Житловий будинок і навчальні корпуси "Чернігівської політехніки" на вулиці Шевченка у Чернігові, розташовані поряд із місцем ракетних ударів 17 квітня 2024 року, ремонтуються вдруге. Вперше будівлі у центрі міста зазнали руйнувань навесні 2022, коли російська армія бомбардувала Чернігів з літаків, артилерії та РСЗВРеакти́вна систе́ма залпового вогню́, била ракетами. Пробиті влучаннями дахи, пробиті стіни, вибиті вікна і двері, пошкодження внутрішнього оздоблення – до квітня 2024 більшість відновлювальних робіт завершилася. Нині приміщення знов потребують будівельних зусиль. Що буде з будинком на Шевченка, чи можуть його мешканці розраховувати на ремонт квартир, як відбудовується "Чернігівська політехніка" – у матеріалі з циклу "ТутРемБуд".
"Врятувалась під столом, бо все летіло"
Вранці 17 квітня 2024 чернігівка Тетяна Жукова збиралася на роботу. У мить влучань – того ранку було три ракетних удари – жінка була вдома сама, чоловік вже пішов. Відстань від будинку Тетяни до епіцентру атаки – близько 50 метрів.
"По телевізору новини показували… Я була в кімнаті з боку прильоту, коли пролунав перший вибух. Все, що летіло, зіштовхнуло мене з дивану. Я врятувалась під столом на кухні, де застав мене третій вибух", – розповідає Жукова.
У двоповерховому будинку на вулиці Шевченка нещодавно завершився ремонт. У під’їздах на стінах – свіжа штукатурка та фарба. Мешканці восьми квартир відновлювали свої оселі після ударів, завданих російською армією під час обстрілів та бомбардувань Чернігова на початку вторгнення. Тетяна добре пам’ятає один з ударів:
"Літак ми чітко чули, він пролетів прямо над нашим дахом. Впало чотири ракети біля політеху. На кухні все було вивернуте. Осколок залетів, пробив всі шафи, пробив мікрохвильовку і влетів у котел. Ось відмітка. Не було жодного вікна і жодних дверей цілих", – пригадує Тетяна.
Після вибухів 17 квітня 2024 року у будинку знову з'явилися тріщини на стінах, пошкоджений дах, у деяких квартирах вирвані вхідні двері. Тетяна нині орендує житло, бо її власне вимагає нового ремонту: жінка подала заявку на відшкодування за програмою "єВідновлення".
"Я досі не можу отямитись. І сирена на мене діє дуже погано. Тиждень не спала і не їла. Це великий стрес, постійно на заспокійливих", – каже жінка.
Висновок експертизи
Протягом трьох тижнів після удару 17 квітня будинок на Шевченка був обстежений. Висновок експертів: будівлю можна відновити. Про це Суспільному розповіла представниця міського управління ЖКГ Тетяна Корж.
За її даними, відновлення потребують покрівля і кроквяна система даху, стіни й перегородки, дверні та віконні блоки. Також потрібна окрема ревізія мереж: газу, води, опалення, електрики.
"Буде замовлено проєкт відновлення, потім визначено виконавця робіт і вже після цього відновлено будинок. Відновлюється експлуатаційна спроможність — закривається периметр, відновлюється стійкість стін та подача енергоносіїв", — каже Тетяна Корж.
Наразі в будинку відключені всі комунікації, навколо нього встановили огорожу. Сума, скільки коштуватиме реконструкція, і терміни робіт стануть відомі, коли буде розроблений проєкт відновлення. Проте, наголошує Тетяна Корж, відновлення самих квартир – це клопіт власників:
"Вже після завершення відновлювальних робіт жителі можуть почати ремонт всередині квартир. Для цього можуть залучатися і власні кошти, і кошти донорських організацій. А також можна подати заявку за державною програмою «єВідновлення»".
Аудиторія №309: третій ремонт поспіль
"Чернігівська політехніка" також не вперше пошкоджена. Внаслідок удару 17 квітня 2024 руйнацій зазнали перший та другий корпуси на вулиці Шевченка й один з гуртожитків поряд із місцем влучання.
Протягом лютого-березня 2022 від обстрілів постраждали десять будівель університету в різних частинах міста: навчальні корпуси та лабораторії, база відпочинку, гуртожитки та спортивно-оздоровчий комплекс. За словами ректора "Чернігівської політехніки" Олега Новомлинця, у 2022-2023 роках університет за допомогою міжнародних партнерів витратив майже 100 мільйонів гривень на відновлення. Попередні втрати від квітневого удару – до 10 мільйонів:
"За розрахунками, ми зазнали збитків десь на 7,5-8 мільйонів гривень. Ми з нашими міжнародними партнерами вже узгодили питання про відновлення всіх аудиторій, вікон та дверей", – розповідає Олег Новомлинець.
Згадуючи руйнування 2022 року, ректор зазначає: тоді пошкодження були масштабнішими, і нині університет вже знає, де шукати допомогу.
"Багато було пошкоджень через уламки, які пролітали через дві-три перегородки та зупинялися лише на п'ятій. Тобто один уламок руйнував три-чотири аудиторії. 2022 року ми багато часу та зусиль витрачали для пошуку допомоги. Зараз це набагато легше. Наші партнери ще вдень 17 квітня першими вийшли з нами на зв'язок і запропонували допомогу", – каже ректор.
Масштабна реконструкція аудиторії №309 завершилася напередодні вторгнення. Перша лекція тут мала відбутися 1 березня 2022. Через значні руйнування початку війни ремонт довелось робити знову. Тепер вона вимагає відновлення втретє:
"Через вибухову хвилю вікон тут також не залишилось", – показує ректор.
Вдруге пошкоджена і спортивна зала.
"Було пряме влучення авіабомби 250 кілограмів. Зруйнувалися плити перекриття, отвір у даху був орієнтовно чотири метри в діаметрі. І тоді нам знадобилась допомога більш суттєва. 17 квітня 2024 року вибухова хвиля вибила всі вікна зі сторони прильоту", – каже Олег Новомлинець.
Віконна майстерня-лабораторія
Для ремонту вікон та дверей університет у 2022 створив лабораторію металопластикових конструкцій. У ній виготовляють вікна та двері. Спершу обладнання надав Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя. Згодом "Чернігівська політехніка" придбала власні верстати та інструменти.
Завідувач лабораторії Віктор Каранда розповідає: після ракетного удару 17 квітня 2024 тут ремонтують вікна, які виготовили й встановили 2022 року:
"Ремонту підлягають багато видів конструкцій. Ми деякі з них можемо з'єднувати, робити з двох одну. Була велика рама, конструкція два з половиною на два метри, ми з неї будемо складати іншу конструкцію", – пояснює Каранда.
В момент удару вранці 17 квітня Каранда з командою також працював у лабораторії.
"Тільки в телефоні побачили повідомлення про тривогу – і буквально секунд за двадцять пролунав перший вибух. За ним одразу другий. У нас двері одразу всередину увігнуло. Ми думали, що в наші корпуси потрапило, так гучно було!”, — каже Віктор Каранда.
Вікна, що не підлягають відновленню, у політехніці замінять на нові, які також виготовить майстерня.
"Коли ми відновлювалися після першого пошкодження, ми ще самі навчалися. Зараз у нас вже є певний досвід. Нам вже простіше відновлювати, бо знаємо — як, що і з чого складається", – каже завідувач лабораторії.
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.