Катаракта очей: що це за хвороба, навіщо новий кришталик та чи потрібні окуляри. Розповідає лікар

Катаракта очей: що це за хвороба, навіщо новий кришталик та чи потрібні окуляри. Розповідає лікар

Катаракта очей: що це за хвороба, навіщо новий кришталик та чи потрібні окуляри. Розповідає лікар
. ФОТО: Gettyimages

Що таке катаракта очей, навіщо новий кришталик та чи потрібні окуляри розповідає гість програми "Відверто з лікарем" на Українському Радіо: "Чернігівська хвиля" лікар-офтальмолог Ігор Лютницький.

Далі з його слів:

Катаракта — це помутніння кришталика, який є фізіологічною лінзою ока, яка в нормі має бути прозорою. Її основна функція — фокусувати промені світла на сітківку. Ця хвороба є першою причиною поганого зору та сліпоти, але її можна успішно ліквідувати.

На катаракту хворіють як чоловіки, так і жінки.

Види катаракти

Ця хвороба має цілу низку різновидів та причин, чому вона виникає. Катаракта може бути:

  • вроджена – яка обумовлена певними спадковими особливостями;
  • вікова – кришталик у своєму складі містить білки, які з віком денатуруються і внаслідок цього кришталик мутніє;
  • супутні захворювання – цукровий діабет, приймання певних препаратів, глаукома, розвиток запальних захворювань;
  • травми – контузії, проникаючі поранення, коли є порушення капсули, а внутрішньоочна рідина поступає в кришталик і починає швидко взаємодіяти з білками і протягом декількох годин кришталик може помутніти.

Діагностика хвороби не складна, адже кришталик та рівень його помутніння можна побачити за допомогою щілинної лампи. Розвитку катаракта може сприяти таке захворювання як глаукома.

Як швидко може розвинутися катаракта і від чого це залежить

Як правило вроджені катаракти характеризуються певною стабільністю і помутнінням, які є в кришталику. Вони довго не прогресують. Це залежить від ступеня хвороби. Бувають випадки, коли відразу відбувається помутніння кришталика і людина потребує операції.

При віковій катаракті немає таких ознак, щоб сказати, як швидко вона буде прогресувати. Для кожного це індивідуально.

Як проявляється хвороба

Людина відчуває помутніння, певну туманність в очах, погіршується контрастність зору.

Зокрема, до Чорнобильської катастрофи на катаракту хворіли люди більш старшого віку. На сьогодні ця хвороба стала "молодшою" і зараз можна зустріти пацієнтів у віці 35-40 років.

Якщо брати зрілу катаракту, то стан кришталика залежить від того, на якій із п’яти стадій він є. Часом він може бути як камінь. Природній наш кришталик еластичний та напівм’який. Тому до 40 років ми можемо фокусуватися на різні відстані.

Які мають бути показання для операції

Показанням для оперативного втручання є не гострота зору, а якість життя пацієнта, тобто якщо людині дискомфортно, вона має труднощі у професійній діяльності або водінні автомобіля.

Існує поняття рефракційна заміна кришталика, коли видаляється кришталик, який є абсолютно прозорим. Наприклад, у далекозорих пацієнтів він має певні властивості та дає зір на близькі, середні та дальні відстані. У короткозорих людей ставиться інший кришталик на власний, тобто його не видаляють і сила лінзи розраховується таким чином, щоб компенсувати короткозорість.

Штучний кришталик виготовляється з різних матеріалів – акрил, поліметилметакрилат, силікон.

Про операцію на очах

На рік проводяться приблизно 2000 операцій, з них 50-60% – на катаракту. Люди відкладають оперативне лікування до останнього моменту у зв’язку з різними ситуаціями.

Час операції може тривати 10-15 хвилин. Вони дають швидкий результат. Якщо катаракта наявна довгий час, то в оці можуть виникнути певні проблеми. Кришталик може збільшитися в розмірі, збільшується кількість рідини, може з’явитися короткозорість. Через це може розвинутися вторинна глаукома або факолітична глаукома. Як наслідок може настати сліпота.

При підготовці до операції, якщо пацієнт неспокійний та нервує, запрошують анестезіолога та суміжних спеціалістів, які можуть допомогти лікарськими засобами.

Потрібно якомога раніше звертатися до офтальмолога. Незрілу катаракту простіше видалити. Реабілітація після втручання проходить швидше – через декілька годин людина може бачити. Також після операції лікарі призначають лікування, антибіотик в краплях та протизапальні.

Що не рекомендовано робити людині після операції

Особливих протипоказань немає, але людині не бажано перебувати там, де багато пилу, який може потрапити в очі. Не можна носити важкі предмети. Не дуже багато дивитися телевізор. Окуляри бажано носити в перші дні після операції для захисту від вітру та пилу, а потім через місяць можна підбирати окуляри для читання.

Профілактика катаракти

У сонячні дні потрібно користуватися світлозахисними окулярами.

Також важливо не менше двох годин гуляти на свіжому повітрі. Особливо дітям та підліткам, які мають схильність до короткозорості. Сонячне випромінювання стимулює сітківку до вироблення певних речовин, які не дають оку видовжуватися.

Читайте також

Глаукома: види, групи ризику та чому не завжди проводять операцію. Пояснює лікар

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок