Перейти до основного змісту
"7 жовтня для нас був такий же сюрприз, як і 24 лютого в Україні": чернігівка про війну в Ізраїлі та близькість до Гази

"7 жовтня для нас був такий же сюрприз, як і 24 лютого в Україні": чернігівка про війну в Ізраїлі та близькість до Гази

"7 жовтня для нас був такий же сюрприз, як і 24 лютого в Україні": чернігівка про війну в Ізраїлі та близькість до Гази
. ФОТО: колаж Суспільне Чернігів

7 жовтня Ізраїль атакували бойовики радикального палестинського угруповання ХАМАС з Сектору Гази. Вони вдарили по центральних та південних районах країни, випустивши понад тисячу ракет. Відтоді Ізраїль проводить операцію проти ХАМАСу, а 13 листопада міністр оборони Ізраїлю Йоав Галлант заявив, що бойовики цього угруповання втратили контроль над містом Газа та тікають на південь.

37-річна Олеся Гусаченко 24 лютого 2022 року прокинулася від звуків вибухів у Чернігові. Коли уламок від снаряда пробив дах її будинку, вона вирішила виїжджати.

Вона взяла курс до Ізраїлю, до мами, де вже цьогоріч застала вторгнення бойовиків ХАМАС. Про дві війни у двох різних країнах за менш ніж два роки Олеся розповіла Ксенії Рекун.

24.02.2022. Україна.

Близько 5:30 24 лютого 2022 року, каже Олеся, вона прокинулася під звуки вибухів у Чернігові.

"Подзвонила сестрі. Вона на той момент ще нічого не чула. Та знову був вибух. Ми дуже швидко зібрались. У мене вже був тривожний рюкзак напоготові, я його зібрала за день до війни. Ми вирішили виїхали в село, недалеко від Чернігова, Бакланова Муравійка (26 кілометрів від обласного центру, – ред.). Там у нас родичі жили".

Зі слів дівчини, думали, що їдуть на два-три дні, не більше.

"Але через декілька днів зв'язок майже зник. У нас майже не було Інтернету. Ми не могли зв'язатися ні з ким, не знали, що там в Чернігові. Тільки чули, що там десь хтось сказав про прильоти. Ми чули, як літали літаки. Навколо нашого села вже були бої. З кожним днем ставало все гірше і гірше. Коли почали їздити танки, ми подумали, що треба кудись виїжджати, бо було дуже страшно".

9 березня прилетіло до сусідів, розповіла Олеся, 10 березня – уламок влучив у їхній будинок.

"Це було ввечері. Уламок просто в дах прилетів, і пів даху пробило. Ми налякались. Майже всю ніч ми сиділи у підвалі. Вже зранку, тільки почало сонце сходити, ми всі зібрались та поїхали. Ми знали, що там дороги можуть обстрілювати, але вибору не було. Там залишатись було небезпечно".

Наслідки обстрілів у Бакланова Муравійці. Чернігівщина 2022 рік
Наслідки обстрілів будинку, де жила Олеся у Бакланова Муравійці. ФОТО: з особистого архіву Олесі Гусаченко

Наслідки обстрілів у Бакланова Муравійці. Чернігівщина 2022 рік
Наслідки обстрілів будинку, де жила Олеся у Бакланова Муравійці. ФОТО: особистий архів Олесі Гусаченко

Наслідки обстрілів будинку, де жила Олеся у Бакланова Муравійці. Чернігівщина 2022 рік
Наслідки обстрілів будинку, де жила Олеся у Бакланова Муравійці. ФОТО: особистий архів Олесі Гусаченко

Далі, зі слів Олесі, поїхали до родичів у Ковчин, потім до Львова. Там дівчина вже вирішила їхати до Ізраїлю, до мами.

Знову війна. Ізраїль

Близько 6:30 ранку 7 жовтня 2023 року Ізраїль атакували з Сектору Гази.

"Те, що вони (бойовики ХАМАС, – ред.) зробили, це був жах. Ми спочатку не розуміли, що це війна. Тут війна планується зазвичай, наприклад, ти читаєш новини й розумієш. Також нас влада попереджає за декілька днів, що буде гучно. Відкривають бомбосховища. А що 7 жовтня? Ти просто чуєш вибухи та й все. Для нас це був точно такий сюрприз, як і 24 лютого для України".

За словами Олесі, в Ізраїлі вона жила в місті Ашкелон. Це за 20 кілометрів від Гази.

Відстань від Ашкелону до Гази — 20 кілометрів
Відстань від Ашкелону до Гази — 20 кілометрів. ФОТО: скриншот Google Maps

"Поруч місто Сдерот. Бойовики туди зайшли і там були погроми. Вони знищили те місто повністю. Також вони ховалися по ближнім кібуцам, це такі маленькі поселення. У кожного кібуци є щось своє завжди, наприклад, якесь сільське господарство або молокозавод. У цих кібуцах дуже гарно, там тихо, спокійно. Там дуже класно. Я була там неодноразово".

Унаслідок нападу бойовиків руху ХАМАС загинули щонайменше 250 людей, які брали участь в фестивалі електронної музики Nature Party, що проходив у Ізраїлі неподалік кордону.

"Біля Сектору Гази я була багато разів, тому що Ашкелон близько. Майже кожні вихідні туди їздили. Коли я побачила відео з тієї вечірки – це був жах".

Про укриття в Ізраїлі

Як розповіла Олеся, в Ізраїлі у всіх нових житлових будівлях є мамад.

"Це таке окреме приміщення-сховище у квартирі: без вікон, зі сталевими дверима, які дуже щільно зачиняються. Я живу в старому районі, у нас такого немає".

Олеся пояснила, що в Ізраїлі є різні типи бомбосховищ.

"Поруч з моїм будинком є бомбосховище. Воно розташоване не так, як в Україні під будинком, а окремо, на вулиці, його ще називають мамак. Там можна спокійно жити. Є й бомбосховища у будинку, коли ти спускаєшся на перший поверх і далі внизу воно розташоване".

У порівнянні з Україною, каже дівчина, в Ізраїлі спокійніше, адже тут є "Залізний купол", (ізраїльська система ППО, яку вважають однією із найкращих у світі, — ред.), саме завдяки йому жителі почувають себе більш захищеними.

"Коли почали стріляти, я пам’ятаю ці залпи: раз, другий раз, перерва до 10 хвилин і знову стріляють. Ти навіть не можеш зібратися, щоб кудись побігти. Просто ховаєшся там десь у під'їзді й молишся, щоб тільки не прилетіло до тебе".

Та ракета прилетіла поруч з будинком, каже дівчина.

"У нас просто повибивало вікна, і на кухні все посипалось повністю. Це був перший день війни й тому ми швиденько зібралися і поїхали до друзів, у них вдома є мамад".

Через декілька днів Олеся з мамою та сестрою переїхали в інше ізраїльське місто — Ейлат.

Відстань від Ашкелону до Ейлату. Ізраїль
Відстань від Ашкелону до Ейлату 299 кілометра. Ізраїль. ФОТО: скриншот Google Maps

"Може ми б і не поїхали, але моя сестра з дитиною приїхали у відпустку з України. За два тижні до початку війни в Ізраїлі вони вирішили відпочити, перезавантажитись від війни в Україні. Так вийшло, що навпаки – ще гірше".

За словами Олесі, в Ейлаті спокійніше. За три тижні було лише дві повітряні тривоги.

"І одна фальш-ціль, як виявилось пізніше. Якщо з Гази летять ракети, то вони, в принципі, не долітають сюди".

"Мені нікуди їхати"

На запитання, чи збирається Олеся кудись знову переїжджати або ж залишиться в Ізраїлі, вона відповіла так:

"Я поки буду тут. Моя сестра просто повернеться в Україну, у неї є зворотний квиток. Я коли сюди приїхала, думала на два-три місяці. У мене була просто ідея фікс. Я хотіла додому, я навіть не хотіла нічого чути. Мене мама відмовила".

В Чернігові, каже Олеся, у її квартирі на вулиці 1-ї танкової бригади було влучання в дах будинку.

"В принципі, мені нікуди їхати. Частина квартири просто затоплена була. Тут (в Ізраїлі, – ред.) в мене є мама, з'явилась вже робота. Я якось починаю нове життя. Я не знаю, що воно буде далі, але поки так. Якщо війна в Україні закінчується, то навіть тут немає розмови, я відразу додому. Мені тут подобається, але дім – це дім".

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

Топ дня

Вибір редакції

На початок