Можуть отримати компенсації й більшу пенсію: як цивільним у Чернігові отримати статус особи з інвалідністю під час війни

Можуть отримати компенсації й більшу пенсію: як цивільним у Чернігові отримати статус особи з інвалідністю під час війни

Можуть отримати 100% компенсації за комунальні послуги і втричі більшу пенсію. Чернігівка Євгенія Ус, яка отримала інвалідність під час артобстрілу Чернігова у березні 2022 року, проходить процедуру зміни причини інвалідності із загального захворювання на отриману внаслідок дії вибухонебезпечних предметів. Такий статус передбачає розширений ряд пільг. І претендувати на нього можуть цивільні, які під час активних бойових дій у Чернігові травмувалися та отримали інвалідність саме від обстрілів чи вибухів. З якими складнощами стикаються під час оформлення, читайте у матеріалі.

Історія Євгенії Ус

16 березня 2022 року Євгенія разом з чоловіком Максимом і сином Дмитром потрапили під обстріл. Того дня родина ховалася від вибухів у під’їзді власного будинку. Снаряд впав за кілька метрів від вхідних дверей. 10-річний син Дмитро загинув.

Як цивільним отримати статус особи з інвалідністю під час війни?
Дмитро загинув під час обстрілу в 2022 році. ФОТО: Архів Суспільне Чернігів

Жінка була поруч з Дмитром під час обстрілу, осколок роздробив 12 сантиметрів кістки на її нозі. Щоб в перспективі знову повноцінно ходити, вона носила апарат, який важить вісім кілограмів. 120 днів кістку на нозі видовжували. Півтора року Євгенія Ус пересувається на милицях. З дому виходить, лише коли потрібно в лікарню.

Як цивільним отримати статус особи з інвалідністю під час війни?
Апарат, який носить Євгенія Ус. ФОТО: Архів Суспільне Чернігів

21 вересня 2022 року Євгенії встановили ІІ групу інвалідності за загальним захворюванням. Наразі вона збирає документи, щоб змінити групу інвалідності на отриману внаслідок війни. Це стало можливим, відколи внесли зміни до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Цивільні, які травмувалися під час повномасштабної війни від вибухових речовин, боєприпасів, зброї, можуть встановити причини інвалідності внаслідок дії вибухонебезпечних предметів. Для Євгенії цей процес затягнувся.

Як цивільним отримати статус особи з інвалідністю під час війни?
Документи, які збирає Євгенія Ус. ФОТО: Суспільне Чернігів

"Прокурору потрібно вилучити із лікарень довідки. Оскільки місяць з Чернігівської обласної лікарні вилучали документи, тепер ще місяць, мабуть, буде з Борисполя, так само ще місяць буде з Києва, а лише потім зроблять експертизу".

Що каже юрист

Судово-медична експертиза один із документів, який необхідно подати до міжвідомчої комісії Мінветеранів, розповідає юрист Дмитро Науменко.

"Пакет документів має містити витяг з реєстру досудових розслідувань, відповідно його надає слідчий, який веде справу, але можуть вести як слідчі поліції, так і слідчі СБУ, то треба окремо звертатися і встановлювати хто саме проводить розслідування. Також має бути висновок судово-медичної експертизи, це також слідчий має призначати, і вона має призначатися під час ведення досудового слідства. Також особисті дані заявника, копія паспорта, ідентифікаційного коду, якщо є на руках документи первинної медичної допомоги, виписки епікризи, медичні документи. Довідка про відсутність судимості, її зараз можна отримати через дію або звернутися до сервісного центру".
Як цивільним отримати статус особи з інвалідністю під час війни?
Юрист Дмитро Науменко. ФОТО: Суспільне Чернігів

На підставі висновку міжвідомчої комісії, яка працює при Міністерстві у справах ветеранів України, медико-соціальні експертні комісії можуть встановлювати причину – "особа з інвалідністю внаслідок дії вибухонебезпечних предметів".

"Вони десь протягом місяця надають відповідь. І потім можна буде на управління соціального захисту в нашому місті, щоб нам дали посвідчення по інвалідності. Воно буде давати пільги на оплату житла, комунальних послуг, якісь пільги давати. Половина документів є, мене лише тормозить те, що немає судово-медичної експертизи, а висновку у нас цієї експертизи немає", — каже Євгенія Ус.
Як цивільним отримати статус особи з інвалідністю під час війни?
Людина з інвалідністю Євгенія Ус. ФОТО: Суспільне Чернігів

Дмитро Науменко каже:

"Було подано по 163 заяви по всій Україні на встановлення фактів, з них тільки 54 були задоволено, 19 відхилено, а по іншим сказали, що інформація уточнюється".

Окрім ряду пільг, людина з інвалідністю, яка постраждала внаслідок війни або дії вибухонебезпечних предметів має претендувати на більшу пенсію. Сьогодні Євгенія Ус за ІІ групу інвалідності отримує 2 700 гривень, а після проходження комісії і отримання статусу пенсія складатиме понад 10 тисяч гривень.

Як цивільним отримати статус особи з інвалідністю під час війни?
Людина з інвалідністю Євгенія Ус. ФОТО: Суспільне Чернігів

"Це 100% компенсація за сплату комунальних послуг та постачання води, газу та інше. Також, що важливо для таких осіб, це оздоровлення. Забезпечення спеціальними засобами реабілітації, це також позачергове отримання житла, зубопротезування і ще ряд пільг, щодо охорони здоров’я. Можна константувати те, що половина пільг на практиці не діє, але є суттєві пільги, якими можна в принципі користуватися, це безоплатний проїзд у транспорті, у міському, міжміському, а також кілька разів на рік можна користуватися по Україні безоплатним проїздом", — каже юрист.

Скільки в Чернігівській області людей, які через МСЕК змінили причину інвалідності із загального захворювання на постраждалих внаслідок дії вибухонебезпечних предметів, директор Богдан Павлюк не назвав. Посилаючись, що інформація є конфіденційною. Наразі Суспільне надіслало інформаційний запит до управління охорони здоров’я в Чернігівській області.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок