Здійснювали маневрування батальйонно-тактичними групами, їздили технікою на відстані від 100 до 300 кілометрів, — так російські військові намагалися приховати, яка група почне повномасштабний наступ на Україну першою. Про це українські військові розповідають у першій серії документального фільму Суспільного "Битва за Чернігів".
Зі слів офіцера штабу оперативного командування "Північ" Олександра, перед початком повномасштабного вторгнення, російська армія намагалася дезорієнтувати ЗСУ.
"У 2021 році, із жовтня по грудень, вони здійснювали маневрування цілими БТГрами, їздили ешелони, їздила техніка на 100-200-300 кілометрів. Вони вводили нас в оману, щоб не дати знати, де яка закріпиться армія, батальйонно-тактична група і де, яка техніка розпочне наступ", — розповів офіцер штабу.
До цього у вересні 2021 року в Росії та Білорусі пройшли спільні навчання "Захід-2021". За інформацією російського військового керівництва, у них були задіяні 200 тисяч солдатів, 80 літаків та гелікоптерів, майже 300 танків і 250 артилерійських систем. За ходом навчань спостерігали диктатори Володимир Путін та Олександр Лукашенко. Такі навчання в Росії трактували, як такі, що несли "оборонний характер".
Офіцер штабу оперативного командування "Північ" вважає, що російські війська тоді відпрацьовували саме повномасштабне вторгнення. Стягування техніки до кордонів України тривало до початку зими 2021 року.
"Навпроти Чернігівської та Сумської областей опинилося угруповування військ «Центр» зі штабом у населеному пункті Унєча Брянської області. Плани їхні були підписані десь на початку січня 2022 року, були всі розпорядження і плани застосування", — говорить офіцер штабу.
За два тижні до вторгнення, Росія та Білорусь провели на території останньої ще одні навчання "Союзна рішучість".
"Як людина військова, я завжди очікую, що противник може напасти, але саме абсурдність даного нападу, тобто, використання ракет, авіації, артилерії саме в XXI столітті, вона в певному сенсі викликала сумніви. Хоча, коли вже розпочалися наші навчання, більше я схилявся до того, що вторгнення таки буде", — каже командувач військ оперативного командування "Північ" Віктор Ніколюк.
Українські військові також готувалися до повномасштабного вторгнення зі сторони РФ. Зокрема 1-ша окрема танкова Сіверська бригада провела на Чернігівщині навчання "Заметіль". Зі слів головного сержанта роти бригади Олександра, українські військові жили в польових умовах, відпрацьовували заняття з особовим складом, вирішували яким чином оборонятися та проводити наступ.
"Я відчував. Розумієте, тягнути танкову бригаду 7-8 тисяч кілометрів просто так ніхто не буде. Ми були вже в районі розосередження. Нас завчасно вивели, тижні три ми перебували в тому районі. З танками, ми їх там заряджали, споряджали стрічки, споряджали динамічний захист, заправляли. Тренувались, проводили стрільби й навчання. Ми готувались до війни однозначно", — розповів командир навчального батальйону Артем Ліньков.
Зі слів генерал-майора Віктора Ніколюка, у ході навчань відпрацьовувалися переміщення підрозділів, здійснення маршів на великі відстані у понад 300 км. За лічені дні до вторгнення командувач перевірив готовність військ на кордоні.
За старшого у Чернігові тоді залишився полковник Дмитро Брижинський. До цього, він керував 93-ю бригадою "Холодний яр" і саме під його командуванням у жовтні 2021 року на Донбасі вперше застосували "Байрактар".
Повністю першу серію документального фільму "Битва за Чернігів" дивіться далі:
Читайте також
"Хочу допомогти армії", — 8-річний чернігівець Сергій Мороз передав машину для ОК "Північ"
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.