Як зняти людину з реєстрації місця проживання без її згоди та що для цього потрібно. Пояснює адвокатка

Як зняти людину з реєстрації місця проживання без її згоди та що для цього потрібно. Пояснює адвокатка

Як зняти людину з реєстрації місця проживання без її згоди та що для цього потрібно. Пояснює адвокатка
. ФОТО: Gettyimages

Зняття з реєстрації та виселення людини з житла без її згоди — чи тотожні ці поняття, як це зробити та що для цього необхідно. Про це у програмі "Полудень" на Українському Радіо "Чернігівська хвиля" розповіла адвокатка Яна Левошко.

Далі з її слів:

Чи тотожні поняття зняття з реєстрації та виселення

Це не тотожні поняття. З реєстрації людина може зняти співмешканця, якщо він не проживав в тому житлі хоча б рік. Але якщо людина продовжує проживати вже після зняття з реєстрації, то потрібно звертатися до суду про примусове виселення. Тому що людина вже втратила право користуватися цим житлом. Також людину можна виселити через суд, якщо вона ніколи не була зареєстрована у помешканні.

На що впливає кількість прописаних людей у помешканні

Наразі кількість зареєстрованих людей впливає на оформлення житлової субсидії, тобто буде рахуватися дохід всіх зареєстрованих в оселі й буде враховуватися їхня дохідна частина. Також це впливає на сплату комунальних послуг. Деякі комунальні служби, наприклад, з вивозу сміття, рахують сплату від кількості зареєстрованих осіб в приміщенні.

Чи змінилася тенденція у зв’язку з повномасштабною війною

Якщо власник житла хоче виписати людину, він може самостійно звернутися до органів реєстрації, наприклад, до об’єднаної територіальної громади або центру надання адміністративних послуг (ЦНАП).

Раніше якщо людина добровільно не бажала знятися з реєстрації, власник повинен був звертатися до суду з позивом про зняття з реєстрації та виселення особи.

Норми, які були до цього, обмежували права користування на вільний вибір власником, тобто що робити зі своїм майном, кого реєструвати, як продавати житло.

Наразі внесені зміни у Закон України "Про надання публічних послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання" зокрема у статті 18. Зміни набули чинності 21 січня 2023 року. І наразі одна людина має право зняти з реєстрації іншу без суду.

Що потрібно для зняття з реєстрації без суду

Власник повинен звернутися з заявою до ЦНАПу. Мати при собі оригінали паспорта, ідентифікаційного номера та правоустановчі документи на житло. В законі вказано, що це питання має вирішитися впродовж дня.

Потрібно зазначити, що якщо у квартирі є співвласники, то має бути їхня згода на зняття реєстрації іншої людини. Також в законі прописано, що один співвласник не може виписати іншого співвласника.

Зокрема, з реєстрації можна зняти лише повнолітню особу. Щодо неповнолітніх — можна зняти з реєстрації тільки при умові, що також виписують одного з батьків.

Чи є винятки, коли це питання неможливо вирішити без суду?

ЦНАП зобов’язаний повідомити людину, яку знали з реєстрації, щоб вона мала можливість оскаржити це рішення в суд. Головною умовою для судового розгляду є те, що це сталося без поважних причин. Вона може отримати документи у ЦНАПі й з ними звертається до суду.

Зокрема в законі не передбачено, що поважною причиною є воєнний стан. Під час введення режиму воєнного стану передбачено обмеження права вибору людини на вільний вибір місця проживання. Тобто органи державної влади, зокрема, військової адміністрації мають право окремим розпорядження обмежити право зняття з реєстрації людей та перебування їх на певних територіях. Наразі Чернігівська обласна військова адміністрація такого обмеження не вводила.

Як захистити себе від зняття з реєстрації місця проживання

Людина повинна мати договір оренди найму житла. В такому випадку можна зареєструвати місце проживання. Це буде законно відповідно до договору оренди. Людину не виселять примусово, якщо вона не порушує договір оренди. Але, як показує практика, такі договори ніхто не складає. Тому що для цього потрібне податкове декларування.

Читайте також

Відбудова Чернігівщини: скільки житла відновили й що робити із повністю знищеним

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок