Він був одним з перших готелів у Чернігові, для якого збудували окрему будівлю і став єдиним готелем, який зруйнувала російська армія під час блокади міста. Ракета "Іскандер" у березні 2022 року поставила на паузу понад 60-річне життя готелю "Україна". Ще за рік до повномасштабного вторгнення власники планували його реконструкцію. Тепер гроші на відновлення готелю планують стягувати з Росії.
Про історію і сучасність готелю "Україна" читайте далі у матеріалі Ксенії Рекун.
Перші готелі міста
Перший готель у Чернігові "Царьград" (біля "Янтаря", — ред.) з’явився ще у першій половині ХІХ століття. Як розповів історик Максим Блакитний, у 1846 році там зупинявся Тарас Шевченко.
"На початку XX століття в Чернігові діяло 20 готелів, окрім яких також функціонували постоялі двори (на 1896 рік – 16). Розташовувались вони у центральній частині міста, поблизу Красної базарної площі. Найбільш відомими готелями були: "Царьград", "Гранд-Отель", "Олександрівський", "Юг". Назви готелів часто відображали російські імперські амбіції та відповідний наратив", — пояснив Блакитний.
Також, за словами історика, у січні 1899 року в готелі "Олександрівський" (на розі Шосейної та Бульварної вулиць), що розташовувався поряд з Валом, зупинявся меценат Василь Тарновський.
"Останнім, до 1917 року був збудований готель Михайла Бодаєва (на розі Шосейної і Єлецької вулиць; нині Навчально-науковий інститут історії та соціогуманітарних дисциплін імені Лазаревського НУЧК імені Шевченка). Готель почав працювати з вересня 1914 року і вважався найкращим у місті".
Зняти номер на добу у готелях можна було за 50-75 копійок, хоча ціни доходили й до трьох-шести рублів (для прикладу, зарплата робітника в 1913 році складала 30 рублів на місяць). Найдешевший буханець хліба коштував п’ять копійок, кілограм картоплі – дві-три копійки. М’ясо – 30-35 копійок за кілограм, яблуко – дві-три копійки штука. Сорочка чи штани – близько карбованця, чоботи – близько п’яти карбованців. Орендна плата за невелику квартиру – 75-300 карбованців на рік.
Як пояснив історик, готелі не мали своєї будівлі, знімали переважно перші поверхи біля площі, на Валу, загалом в центрі міста.
Будівництво та відкриття готелю "Україна"
Вже після Другої світової у Чернігові розпочали будівництво нового готелю "Україна" в окремо відведеній будівлі. Його ввели в експлуатацію у 1961 році. Про це йдеться у протоколі виконкому Чернігівської міської ради депутатів трудящих від 26 серпня 1961 року.
У колишньому СРСР та Україні до 1994 року класифікація готелів здійснювалася відповідно до "Положення про віднесення готелів до розрядів". Розрядів було сім: "Люкс", "Вищий А", "Вищий Б", 1, 2, 3 і 4 категорії.
Згідно з цим протоколом, готель "Україна" віднесли до I-го розряду. Тоді ж затвердили статутний фонд готелю "Україна" в сумі 619 300 карбованців (середня зарплата на 1961 рік становила 81,3 радянських карбованців, – ред.).
Директором готелю призначили Григорія Марусіченка.
У цьому рішенні також затвердили промисловий фінансовий план готелю «Україна» на 1961 рік. Він мав ось такий вигляд:
Сам готель офіційно відкрили 15 вересня 1961 року. Про це свідчить вирізка з газети "Деснянська правда".
"В готелі 120 кімнат, може одразу заселитися 254 людини. Більшість номерів на 2-3 місця. 19 комфортабельних люксів", – йдеться у газеті.
На першому поверсі готелю був розташований однойменний ресторан "Україна".
Будували готель колективи будівельного управління №1 і субпідрядних організацій – "Сантехмонтаж" і "Електромонтаж". Бригаду мулярів очолював Іван Панченко. Бригаду з оздоблення очолював Михайло Шрам.
Погоджував план будівництва головний архітектор міста Сергієвський.
Від пробивки вулиці до сучасного готелю "Україна". ФОТО
Пробивка на проспекті Перемоги, замість вулиці Попудренка, на перехресті біля готелю "Україна".
Вид на центральну частину міста 1957 рік. До будівництва готелю "Україна".
Вид з телевежі на місто. 1958-й рік.
Ресторан "Україна" 1960-й рік.
Будівництво готелю "Україна" 1960-й рік.
Ресторан та готель "Україна" 1962-й рік.
1963-1980-ті роки.
Реконструкція ресторану в готелі "Україна". ФОТО
Реконструкція ресторану в готелі "Україна" відбулася у 1965 році за проєктом Андрія Карнабеда (1927-2005).
З 1954 року робота Карнабеда була присвячена повоєнному розвитку міста. Загалом, за час своєї роботи, він опрацював особисто або у співавторстві понад 200 проєктів та проєктних пропозицій щодо різноманітних об’єктів будівництва, відновлення та реставрації у Чернігові та області, – йдеться на офіційному сайті Національного архітектурно-історичного заповідника "Чернігів Стародавній".
Сучасний етап готелю "Україна"
У кінці 1990-х років, приміщення готелю "Україна" викупив Микола Тарасовець. Він був власником готелю протягом 1996-2020 років.
"Ми зробили багато реконструкцій після того. Наприклад, у 2021 році ми не встигли трохи закінчити. Це мав би бути багатокомплексний проєкт. Вже приступили до роботи: зачистили все в ресторані, поклали теплі підлоги, ліфт новий".
Проте 24 лютого 2022 року Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну. Під час блокади Чернігова, в ніч з 11 на 12 березня 2022 року у готель "Україна" російські війська запустили ракету "Іскандер". Як тоді виправдовувались у телевізійному сюжеті російські пропагандисти, зробили це, бо хотіли вразити місце скупчення іноземних найманців. Насправді ж, людей всередині готелю не було і внаслідок влучання ніхто не травмувався і не загинув.
Завали готелю "Україна" почали розбирати вже після блокади Чернігова, там проводили слідчі дії.
Який вигляд має готель "Україна" зсередини можна переглянути у нашому сюжеті:
Аварійна будівля в центрі міста
2 червня 2023 року зі зруйнованого готелю "Україна" зірвало залишки даху.
Після цього у серпні 2023 року рятувальники зняли частину пошкодженого даху, яка загрожувала обвалом.
Тоді власників готелю "Україна" у Чернігові зобов’язали надати письмове роз’яснення щодо можливих строків демонтажу аварійних конструкцій та замовити експертизу, яка б чітко визначила заходи зі стабілізації будівлі. А вже 17 серпня виконком надав дозвіл представникам зруйнованого готелю "Україна" на демонтаж та реконструкцію будівлі.
21 грудня 2023 року розпочали демонтаж аварійної будівлі готелю "Україна".
За словами представника власника готелю Миколи Тарасовця, більшість робіт виконуватимуть вручну із дотриманням всіх вимог безпеки, а на складніші етапи залучатимуть техніку.
Вже є проєкт демонтажу, але чи вдасться зберегти частини будівлі, або потрібно буде розбирати її до фундаменту, Тарасовець поки сказати не може.
"Будемо поступово проводити демонтаж і на кожному етапі аналізуватимемо, чи можна щось зберегти, чи доведеться повністю розбирати будівлю. Це наш перший такий досвід".
Демонтаж проводиться коштом власників готелю "Україна".
Що далі?
Водночас Микола Тарасовець зазначив, що у компанії, яка управляє цим готелем АТП-2550, немає грошей, щоб його відновити.
"Це десь порядку 12 мільйонів доларів. Ми радилися з проєктантами, там ситуація така, що відновлення готелю, який він був, не може бути. Тому що, пошкоджені несучі конструкції готелю, а саме: всі стіни в мікротріщинах, є не тільки мікро, а вже й там палець чи рука може пролізти. Капітально відремонтувати неможливо".
Якщо робити реконструкцію, додав Тарасовець, то треба робити проєктно-кошторисну документацію.
"Її робити можна відповідно до нашого законодавства виключно по будівельним нормам і правилам, які діють на сьогодні. Тобто, ці норми для готелів, які були збудовані 65 років тому, коли його проєктували, вони вже декілька разів змінилися і не відповідають зовсім нормам щодо площ та допоміжних кімнат".
За його словами, він звертався до британських архітекторів, які зазначили, що для відновлення готелю треба збільшувати площу на 20%.
"На сьогодні, ми працюємо з адвокатами, які вміють виходити на судові інстанції юрисдикцій інших держав для того, щоб подати позов про відшкодування шкоди до РФ, як до держави. Але не можуть поки що забрати гроші, віддати нам в судовому порядку".
Зараз на утримання готелю, каже Микола Тарасовець, в місяць виходить близько 150 тисяч гривень.
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.