Справу не дорозслідували: голова Медійної ініціативи за права людини прокоментувала вирок у справі катівні у Ягідному

Справу не дорозслідували: голова Медійної ініціативи за права людини прокоментувала вирок у справі катівні у Ягідному

Справу не дорозслідували: голова Медійної ініціативи за права людини прокоментувала вирок у справі катівні у Ягідному
. ФОТО: колаж Суспільне Чернігів

Справу про російських військових, які утримували людей у підвалі в Ягідному, не дорозслідували, а вирок — 12 років за ґратами — винесли випадковим 15 російським солдатам, вина яких не доведена повністю. Про це розповіла Суспільному голова Медійної ініціативи за права людини Ольга Решетилова. З її слів, також не притягнули до відповідальності командирів РФ, які віддавали накази, та не довели вину командної відповідальності за вчинення воєнних злочинів у Ягідному. Детальніше читайте у матеріалі.

Що відомо про утримання людей у підвалі в Ягідному

У березні 2022 року у шкільному підвалі в Ягідному на площі близько 200 квадратних метрів російські військові 27 діб утримували 368 цивільних, серед яких було 69 неповнолітніх. За цей час через неналежні умови та брак медичної допомоги там померли 10 людей.

Справу про утримання людей у якості "живого щита" у підвалі школи в Ягідному суд почав розглядати у серпні 2023 року, за цей час дали свідчення 84 потерпілих.

Журналісти Суспільного встановили російського командира, який вирішував, коли 366 людям можна їсти, ходити до туалету, дихати свіжим повітрям та навіть бути похованим. Російського офіцера з позивним "Кльон" жителі Ягідного називають відповідальним за їхнє майже місячне ув'язнення у шкільному підвалі. Відповідальним за десять смертей, втрачене здоров’я та психологічні травми, які залишаться на роки.

Понад рік журналісти редакції розслідувань Суспільного намагалися встановити, хто такий "Кльон". І їм це вдалося. 23 листопада на ютуб-каналі Суспільного відбулася прем’єра документального фільму-розслідування "Кльон: знайти воєнного злочинця", яка є продовженням розслідування "Щоденник вцілілої".

21 лютого 2024 року Чернігівська прокуратура оголосила про підозру командиру з позивним "Кльон". Його ім'я — Семен Соловов. Слідство вважає, що саме він віддав наказ утримувати цивільних у підвалі школи. Прокурор Сергій Крупко клопотав про те, щоб долучити підозру до цієї справи. Суд відхилив клопотання прокурора. Справу російського командира "Кльона" розглядатимуть окремо.

11 березня суддя Чернігівського районного суду Світлана Майборода оголосила вирок для 15 російських військових — 12 років за ґратами.

Справу не дорозслідували: голова Медійної ініціативи за права людини прокоментувала вирок у справі катівні у Ягідному
Цивільні у підвалі школи у Ягідному. ФОТО: Ольга Меняйло

Що не так з розслідуванням справи

Голова Медійної ініціативи за права людини Ольга Решетилова каже, йдеться про 15 рандомних російських військовослужбовців, яких ніхто з потерпілих фактично не впізнав.

"Протягом всіх допитів потерпілі казали: ну це ж тувинці, вони всі на одне обличчя, ну було темно, ми там щось бачили, щось не бачили. Плюс суть обвинувачення про утримання в підвалі. Ці тувинці все, що зробили — це забрали людей зі своїх підвалів і привели у підвал школи. А ось ці нелюдські умови утримання організовували вже зовсім інші люди. Це були російські командири, які прикривалися цивільними. Їх особи вже встановили, щонайменше одного з них".
Справу не дорозслідували: голова Медійної ініціативи за права людини прокоментувала вирок у справі катівні у Ягідному
Ольга Решетилова. ФОТО: з Facebook сторінки Ольги Решетилової

Вина російських солдатів також у суді не доведена повністю, каже Ольга Решетилова.

"Тобто сам факт їхньої присутності в Україні — це, звичайно, для нас уже злочин, проте з точки зору міжнародного гуманітарного права, з точки зору українського законодавства, їхню вину потрібно було довести. Те, що це саме ця людина, яка створила нелюдські умови утримання в підвалі у Ягідному. Але це не було доведено. Якщо б росіяни змогли оскаржити це рішення в Європейському суді з прав людини, у них були б великі шанси отримати позитивну відповідь".

До відповідальності не притягнули і російських командирів, які віддавали накази. Тим самим, зі слів голови Медійної ініціативи за права людини, у суді не довели командну відповідальність за вчинення воєнних злочинів.

"Якщо ми говоримо про захист стандартів правосуддя, то, на жаль, ці стандарти в справі по Ягідному програли. Дуже важливо притягнути до відповідальності кожного солдата, який вчиняв воєнні злочини в Україні. Проте дуже важлива командна відповідальність. Тобто ми повинні дорозслідувати, хто приймав рішення про вчинення воєнних злочинів. Наразі, якщо ми будемо ось так розривати справу епізодично, де командир у нас в одному провадженні, якісь рандомні солдати в іншому провадженні, ми ніколи не доведемо світу системність політики Російської Федерації з вчинення злочинів проти населення України".

Справу не дорозслідували: голова Медійної ініціативи за права людини прокоментувала вирок у справі катівні у Ягідному
15 засуджених російських військових. ФОТО: Суспільне Чернігів

Розслідувати справи про воєнні злочини потрібно з дотриманням усіх стандартів міжнародного гуманітарного права, каже Ольга Решитилова.

"Ми проти того, щоб рандомно засуджувати всіх підряд, тим паче у таких важливих справах, як Ягідне. Це величезна трагедія. Це дуже важкий злочин, який був вчинений проти понад 300 осіб. Вони заслуговують знати, що ось той «Кльон», на якого вони всі вказують, засуджений, а не якісь просто солдати, список яких під час слідчих дій був знайдений. Але у нас за замовчуванням всім росіянам суди виносять обвинувальні вироки. І коли до нас прийде міжнародна спільнота, міжнародні інструменти з запитаннями: ну як ви тут розслідували це все? — виникнуть величезні проблеми".

Як відбуватимуть покарання засуджені заочно

Зі слів Ольги Решетилової, потрібно домовлятися з кожною країною, щоб якщо у них з'явиться хтось із засуджених, то його передали в Україну для відбування покарання.

"Ці заочні вироки рано чи пізно мають виконуватися. Інша справа, що наразі Україна не надто активно домовляється з державами про оголошення в розшук тих, хто засуджений українськими судами за міжнародні злочини у процедурі за відсутності обвинуваченого. І це така історія важлива, тобто це питання на роки, коли треба просто з кожною країною домовлятися", — сказала Ольга Решетилова.

Як оголошували вирок військовим дивіться у сюжеті:

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок