"Каральні" висновки Держаудитслужби щодо служби відновлення на Чернігівщині: чи пов'язані вони з новим керівництвом

"Каральні" висновки Держаудитслужби щодо служби відновлення на Чернігівщині: чи пов'язані вони з новим керівництвом

"Каральні" висновки Держаудитслужби щодо служби відновлення на Чернігівщині: чи пов'язані вони з новим керівництвом
. ФОТО: Суспільне Чернігів

Протягом 2023 року Державна аудиторська служба України (ДАСУ) винесла регіональній службі відновлення та розвитку інфраструктури в Чернігівській області найбільше "каральних" рішень з вимогами розірвати тендери, у порівнянні зі службами в інших областях України. Про це у своєму матеріалі повідомляють "Наші Гроші". Чому так сталося, чи пов'язано це з новим керівником Північного офісу ДАСУ в Чернігівській області Олександром Кондрашовим, який за інформацією "Наших Грошей", за часів президентства Януковича був першим заступником голови Податкової служби у Київській області, та як це коментують у службі відновлення Чернігівщини — читайте далі.

"Каральні" висновки Держаудитслужби

Журналісти видання "Наші Гроші" проаналізували тендери всіх служб відновлення та розвитку інфраструктури в Україні від мільйона гривень, які пов’язані з ремонтами та будівництвом (без закупівель проєктних робіт чи палива для офісних авто). Лідерами виявились Миколаївська, Чернігівська і Київська області: у кожної було понад пів сотні таких закупівель.

Аналітична таблиця видання "Наші Гроші" щодо тендерів служб відновлення
Аналітична таблиця видання "Наші Гроші". ФОТО: "Наші Гроші"

Серед них ДАСУ найбільше виявило порушень у Чернігівській службі — 19 тендерів з 68% "каральних" висновків. У семи з 13 випадків ДАСУ вимагало розривати угоди або припиняти виконання договорів з переможцями тендерів на загальну суму в 1,2 мільярда гривень.

Водночас у 21 з 23 регіональних служб за рік виявили від нуля до чотирьох порушень з більшістю висновків по них – "не допускати порушень у майбутньому".  А тут аж сім розривів угод на тендерах на 1,2 мільярда гривень.

"На тендері щодо експлуатаційного утримання доріг Чернігівщини вартістю 426 мільйонів гривень замовник зіткнувся з такою ситуацією, що фірма «ДС Пром Груп» не завантажила свідоцтво про реєстрацію одного самоскиду Scania Р380 СХМ 803142 серед десятків інших своїх механізмів та наказ про прийом на роботу одного з десятків своїх робітників. Замовник дав фірмі 24 години на усунення невідповідності, фірма довантажила два забутих документи й виграла тендер зі знижкою в 11%. Тобто вся ця історія принесла державному бюджету 50 мільйонів гривень економії. Проте в ДАСУ заявили, що замовник взагалі не мав давати добу на виправлення помилок. А отже, угоду з «ДС Пром Груп» треба розірвати. Чернігівська служба оскаржила цей моніторинг в суді, і угода з переможцем виконувалась й за дорогами доглядали", — йдеться у повідомленні "Наших Грошей".

Новий керівник — збільшення "каральних" рішень

"Наші гроші" стверджують, що кількість "каральних" рішень ДАСУ щодо тендерів, де замовником є служба відновлення на Чернігівщині, почала збільшуватись після призначення у квітні 2023 року новим керівником Північного офісу ДАСУ в Чернігівській області Олександра Кондрашова.

Скриншот про розшук Кондрашова зберігся у публікації "DW" 2019 року
Скриншот про розшук Кондрашова зберігся у публікації "DW" 2019 року. ФОТО: "DW"

За інформацією видання "Наші Гроші", Кондрашов за часів Януковича був першим заступником голови Податкової служби у Київській області, очолював податкову в Криму та став фігурантом кримінального провадження, про яке писало видання «Слово і діло»:

«Як встановило слідство, Кондрашов, перебуваючи на своїй посаді, входив в злочинну організацію. За версією органу досудового розслідування, діяльність злочинної організації до складу якої входили колишні вищі посадові особи держави та службові особи податкових органів, полягала у організації, упродовж 2010-2013 років, контрольованого ухилення від сплати податків приватними компаніями, які були платниками податку на додану вартість.Внаслідок незаконних дій членів злочинної організації за період участі в ній Кондрашова Державною податковою інспекцією в структурі ГУ Міндоходів в Криму, безпідставно сформовані податкові зобов’язання з ПДВ, яким підтверджено незаконно використаний приватними компаніями реального сектору економіки податковий кредит (у розрізі районних податкових органів за місцем реєстрації «податкових ям»).»

Мова йшла про певну "Державну програму" для наближених до Януковича людей, по якій окремим бізнесменам дозволяли ухилятись від сплати податків. Внаслідок чого державі спричинили збитки на 104 мільярди гривень.

"Наші Гроші" пишуть, що Кондрашов у 2017 році зник з України. За даними "Deutsche Welle", його фірма "IEG Gmbh" уклала угоду з мерією баварського містечка Бад Кіссінген на придбання місцевої хокейної арени за 230 тисяч євро під умову модернізації льодовища. Але виявилось, що ніяких грошей на розвиток він так і не дав, потім закрив хокейну команду з ареною, пише "DW". Повернувся Кондрашов в України, за інформацією "Наших грошей", у 2020 році, став професором політології у КНУ ім. Шевченка, отримав сертифікат бізнес-коуча.

У Північному офісі ДАСУ в Чернігівській області на інформацію, викладену в матеріалі видання "Наші Гроші", відреагували так:

"Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області повідомляє, що сьогодні (16 лютого, — ред.) деякими ЗМІ була поширена недостовірна інформація щодо діяльності служби та біографії її співробітників".

Вплив ДАСУ на відновлення Ягідного

"Каральні" рішення ДАСУ "відволікає людський ресурс служби відновлення та розвитку інфраструктури в Чернігівській області від їх основної роботи для підготовки документів щодо оскарження таких рішень".

Про це у коментарі Суспільному розповів керівник служби відновлення в Чернігівській області Роман Сміяненко.

Керівник служби відновлення та розвитку інфраструктури в Чернігівській області Роман Сміяненко
Роман Сміяненко. ФОТО: "Наші Гроші"
"Така кількість висновків про розірвання договорів у нас вперше, але це реальність, у якій ми зараз живемо після призначення нового керівника Північного офісу ДАСУ (Олександра Кондрашова, — ред.). Після його призначення вони стали дуже прискіпливо до нас ставитися та перевіряти все, що тільки можна. Нас перевіряють постійно, ДАСУ моніторить наші закупівлі в Prozorro, але тільки з приходом цього керівника майже всі перевірки закінчуються тим, що є зауваження та вимоги розірвати договір з підрядником. Перевіряти нас можуть будь-які офіси ДАСУ, але тільки, коли нас перевіряють місцеві представники ДАСУ, від нас вимагають розривати договори", — каже Сміяненко.

За його словами, юридичний відділ служби подав до суду на всі рішення ДАСУ, які своїм висновком вимагали розірвати договори з переможцями тендерів. Також Сміяненко каже, що тендери на відновлення села Ягідне на Чернігівщині теж під загрозою чергових "каральних" рішень ДАСУ.

"Більшість їх висновків такі, що треба розривати договори з підрядниками. Ми ж можемо лише оскаржувати всі ці рішення у судах. Вони зараз дуже ретельно взялися за об'єкти відновлення в селі Ягідне. Це експериментальний проєкт, де служба займається відновленням всієї інфраструктури та в першу чергу житло людей. Всі об'єкти розбиті на блоки по черзі. Вони зараз перевіряють ці блоки, і, як я бачу, все йде до того, що вони будуть вимагати від нас розірвання договорів й припинити виконання робіт. Поки ми будемо оскаржувати ці рішення, ми не будемо припиняти виконання робіт. Проте в разі програшу справи у всіх судових інстанціях, то ми вимушені будемо зупинити роботи".

Нагадаємо, що у результатах фінансового аудиту Чернігівської міської громади, які оприлюднила Державна аудиторська служба України, йдеться про збитки на 2,3 мільярда гривень, 14 кримінальних проваджень і пропозиції зробити висновки щодо відповідності керівниками займаних посад. Цей аудит виконувач обов’язків міського голови Чернігова Олександр Ломако назвав "фільчиною грамотою", коментуючи його результати на загальноміській нараді 13 лютого. Які порушення інкримінують посадовцям Чернігівської міськради та що на це відповідають чиновники можна прочитати у матеріалі за посиланням.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок