Чернігівський еколог розповів, коли мошки припиняють свою активність та які запахи їх відлякують

Чернігівський еколог розповів, коли мошки припиняють свою активність та які запахи їх відлякують

Чоловік використовує спрей від комах: мошки на Чернігівшині
Чоловік використовує спрей від комах. Getty Images

Традиційно на Чернігівщині на кінець травня — початок червня припадає пік активності мошок. 2024 рік — не виняток. Чи більше їх цьогоріч, ніж завжди? З якими явищами у природі перетинається період розмноження мошок? Та за яких обставин вони припиняють свою активність і що їх відлякує? Про це у коментарі Суспільному розповів кандидат біологічних наук, завідувач кафедри екології, географії та природокористування НУ "Чернігівський колегіум" ім. Т. Г. Шевченка Юрій Карпенко.

За його словами, існує близько 20 видів мошок. І вони дошкуляють усім теплокровним тваринам, а не лише людині.

"Цьогоріч, розказуть, у північних районах (особливо, у низинах, у долинах річок, де ближче до водойм) навіть домашні птахи намагаються не виходити "на мошки", бо ті лізуть і в очі, і в дихальні шляхи. Але сказати однозначно, чи більше їх у порівнянні з минулими роками, складно: це залежить від того, як люди на них реагують", — каже Юрій Карпенко.

Як він пояснює, перемогти мошок у нашому регіоні — де річки, заболочені заплави й висока вода — неможливо. Натомість треба розуміти, що ці комахи — частина ланцюга живлення.

"Мошки — це очікувано. Було весняне водопілля — значить, будуть і мошки. І пік їх припадає якраз тоді, коли птахи, в основному горобцеподібні, вигодовують своїх пташенят. Не було би стільки мошок — не було б і пташок у нас", — говорить Юрій Карпенко.

Що ж до того, як зрозуміти, за яких обставин буде мошок менше, еколог пояснює:

"Чим вища температура, тим інтенсивніше вони вилуплюються. Як тільки температура знижується, вони уповільнюють свій цикл і, зрозуміло, що менше нам дошкуляють. Так само після завершення світлового дня вони припиняють свою активність".

До речі, дошкуляють лише самиці мошок. Щоб протистояти їм, слід пам'ятати: у них добре розвинений нюх.

"Із найпростішого: ванілін можна змішувати з ефірними оліями, наприклад, хвойного типу. Можна додавати імбір. Із рослин, чий запах відлякує мошок, — це айстрові, полин, пижмо звичайне. Ну, або будь-які репеленти (речовини, які відлякують комах, кліщів, гризунів; використовують у вигляді лосьйонів, кремів або аерозолів, — ред.)", — радить Юрій Карпенко.

Сам же, каже, рятується в основному тим, що, виходячи на природу, вдягає закритий одяг та закрите взуття.

Більше про піковий період розмноження мошок у Чернігові та про поради лікаря щодо укусів цих комах, Суспільне розповідало у 2023 році.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок