Златка, що наступає з РФ, кукурудзяний жук і пирій: як їх контролювати — розповіли у фітосанітарній службі Чернігівщини

Златка, що наступає з РФ, кукурудзяний жук і пирій: як їх контролювати — розповіли у фітосанітарній службі Чернігівщини

Кукурудза, пошкоджена шкідниками, та ясенева златка на деревині: шкідники на Чернігівщині
Кукурудза, пошкоджена шкідниками, та ясенева златка на деревині. Getty Images

Серед шкідників, які перебувають під увагою фітосанітарної служби Чернігівщини, є ясенева смарагдова златка, західний кукурудзяний жук, пирій повзучий. Внаслідок чого вони поширюються та як це можна контролювати — про це розповіли начальниця управління фітосанітарної служби Держпродспоживслужби в області Тетяна Олещенко та директор обласної фітосанітарної лабораторії Микола Крупеник в ефірі "Українському Радіо Чернігів".

Златка, що наступає з РФ

"Ясенева златкаЯсенева смарагдова златка (вузькозлатка ясенева смарагдова) (Agrilus planipennis Fairmaire) — становить загрозу для лісового господарства, цей шкідник здатен пошкоджувати всі види ясена, деякі види в`язів, горіху, а також інші листяні породи дерев: тополю, осику, клен, березу, вільху, дуб, граб, липу, ліщину. — шкідник, який обмежено поширений на території України. Він з'явився у 2019 році, та наступає з Росії. Вперше його виявили у Луганській області. Європейський Союз проводив моніторинг, чи ми готові контролювати цього шкідника, ми дали позитивну відповідь: так, ми здатні контролювати", — розповідає Микола Курупеник.
Златка, що наступає з РФ, кукурудзяний жук і пирій: як їх контролювати — розповіли у фітосанітарній службі Чернігівщини
Микола Крупеник. Суспільне Чернігів

За його словами, ясенева смарагдова златка походить зі Східної Азії, поширена на далекому сході Росії. Розповсюджується внаслідок логістичної діяльності, наприклад, коли перевозять деревину.

Для того, щоб не допустити поширення шкідників, інспектори фітосанітарної служби проводять відбір зразків лісопродукції. Те ж саме стосується і рослин та продуктів рослинного походження (кукурудзи, технічних культур, пшениці, соняшника — у кожного свої шкідники). Зразки передають у лабораторію і на основі висновку лабораторних досліджень мають право видавати фітосанітарний сертифікат. Цей сертифікат дає можливість експортувати продукцію за межі країни, каже Крупеник.

"Якщо виявлена ясенева златка, запроваджується карантин протягом 24 годин, де буде припис норм законодавства, які направлені на локалізацію та непоширення. В окремих випадках є практика наших європейських колег, коли на територію Нідерландів потрапив азіатський жук, тоді знищили сотні дерев, спалили, в тому числі і на присадибних ділянках, і на дачних масивах, без урахування побажань власників цих дерев і ділянок. В нас законодавство також це дозволяє. Найголовніше, щоб це було виправдано, тому законодавство базується на ризико-орієнтовному підході. Враховуються усі ризики".

Західний кукурудзяний жук

У 2023 році вперше на території Чернігівської області виявили західного кукурудзяного жука.Західний кукурудзяний жук (Diabrotica virgifera virgifera Le Conte) — шкідник кукурудзи. Його личинки живляться корінням кукурудзи, дорослі жуки — пилком, маточковими стовпчиками, незрілими зернами та листям кукурудзи. Крім цього, жуки можуть живитися пилком інших рослин з родин гарбузових, бобових, злакових, складноцвітих.

"Це Ніжинський район. Там провели комплекс робіт, зобов'язали суб'єкти господарювання дотримуватися сівозміни і на наступний рік бачитимемо, як складатиметься ситуація з цим шкідником", — каже Тетяна Олещенко.

За її словами, локалізаційно-ліквідаційні заходи господарство проводить у присутності інспекторів.

Златка, що наступає з РФ, кукурудзяний жук і пирій: як їх контролювати — розповіли у фітосанітарній службі Чернігівщини
Тетяна Олещенко. Суспільне Чернігів

Пирій повзучий

Як розповідає Тетяна Олещенко, Чернігівщина експортує свою продукцію у понад 30 країн світу. Це Естонія, Латвія, Литва, Польща, Словаччина, Китай, Нідерланди, Австралія та інші.

І, наприклад, Китай не хоче бачити у себе пирій повзучий. Тому продукція, яка експортується туди, завжди перевіряється на наявність цього бур'яну, він є карантинним на їхній території.

Щодо того, що і жителі області також не хочуть бачити цю рослину у себе на городах та дачних ділянках, фахівчиня каже:

"Якщо проблема на присадибній ділянці з рослинами, ми проконсультуємо. Що посіяти, як зібрати, як виростити, як обробити, як переробити, як зберегти, як позбутися шкідників..."

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок