42 дні в бомбосховищі: акушерка Чернігівського пологового будинку розповіла, як приймали пологи у лютому-березні 2022-го

42 дні в бомбосховищі: акушерка Чернігівського пологового будинку розповіла, як приймали пологи у лютому-березні 2022-го

У травні має вийти друком книга "42 дні в бомбосховищі: як в Чернігові під обстрілами народжувалося нове життя", авторкою якої є старша акушерка Чернігівського пологового будинку Віра Целик. На початку повномасштабного вторгнення Віра зі своїми колегами залишилася на роботі та приймала пологи у бомбосховищі. До Міжнародного дня акушерки, який відзначають 5 травня, розказуємо її історію.

"Рішення прийшло само собою. Я точно залишаюсь. І крапка. Зателефонувала чоловікові і доньці. Сказала про це. Донька обурилась і не зрозуміла мене. Вона мені говорила, що вона моя дочка. І я не можу її залишити, коли в країні війна".

Це уривок із книги Віри Целик. В ній жінка ділиться спогадами про свій досвід, який їй разом з колегами довелося пережити на початку повномасштабного вторгнення.

Книга чернігівської акушерки Віри Целик, в якій вона розповіла, як приймали пологи у лютому-березні 2022-го, перебуваючи 42 дні у бомбосховищі
Книга чернігівської акушерки Віри Целик. Суспільне Чернігів

Віра говорить: почала писати, бо їй було важко тримати це в собі.

"Зараз, коли в місті більш спокійно, то, ти ловиш себе на тому, що тобі страшно згадувать ті часи. А ще страшніше їх носить в собі".

Акушерка показує кімнату в бомбосховищі Чернігівського пологового будинку.

"Сьогодні я спускаюся у бомбосховище з таким трохи з острахом. У цьому бомбосховищі мені все нагадує лютий 22-го. Це було найбільше моє, найдовше моє чергування, довжиною 42 доби у цьому бомбосховищі".
Віра Целик показує кімнату в бомбосховищі Чернігівського пологового будинку, де приймали пологи у лютому-березні 2022 року
Віра Целик показує кімнату в бомбосховищі, де приймали пологи у лютому-березні 2022 року. Суспільне Чернігів

Тут на початку повномасштабного вторгнення їй доводилося приймати пологи. Каже, зараз у бомбосховищі кращі умови, ніж були два роки тому.

"В перші дні у нас тут стояли тільки стільці. Таких гарних ліжок не було. І доводилося нам будувати ліжка із підсобних матеріалів. Брали ящики, клали якісь там дошки, робили такі настили, застилали ковдрою. Ми розбирали ноші, і клали жіночок на ці ноші".
Акушерка Чернігівського пологового будинку Віра Целик, яка розповіла, як приймали пологи у лютому-березні 2022-го у книзі "42 дні у бомбосховищі", показує ліжка у бомбосховищі
Акушерка показує ліжка у бомбосховищі. Суспільне Чернігів

Віра каже, було особливо важко, коли зникло світло. Це ускладнило процес приготування їжі, у темряві було непросто спускатися крутими сходами. Також там стало неможливо приймати пологи, обігрівати дітей.

"Дітей забрали на перший поверх. Організувались і зробили пологове відділення на першому поверсі. Там відбувалися більшість пологів. Жінок після пологів евакуйовувавли до бомбосховища".

Віра показує дошку, на якій записували організаційні моменти: список вагітних, породіль, перелік необхідних документів при виписці. Також позначали кожен день перебування у бомбосховищі.

Акушерка Чернігівського пологового будинку Віра Целик показує дошку у бомбосховищі, на якій робили робочі записи у лютому-березні 2022 року
Віра Целик показує дошку у бомбосховищі, на якій робили робочі записи у лютому-березні 2022 року. Суспільне Чернігів
"Середа, наприклад, це була 42-га доба. Вона так і залишилась. Це наш останній день був тут, перебування в цьому бомбосховищі".

За рятування життя і здоров'я в умовах воєнного стану та самовіддане виконання обов’язків президент відзначив Віру Целик Орденом Княгині Ольги III ступеня. На думку жінки, всі її колеги, які залишилися працювати в пологовому, заслуговують на те, щоб про них знали.

"Цю книгу, я присвячую своєму колективу, якому довелося прожить той складний, дуже складний час. І своїй родині".

Книгу Віра Целик випускає власним коштом, а всі виручені з продажу гроші планує спрямувати на допомогу військовим.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок