Ракетний удар по драмтеатру в Чернігові: на зустріч виробників дронів не прийшла третина із зареєстрованих учасників

Ракетний удар по драмтеатру в Чернігові: на зустріч виробників дронів не прийшла третина із зареєстрованих учасників

На зустріч військових та виробників дронів, яка проходила у Чернігівському драмтеатрі в центрі міста 19 серпня 2023, зареєструвалися 354 учасники. Всі вони з опівночі того дня почали отримувати повідомлення з геолокацією і часом початку заходу. З них 133 людини не були присутніми на заході, тобто третина від усіх зареєстрованих.

Про це йдеться у документальному фільмі розслідуванні Суспільного "Трагедія в Драмі" з посиланням на власні джерела у правоохоронних органах.

Ракетний удар по драмтеатру в Чернігові: волонтерка та співорганізаторка зустрічі військових та виробників дронів Марія Берлінська
Марія Берлінська. Суспільне Чернігів
"Важливо розуміти, що захід тільки починався. Люди могли запізнюватися, не встигнути доїхати. Багато людей нам писали, що доїжджають до місця проведення і тут відбулася терористична атака", — розповіла волонтерка та співорганізаторка зустрічі Марія Берлінська.

Коли розпочалась реєстрація на зустріч та чи перевіряли зареєстрованих

Оголошення про початок реєстрації на закриту зустріч виробників дронів у Чернігові без вказання конкретної адреси й часу її початку з’являється 9 серпня 2023 року в Telegram-каналі проєкту Victory drones.

Ракетний удар по драмтеатру в Чернігові: військовий Богуслав Борсук, який був на зустрічі 19 серпня 2023 року
Богуслав Борсук. Суспільне Чернігів
"Знайомий скинув, сказав, що у Чернігові буде проходити даний захід, скинув посилання на Google-форму, яку я заповнив, вказав, яка військова частина, свою посаду, ПІБ, позивний і мені через певний час дали відповідь, що я зарахований до учасників даного заходу. Я думаю, це повинно було перевірятися по військових частинах, чи я дійсно є тим військовослужбовцем", — каже військовий Богуслав Борсук, який брав участь у цій зустрічі.

На питання журналіста, чи перевіряли якимось чином потенційних учасників зустрічі, Марія Берлінська відповіла так:

"Перевіряли як завжди, у нас є списки виробників, які відвідують ці заходи й за визначеним алгоритмом. До того ж ці списки виробників є на закритих каналах. І треба розуміти, що виробники в Україні – це доволі закрита спільнота, де всі всіх знають. Всіх, кого ми додаємо в групи в Signal, ми додатково перевіряємо. Проганяємо через спецслужби, запитуємо, чи немає в спецслужб якихось застережень до цієї людини".

За декілька годин після ракетного удару російські пропагандисти опублікують копію попереднього запрошення на зустріч виробників дронів, яку розіслали зареєстрованим учасникам.

Ракетний удар по драмтеатру в Чернігові: копія запрошення на зустріч виробників дронів та військових
Копія попереднього запрошення на зустріч виробників дронів та військових у Чернігові, яку опублікували російські пропагандисти. РИА Новости

У пресслужбі Чернігівської обласної прокуратури Суспільному відповіли, що процес ідентифікації тих, хто міг передати інформацію росіянам, ускладнений через широке анонсування заходу, вільну реєстрацію, а, відповідно, і велику кількість людей, які знали про подію.

"Теоретично, витік міг бути будь-звідки. Від, не дай Боже, щоб хтось із працівників драмтеатру, або місцевої влади, чи військових, чи інженерів, місцеві хтось, хто маскується під волонтерів. Росіяни, на жаль, дуже добре працюють з агентурою і навіть на ключових посадах є ті, хто дуже довго видає себе за проукраїнських. Росіянам треба було зробити теракт. І, можливо, вони, дивлячись на інші міста, вже шукали якихось колаборантів, щоб дістати якусь інформацію", — говорить Берлінська.

Нагадаємо, що 19 серпня 2023 року над драмтеатром у центрі Чернігова вибухнув російський "Іскандер". В закладі тоді проходила зустріч військових і виробників дронів. Внаслідок ракетної атаки загинули семеро людей, а ще 214 отримали травми.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок