Мешканці будинку на вулиці Пухова у Чернігові вже шостий місяць живуть у розбитій обстрілами багатоповерхівці та чекають на відбудову. Росіяни обстрілювали цей квартал з перших днів вторгнення. Багатоповерхівка мала щонайменше 4 прямі влучання з танку. Як це було, та коли людям чекати на реконструкцію – читайте далі.
Будинок на лінії фронту
Олександр Чалиш проживає в будинку, він згадує другий день вторгнення, 25 лютого. Тоді колона російських танків не змогла пройти далі через підірваний міст, що на вулиці Кільцевій. Одну з машин підбили українські військові, решта під артобстрілом відійшла в напрямку села Товстоліс.
"Танки три поїхали на Олександрівку, і тут пішла колона. Стою я на городі і їх рахую, 23 штуки. Я хоч і погано рахую, але 23 танки".
Лінія територіальної оборони, яку наступного дня облаштували на околиці міста в Чернігові, фактично проходила вздовж прибудинкової території житлового кварталу.
Боєць Сергій з позивним "Калина" згадує, що район "Епіцентру" російські війська накривали просто з поля. До багатоповерхівки на Пухова близько двох кілометрів. За тиждень до відводу військ, наприкінці березня, вони розстріляли будинок з танку в якому він знаходився.
"Засипане до самого верху було. Все тут рухнуло, увесь цей майданчик обвалився. А ми провалилися через ці двері. Дірочку маленьку зробили, але вилізли", – каже Сергій.
Чоловік припускає, що головною задачею було знищувати хлопців з ПЗРК і спостерігачів.
"Вони розуміли, що без них ми без очей. І не можемо прикриватися від літаків".
Крізь дах видно небо
Починаючи з шостого поверху сходова клітина не має зовнішніх стін, шахта ліфта –зруйнована, у даху є діра. Мешканці говорять, їм обіцяли реконструювати будинок ще з травня, але нічого не відбувалося.
Жителька будинку Інна Довженко говорить, що зверталися до інстанцій.
"Всюди ми були, в усіх інстанціях, де тільки можна було. Нам тільки обіцяють, нічого не роблять. Хоча б нам зробили дах, бо тече вода, вода затікала до квартир, коли були дощі".
Чому не починають ремонт і що робити мешканцям, коли він почнеться?
За словами представниці управління ЖКГ Чернігівської міськради Тетяни Корж, на реконструкцію багатоповерхівки у міському бюджеті заклали понад 6,5 мільйонів гривень. Наразі розробляється проєктна документація, щойно вона буде готова, підрядник почне роботи. Очікується, що станеться це найближчим часом, точна дата не відома.
"А от коли вони завершаться, важко спрогнозувати, бо специфіка робіт полягає в тому, що під час відновлення буде відкритий доступ до конструкцій будинку, до яких зараз немає доступу. І, відповідно, можуть вноситися правки у проєкт".
Зі слів заступниці начальника міського відділу квартирного обліку та приватизації Тетяни Булах, доки в будинку триватиме реконструкція, мешканці можуть переселитися до кімнати у гуртожитку чи модульному будинку. Місця для тимчасово переміщених осіб у місті надають 5 гуртожитків.
"Наразі до фонду включено 168 кімнат, зараз вільними є 117 кімнат. Заселено 51 особу".
Проживання у гуртожитках для ВПО — безкоштовне, говорить Тетяна Булах. Люди сплачуватимуть лише за комунальні послуги.
Детальніше дивіться у сюжеті:
Читайте також:
"Золото" і три "бронзи": воїни з Чернігівщини знову на п’єдесталі Warrior Games