У 19 років пережила бої під Сталінградом і радисткою брала в них участь, у 99 — переховувалася від обстрілів під час повномасштабного вторгнення у своїй квартирі у Чернігові. 1 січня виповнилося 100 років Антоніні Чекан. Живе вона зараз з донькою, з якою під час активних бойових дій залишилися вдома удвох і вирішили нікуди не виїжджати.
Своє сторіччя, народжена у російському Саратові, але україномовна жителька Чернігова, зустрічає під прапором України у своєму домі. Тут Антоніна Чекан провела весь період облоги міста.
Жінка народилась 1 січня 1923 року, її батько був українцем, з дитинства бабуся навчала дівчинку української. У дев'ять років Антоніна залишилась повною сиротою. У 1943-му її забрали до армії — 19-річна радистка потрапила до Сталінграда.
"Туди ішли пішки, нас вели пішки від Комишино до самого Сталінграду".
Під час Другої світової війни вона дійде до Польщі, де зустріне її закінчення. А далі буде навчання на юридичному, куди вступатиме з боєм. В той час набору до закладу не було, Антоніна проявила характер. Аби вступити, дівчина два тижні жила біля дверей вишу.
"При мені — шинель і більше нічого немає, порожній рюкзак. Кажу: «А я нікуди не піду, буду учитися»".
Отримала диплом юриста й переїхала до Чернігівської області, тут в неї з'являється сім'я. Працює жінка прокурором, суддею, і у 1964 році очолює чернігівську жіночу колонію.
"У нас політичних не було, у нас були злочинці суворого режиму".
На пенсії Антоніна Чекан вже 48 років. Повномасштабне вторгнення Росії зустріла тут, у своїй квартирі, у Чернігові.
Сьогодні жодних зв'язків із російськими родичами вона не підтримує. Привітати Антоніну Чекан зі сторіччям прийшли колишні колеги й керівник головного управління Нацполіції в Чернігівській області.
Читайте також
У Чернігові 1 січня народилися четверо немовлят
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.