Віддати наказ обстріляти спальний район Чернігова 16 березня могло командування 35 мотострілецької бригади РФ. Такі висновки на основі власного розслідування зробили в правозахисній організації Truth Hounds. Вони залучили експертів з балістики, аналітиків, які шукали докази на супутникових знімках та опитували очевидців. Через хаотичний обстріл у черзі за хлібом тоді загинули 15 людей, 27 — були поранені. Як вдалося ідентифікувати ймовірних виконавців воєнного злочину? Про подробиці, які розповіла Суспільному керівниця розслідування — читайте далі.
Ці кадри зняли журналісти Суспільного за кілька хвилин після обстрілу. Людей, які стояли у черзі за хлібом у Чернігові, накрили з артилерії о 9 ранку 16 березня.
Чернігівка Валентина в тій черзі втратила чоловіка. За день до того, йому виповнилося 74 роки. Подружжя готувалося святкувати "золоте" весілля.
"Таке відчуття, що людину вирвали у мене, просто вирвали, і земля пішла з-під ніг, тому що це була опора, це був справжній друг. 30 квітня у нас було б 50 років спільного життя. Ми готувалися і чекали цього дня", — розповідає чернігівка Валентина.
Валентині тоді поранило у руку.
"З рани текла кров сильно. Я руками забруднила собі окуляри, сильно забруднила, майже нічого не бачила", — говорить Валентина.
Марина Слободянюк — аналітикиня громадської організації Truth Hounds. Разом з колегами взялася з`ясовувати, хто міг вчинити цей злочин. Документатори організації встановили місця 12 влучань боєприпасів по цій території між 08:50 та 09:15 ранку. Стріляли із градів та гаубиці. У чергу влучив 152 міліметровий снаряд від гаубиці.
"Ми знайшли у самій вирві уламки з цього снаряду і вони точно вказують на те, що це був саме снаряд гаубичний", — розповіла керівниця розслідування Марина.
За допомогою супутникових знімків, зроблених об 11 годині, саме 16 березня встановили, звідки росіяни нанесли артилерійський удар. Експерти з балістики допомогли визначити напрямок пострілу, на відстань вказали характеристики зброї. Це звузило пошук.
"Був супутниковий знімок хорошої якості, який покривав доволі велику територію, включаючи і Чернігів, і території, які були в радіусі 40 кілометрів. Ми побачили скупчення техніки на південний-захід від села Черниш, який якраз підпадав під визначений нами сектор можливого ведення вогню. Коли наблизили, побачили, що там два місця розташування, вони обидва можуть", — розповіла Марина Слободянюк.
За інформацією з відкритих джерел, дослідники з’ясували, що 16 березня там стояла 35-та мотострілецька бригада. Це підтверджують і документи, які журналісти Суспільного знайшли у селі Вишневе. У табличках внесені дані про розташування центрів та вузлів зв’язку між російськими військовими підрозділами.
Наказ, каже Марина, міг віддати командир 35-ї бригади, полковник Олег Куригін.
Супутникові знімки також допомогли спростувати інформацію, що українська військова техніка могла перебувати біля будинків чи в парку поруч та вести звідти вогонь.
"Ми подивилися фото супутникові, їх було багато, фактично кожен день в той час супутник знімав Чернігів і не виявили у дворі жодної техніки, тому, можемо сказати впевнено, що таких військових цілей, про які була інформація поблизу в той момент не було. Так само, як і не вівся вогонь українськими військовими з цього місця", — розповіла Марина Слободянюк.
Усю знайдену інформацію вони передали в прокуратуру, каже Марина Слободянюк. Там її проаналізували та використали в досудовому розслідуванні, що триває, пояснив прокурор Чернігівської обласної прокуратури Ярослав Помаз. Справу розслідують за статтею "Порушення законів та звичаїв війни". Він зазначив, зараз спеціалісти проводять повторну вибухо-технічну експертизу, яка має точно встановити вид зброї, з якої росіяни нанесли удар. Інші деталі розслідування поки не розкривають. У прокуратурі також чекають відповіді від Головного управління розвідки та прикордонної служби. Там мають надати інформацію щодо місць базування підрозділів армії Росії в Чернігівській області.
Детальніше дивіться у сюжеті:
Читайте також
У Чернігові продовжили дію програми з виплати допомоги містянам, у яких пошкоджені приватні будинки
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.