Родимки або невуси — які вони бувають, чи можна їх видаляти в косметичних цілях, хто і як правильно має це робити. Про це та інше у програмі "Відверто з лікарем" на Українському Радіо "Чернігівська хвиля" розповів хірург-онколог Олександр Колотило.
Чи народжується людина з родимками
Родимки — це більш народне поняття, а невуси — це науковий термін. Людина може народитися вже з родимками.
Це утворення, яке з’являється через наявність в шкірі клітин, які називаються меланоцитами. Вони виробляють спеціальний пігмент: меланін (від слова меланос – чорний). Він накопичується в клітинах нашої шкіри й утворює забарвлення у вигляді плям чи родимих утворень. Меланін виробляється у кожної людини, але у когось більше, а у когось менше. Це залежить від гормонального статусу, від впливу ультрафіолету та інших факторів.
Якщо у людини понад 50 родимок, то це не є нормальним. Таким людям не бажано зловживати сонцем, тому що чим більше плям на тілі, тим більша ймовірність, що одна із плям може перетворитися в меланому.Це злоякісна пухлина, яка розвивається з пігментних клітин меланоцитів. Ця ракова пухлина найчастіше починає свій розвиток на шкірі або родимці. Рідко у раку шкіри локалізація проявляється в інших органах, таких як очне яблуко, слизова оболонка порожнини рота або піднігтьовий простір. Одна з найбільш небезпечних злоякісних пухлин людини, яка характеризується частими рецидивами та метастазуючими лімфогенними й гематогенним процесами.
Які бувають родимки
Вони бувають плоскі та над поверхнею шкіри. Це все норма, і залежить це від того, де розташований пігмент: якщо він глибше в шкірі, то родимка буде плоскою.
Також існує таке поняття, як папіломатозні невуси — це такий комбінований невус, там прослідковуються папіломатозні розростання. Взагалі папіломи є в кожної людини, але існують й папіломи, які виникають через вірус та мають рожеве забарвлення, виступають над поверхнею шкіри, а є папіломатозний невус, що також буде виступати над поверхнею шкіри.
Є невуси, які завжди перетворються на меланому — це голубий невус та меланоз Дубреліа. Вони відрізняються кольором: перший — блакитного відтінку, другий — більш темний за родимки. За такими невусами потрібно постійно спостерігати.
Чи видаляють тільки небезпечні родимки
Це має визначити тільки фахівець, але є фактори, які дозволяють запідозрити чи родимка небезпечна. Невус має певне забарвлення: він може бути коричневий, темно-коричневий або чорний, також він має певні розміри. Невус має гладкі контури. Якщо невус почав змінюватися — рости, змінювати колір, стає асиметричним, тоді потрібно обов’язково звернутися до лікаря, який зробить дерматоскопіюМетод дослідження поверхневих уражень шкіри за допомогою спеціального приладу — дерматоскопу. та, можливо, запропонує його видалити для того, щоб гістологічно дослідитиЛабораторне дослідження, основне призначення якого — діагностика онкологічних захворювань. При аналізі вивчаються частки тканин пацієнта, вилучених під час оперативного хірургічного втручання..
Зокрема, родимки також можна видаляти в естетичних цілях. Але їх не можна випалювати, як це роблять деякі косметологи за допомогою лазера, тому що під кожним невусом може бути злоякісна меланома. Краще видаляти невуси так, щоб можна було зробити гістологічне дослідження.
Якщо людина вирішила видалити невус в косметичних цілях, краще відразу звернутися до хірурга, адже деякі косметологи не мають медичної освіти. Хірург має зробити видалення в межах два-три міліметри від самого невуса із захватом здорових тканин та накласти шви. Після операції та зняття швів не можна давати навантаження на ділянку шкіри.
Чи шкодить народна медицина
Так. Не можна застосовувати, наприклад, чистотіл та припікати родимку, адже можуть залишитися опіки та виразки. Тож, якщо людину щось турбує, краще одразу звернутися до лікаря.
Що робити, якщо здерли родимку
Перш за все — спостерігати, адже травма може супроводжуватися запаленням. Будь-яка травма загоюється, але якщо шкіра не відновляється і з’являється якесь утворення, то краще звернутися до спеціаліста.
Чи має значення пора року, коли слід видаляти родимки
Ні. Якщо це відкрита ділянка тіла й людина хоче купатися або ходити у відкритому одязі, то має знати, що буде видно шви. Але це тільки естетичні питання.
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.