Відтік людей та контроль: що заважає розвиватися бізнесу на Чернігівщині та в якому він стані

Відтік людей та контроль: що заважає розвиватися бізнесу на Чернігівщині та в якому він стані

Як повернути бізнес Чернігівщини на довоєнні показники? Це питання обговорювали 29 лютого на регіональному економічному форумі у Чернігові. За словами заступниці міністра економіки Надії Бігун, у 2022 році економіка України "просіла" на 30%, вже у 2023-у її зростання становило 5%. Підприємства Чернігівщини на сьогодні відновились на 90%, але так і не досягнули показників 2021 року. Що заважає бізнесу регіону – про це далі у матеріалі.

Олександр Суворов – один із підприємців, який вирішив залишити виробництво в Чернігові після початку повномаштабного вторгнення. Вже на початку квітня 2022 року, після відступу російських військ з області, запустив роботу підприємства.

"Таке потужне машиновиробництво дуже важко перевезти. Згодом я подумав: та, ні нікуди ми не поїдемо. Я прийняв рішення. 15 квітня ми вже почали працювати: дві людини, п'ять, десять... Було дуже важко і зараз не просто. Людей, звичайно, менше, звичайно, ми маємо повний спектр труднощів хто має будь-яке підприємство в Україні: люди, мобілізація...", – каже Олександр Суворов.
Підприємець Олександр Суворов
Підприємець Олександр Суворов. ФОТО: Суспільне Чернігів

На сьогодні підприємство експортує свою продукцію у 60 країн світу.

Статистика по області

За словами начальника Чернігівської ОВА В'ячеслава Чауса, станом на березень 2022 року в області працювало 15% бізнесу, зараз – понад 90%:

"Дуже мало бізнесу відновилось на 100%, рівня 2021 року".
Начальник Чернігівської ОВА В'ячеслав Чаус
Начальник Чернігівської ОВА В'ячеслав Чаус. ФОТО: Суспільне Чернігів

За період повномасштабного вторгення в області пошкоджені 495 субєктів господарювання – повідомив Чаус. Нині, каже він, важливо повернути підприємців Чернігівщини та відновити виробництво. Про те, як це можна зробити, говорили на регіональному форумі.

На що скаржаться підприємці

В'ячеслав Чаус сказав, що бізнесмени області продовжують скаржитись на роботу податкової та інших силових структур:

"Сьогодні підприємства, які працюють по-білому, які не вирішують питання в конвертах, мають великі проблеми. Ми маємо підтримувати цей проєкт і впершу чергу знявши будь-які бар'єри, від будь-яких контролюючих органів, правоохоронних органів".

Олександр Суворов говорить:

"Бізнесом займається СБУ, БЕБ, НАБУ, ДБР – хто завгодно... Якого біса? Що СБУ робить у приватному бізнесі?"

Які механізми захисту бізнесу очікуються

Заступниця міністра економіки Надія Бігун повідомила, що зараз роблять механізм захисту бізнесу від впливу силовиків. Зокрема, має запрацювати нова економічна платформа "Зроблено в Україні". Вона надасть підприємцям більше пільгових умов для розвитку бізнесу.

"Зараз на завершальній стадії написання законопроєкт за підключення електромереж – має спростити новому бізнесу, який хоче створити виробничу потужність, підключати ці потужності електромереж, цей процес", – зазначила Надія Бігун.
Заступниця міністра економіки Надія Бігун
Заступниця міністра економіки Надія Бігун. ФОТО: Суспільне Чернігів

За її словами, для Чернігівщини важливою причиною спаду підприємництва залишається безпекова ситуація. Захистити бізнес планують страхуючи інвестиції підприємців.

"Закладена програма страхування від військових ризиків через експортно-кредитну агенцію. Зараз ми на етапі розробки нормативних документів".

Відтік людей – також завдав регіону значних перешкод у розвитку економіки Чернігівщини.

"Якщо людям забезпечити гідні умови життя, можливість, гідну зарплату – люди будуть повертатися", – каже Надія Бігун.

Станом на кінець 2023 року кількість юридичних осіб на Чернігівщині зменшилась.

За словами Чауса, зараз закривається більше підприємств, ніж створюється.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок