Яка користь від засмаги та чим вона небезпечна, хто в групі ризику і як правильно засмагати. Про це у програмі "Відверто з лікарем" на Українському Радіо "Чернігівська хвиля" розповів хірург-онколог Олександр Колотило.
Далі з його слів:
Чи нормально те, що при засмазі шкіра змінює колір
Так, тому що природа наділила людей таким пігментом як меланін, який захищає нашу шкіру від сонячних опіків. Тому, коли ультрафіолет потрапляє на шкіру, то природно в меланоцитах виділяється цей пігмент, що забарвлює шкіру в коричнуватий колір. Це її захисна реакція від опіків та від сонячного випромінювання.
Існує таке поняття, як фототип шкіри. Є люди, наприклад, з блакитними очима та руді й у таких людей виробляється дуже мало меланіну і вони швидко "згорають" на сонці. Також є люди з фототипом шкіри, яка засмагає, але такі люди теж можуть обгоріти. Є й такі, що засмагають і ніколи не "згорають", а є такі, що від природи темношкірі.
Плюси та мінуси засмаги
Чи корисна сонячна енергія? Так, корисна. Коли ультрафіолет потрапляє на шкіру, то виділяється вітамін D. Він корисний для нашого організму, тому що запускає багато реакцій (всмоктується кальцій, запускаються інші обміни процесів, які сприяють поліпшенню в нашому організмі). Наразі нестаток вітаміну D є проблемою, а сонце допомагає цю проблему вирішити.
Якщо ж ультрафіолет довго потрапляє на шкіру, то це може викликати мутації в клітинах. Результатом може бути — рак шкіри, меланома шкіри та інші злоякісні новоутворення на шкірі.
Зокрема, люди мають знати, що є неактивне сонце та активне сонце, тому з 10 ранку до 16 години бажано не перебувати на сонці. Також, чим довше перебувати на сонці, тим шкіра швидше втрачає вологу та інші поживні речовини й починає швидше старіти.
Якщо людина не засмагає, а відразу отримує опіки, навіть якщо він (опік, — ред.) був в дитинстві, то ризик виникнення меланоми зростає в рази.
Для того, щоб людина не отримувала опіки бажано застосовувати захисний одяг або креми з захистом у мінімум 30 одиниць ультрафіолету. Він продовжує перебування людини на сонці. Якщо людина може перебувати на сонці 15 хвилин, то після нанесення крему вона може бути ще на 15 хвилин довше до почервоніння шкіри. Також крем уповільнює вироблення меланіну.
Як правильно засмагати
Треба уникати активного сонця. Але якщо людина все ж перебуває під таким сонцем, то потрібно використовувати сонцезахисний крем та захисний одяг: капелюх, сорочку з довгим рукавом, темні окуляри.
Як зрозуміти чи людина отримала сонячні опіки
Відразу це не проявляється. Опік буде видно на наступний день. Буде помітна припухлість та маленькі пухирці. Після такого потрібно відразу звернутися до лікаря. Якщо ж колір шкіри змінюється, то це не опік, а еритемна дозамінімальний час УФ опромінення, що викликає на незагорілій шкірі невелике почервоніння (еритему) через 18–20 годин після опромінення. Величина однієї еритемної дози опромінення дорівнює 600-800 мкВт/см2..
Також опіком вважається коли після засмаги у людини починає "злазити" шкіра. Лущення шкіри також не є нормою.
Є випадки, коли після опіку на тілі залишаються плямки, їх ще називають "винні". Вони залишаються на все життя і загрози не несуть, проте краще звернутися до лікаря-дерматолога, щоб він точно поставив діагноз.
Чи може бути тепловий удар через опік
Через шкіру виділяється дуже багато тепла і якщо людина довго перебуває на сонці, не п’є воду, то відбувається перегрів у клітинах. Так людина може отримати тепловий удар.
Групи ризику
Існують певні люди, яким не бажано засмагати:
- люди зі світлою шкірою, руді, з блакитними очима;
- люди, в яких на тілі багато пігментних утворень (родимки). Якщо на тілі понад 50 таких утворень, то це ризик утворення меланоми;
- якщо у людини вже наявні меланомні невуси (родимки), які у 100% випадків приводить до меланоми;
- якщо у людини є спадковість, тобто хтось із родичів мав меланому. Таким людям потрібно приділяти увагу всім пігментним новоутворенням, які є на шкірі.
Діагностика
Якщо людина спостерігає на тілі якісь плями після засмаги, вона повинна звернутися до лікаря. Якщо фахівець розуміється на патології, то при візуальному огляді він може поставити правильний діагноз. Наразі в дерматологів, онкодерматологів, хірургів та онкохірургів наявний такий пристрій як дерматоскоп. За його допомогою у 90% випадків можна правильно поставити діагноз. Це дає змогу вирішити, як надалі лікувати пацієнта.
Лікування опіків
Наразі існує багато кремів, які пом’якшують шкіру, щоб вона після опіку не була сухою. Якщо опіки поверхневі, вони проходять приблизно за тиждень, шкіра регенерує та відновлюється.
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.