12 років за ґратами для 15 російських військових: рішення суду у справі Ягідного залишили без змін

12 років за ґратами для 15 російських військових: рішення суду у справі Ягідного залишили без змін

28 травня Чернігівський апеляційний суд ухвалив рішення залишити рішення першої інстанції без змін та призначити покарання у вигляді 12 років ув’язнення 15 російським військовим. Вони у березні 2022 у селі Ягідне на Чернігівщині незаконно ув'язнили у підвалі школи 368 людей й використовували "живим щитом" для себе. Попередньо, захисники російських військових подали до суду апеляційні скарги на основі відсутності належної доказової бази щодо обвинувачених.

Захисник 14 обвинувачених російських військових Микола Кашуба та його колега адвокат Ігор Савицький подали апеляційні скарги у справі воєнних злочинів росіян у Ягідному.

"Чому тільки 15 військовослужбовців Російської Федерації притягуються за цей злочин? Їх було встановлено, їх анкетні дані, набагато більше військовослужбовців ніж 15 тувинців. Які в цілому причетні тільки з того, що було віднайдено журнал бесід замполіта із даними військовослужбовців. Інших належних доказів в матеріалах кримінальної справи взагалі немає", — сказав адвокат Микола Кашуба.
12 років за ґратами для 15 російських військових: рішення суду у справі Ягідного залишили без змін
Адвокат підозрюваних росіян Микола Кашуба справа. Суспільне Чернігів

Захисники обвинувачених просили закрити кримінальне провадження. Проти цього виступив прокурор обласної прокуратури Сергій Крупко.

"Основний доказ — це знайдені нами журнали психолого-педагогічного нагляду. Там було встановлено 64 військовослужбовців з військової частини №55115, кольорові фотографії, зображення там були, всі анкетні відомості, рід військ, займані посади, номера телефонів навіть їх російські".
12 років за ґратами для 15 російських військових: рішення суду у справі Ягідного залишили без змін
Прокурор Чернігівської обласної прокуратури Сергій Крупко. Суспільне Чернігів

Нагадаємо, справу воєнних злочинів росіян у Ягідному почали розглядати у суді в серпні 2023 року. За цей час дали свідчення 84 потерпілих. Слідчим вдалось ідентифікувати командира росіян з позивним "Кльон", який ймовірно й віддав наказ утримувати цивільних у підвалі школи. Чернігівська прокуратура оголосила йому про підозру, проте його справу розглядатимуть окремо. Сергій Крупко каже, окрім журналів, також були знайдені й інші документи.

"Це військові квитки Російської Федерації деяких з обвинувачених, які були й ця сукупність документів підтверджувала приналежність кожного з обвинувачених до тої або іншої військової частини й роду військ, займаної посади. Був знайдений мішок документів про: накази про відрядження, подорожні листи на автомобілі, які на три дні реально виписувались. З 27 лютого по 1 березня виписувались подорожні листи на "КамАЗ", які сюди в Чернігівську область заходили".

Вислухавши всі сторони, головуюча суддя Валентина Антипець разом з колегією суддів вийшла в нарадчу кімнату. Після чого винесла вирок.

"Керуючись статтями №№404, 405, 407, 532 Кримінального Процесуального Кодексу України, колегія суддів ухвалила: Апеляційні скарги захисників Савицького та Кашуби залишити без задоволення, а вирок Чернігівського районного суду Чернігівської області від 11 березня 2022 року без змін".
12 років за ґратами для 15 російських військових: рішення суду у справі Ягідного залишили без змін
Головуюча суддя Валентина Антипець. Суспільне Чернігів

Що відомо про утримання людей у підвалі в Ягідному

У березні 2022 року у шкільному підвалі в Ягідному на площі близько 200 квадратних метрів російські військові 27 діб утримували 368 цивільних, серед яких було 69 неповнолітніх. За цей час через неналежні умови та брак медичної допомоги там померли 10 людей.

Справу про утримання людей у якості "живого щита" у підвалі школи в Ягідному суд почав розглядати у серпні 2023 року, за цей час дали свідчення 84 потерпілих.

Журналісти Суспільного встановили російського командира, який вирішував, коли 366 людям можна їсти, ходити до туалету, дихати свіжим повітрям та навіть бути похованим. Російського офіцера з позивним "Кльон" жителі Ягідного називають відповідальним за їхнє майже місячне ув'язнення у шкільному підвалі. Відповідальним за десять смертей, втрачене здоров’я та психологічні травми, які залишаться на роки.

Понад рік журналісти редакції розслідувань Суспільного намагалися встановити, хто такий "Кльон". І їм це вдалося. 23 листопада на ютуб-каналі Суспільного відбулася прем’єра документального фільму-розслідування "Кльон: знайти воєнного злочинця", яка є продовженням розслідування "Щоденник вцілілої".

21 лютого 2024 року Чернігівська прокуратура оголосила про підозру командиру з позивним "Кльон". Його ім'я — Семен Соловов. Слідство вважає, що саме він віддав наказ утримувати цивільних у підвалі школи. Прокурор Сергій Крупко клопотав про те, щоб долучити підозру до цієї справи. Суд відхилив клопотання прокурора. Справу російського командира "Кльона" розглядатимуть окремо.

11 березня суддя Чернігівського районного суду Світлана Майборода оголосила вирок для 15 російських військових — 12 років за ґратами.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок