеціалістом. В нас вже варіантів небагато: або воюй, або захищай, або допомагай".

А ще чоловік каже:

"Я просто, як фотограф, знаю, що я на руїни не люблю дивитися, на весь цей жах. І хочу, щоб місто знову стало таким, як було. Хоча б таким, як було".

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок