Ракетний удар по драмтеатру в Чернігові: хто погоджував проведення закритої зустрічі та чи був на неї дозвіл

Ракетний удар по драмтеатру в Чернігові: хто погоджував проведення закритої зустрічі та чи був на неї дозвіл

Як погоджували проведення закритої зустрічі військових та виробників дронів у Чернігівському драмтеатрі, куди 19 серпня 2023 року влучив російський "Іскандер", та чи були дозволи на проведення цього заходу? Про це у документальному фільмі розслідуванні Суспільного "Трагедія в Драмі" розповідають представники обласної влади та організатори зустрічі.

Прохання сприяти у проведенні зустрічі від Чернігівської ОВА

За словами директора театру Сергія Мойсієнка, для проведення цього заходу в їх будівлі вони вимагали дозволу, в іншому ж випадку казали, що не відкриватимуть театр у запланований для зустрічі день.

Ракетний удар по драмтеатру в Чернігові: Сергій Мойсієнко про погодження й дозволи для закритої зустрічі
Сергій Мойсієнко. Суспільне Чернігів
"Коли вже у п’ятницю (18 серпня — ред.) приїхали ще раз ці люди, мене вже в театрі не було, був мій заступник, я йому сказав, в нас категорична вимога, що має бути або письмовий дозвіл, або театр завтра не відкриється. Після наших вимог вже в другій половині дня з’явився лист про те, що нас просять підтримати даний захід. Лист був від обласної військової адміністрації".

У відповідь на запит Суспільного, Чернігівська ОВА надала копію листа, який заступник начальника обласної військової адміністрації Дмитро Синенко відправив директору театру.

ЛИСТ

В ньому він просить сприяти в проведенні зустрічі виробників дронів. У відповіді на наш запит вони додали, що цей лист не був дозволом чи погодженням, а був реакцією на звернення благодійного фонду "Дігнітас", який запрошував ОВА взяти участь у зустрічі у драмтеатрі й сприяти в її проведенні.

"Як і у всіх попередніх містах місце визначала місцева влада. Ми не можемо сказати, що ось точка на карті, ми будемо проводити щось тут. Тим паче ми не знаємо яке приміщення, бомбосховище, ситуацію щодо систем протиповітряної оборони й багато чого іншого. Де краще, де мають чергувати вибухотехніки, поліція. Це все мають знати на місці, це не можуть бути волонтери, яких запросили ззовні провести закриту зустріч. Вочевидь, такі речі відбуваються тільки за погодженням з місцевою владою", — каже співорганізаторка закритої зустрічі Марія Берлінська.

Зі слів волонтерки Ольги Палькової-Свірчевської, місцеві громадські активісти "вже зробили з цієї ситуації висновки на майбутнє".

Ракетний удар по драмтеатру в Чернігові: Ольга Палькова-Свірчевська про погодження та дозволи на закриту зустріч
Ольга Палькова-Свірчевська. Суспільне Чернігів
"Це те, що мені дуже відгукується: коли щось відбувається, ми робимо висновки про те, як щось робити, чи не робити. І ми проводимо далі заходи, але намагаємося по-іншому поводитись з інформацією і про місце, і відбір людей проводити, і відбір самого приміщення. Все це сильно змінилося після "Іскандеру" у багатьох громадських активістів, яких я знаю в Чернігові та в Україні", — говорить Палькова-Свірчевська.

Чи був це масовий захід?

Відповідно до закону "Про правовий режим воєнного стану", військове командування разом із військовими адміністраціями можуть забороняти проведення масових заходів. 7 вересня 2022 року рада оборони затвердила порядок проведення масових заходів у Чернігівській області.

Сталося це після того, як на Валу у центрі Чернігова під час проведення благодійного аукціону вистрілив гранатомет. Як йдеться у документі, проведення масових заходів на Чернігівщині можливе лише за умови письмового погодження з районною військовою адміністрацією та міською, селищною, або сільською радою. Цей порядок передбачає заходи безпеки лише для учасників заходу, не враховуючи безпеку тих, хто може опинитися поруч. Також він забороняє проводити на території області заходи, на яких буде використовуватись і демонструватися зброя або її муляжі.

Ракетний удар по драмтеатру в Чернігові: начальник Чернігівської ОВА В'ячеслав Чаус про погодження та дозволи на закриту зустріч
В'ячеслав Чаус. Суспільне Чернігів
"Моя суб’єктивна думка, не думка слідства, що цей порядок був дотриманий цього разу. Цей закритий захід, закрита зустріч, не підлягала алгоритму по цьому порядку. Дозволів не було. Це не захід. Всі спілкування, які були з адміністрацією, письмові, усні, вони говорили про закриту зустріч виробників обладнання. Закрита зустріч не передбачає залучення інших сторонніх осіб і, відповідно, організатори заходу не зверталися до органів місцевого самоврядування. Не все можна передбачити в документі. У нас війна в країні, не всі випадки можна передбачити в документі. Звісно, якби була якась централізована заборона обмеження…", — каже начальник Чернігівської ОВА В'ячеслав Чаус.

Також про певні загальнодержавні алгоритми для безпечної організації зустрічей військових та виробників зброї каже й Марія Берлінська.

Ракетний удар по драмтеатру в Чернігові: Марія Берлінська про погодження та дозволи щодо закритого заходу
Марія Берлінська. Суспільне Чернігів
"Я не маю ніяких сумнівів, що ті заходи, які зараз плануються на військову тему, вони (російські війська, — ред.) так само над цим активно працюють, щоб завдавати ударів. Мають бути зроблені висновки, інакше це буде повторюватись. І я вважаю, що влада всім нам, хто працює над забезпеченням фронту, має дати ці алгоритми безпеки. Чіткі бомбосховища, чіткі підземелля, де можна проводити. Є ті самі бункерні приміщення. Це має бути розглянуто на серйозному рівні й дано всім. Тоді такі трагедії не будуть повторюватись".

Суспільне надіслало інформаційні запити до Ради нацбезпеки й оборони, Кабінету Міністрів України та Офісу Президента, щоб дізнатися, чи розробляли там будь-які документи, які б на державному рівні регламентували проведення заходів за участі військових та виробників озброєнь. Станом на дату виходу фільму розслідування відповідь ми отримали лише від РНБО. Там сказали, що не ухвалювали рішень по запитуваному питанню.

Нагадаємо, що у квітні 2024 року, через вісім місяців після події, кримінальне провадження за фактом службової недбалості так і перебувало на стадії досудового розслідування. Як йдеться у відповіді пресслужби Чернігівської обласної прокуратури, така тривалість розслідування зумовлена проведенням значної кількості експертиз. Їх призначили понад 120 і саме їх результати впливатимуть на кваліфікацію правопорушення. Підозри жодному з чиновників, причетних до проведення в драмтеатрі зустрічі виробників дронів, досі не оголошували.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок