Перейти до основного змісту
Вистава Чернігівського обласного театру ляльок здобула перемогу в чотирьох номінаціях всеукраїнського фестивалю

Вистава Чернігівського обласного театру ляльок здобула перемогу в чотирьох номінаціях всеукраїнського фестивалю

Вистава "Пессі та Ілюзія" фінського письменника Юрйо Кокко у постановці Чернігівського обласного театру ляльок імені Довженка у квітні 2025 року на Всеукраїнському фестивалі театрів ляльок "Прем’єри сезону" у Львові перемогла у чотирьох номінаціях: "Найкраща вистава для молодшого шкільного віку", "Найкраща режисура", "Найкращий акторський дебют", "Найкраща музика".

Чим підкорила глядача, журі та закордонних професійних критиків і лялькарів українська інтерпретація фінської казки про війну й кохання? Кому присвятили цю виставу чернігівські митці? Скільки років знадобилося творцям, щоб створити цю виставу? Чи зможе побачити Європа виставу чернігівського театру ляльок наживо? Про це розповіли представники театру ляльок імені Довженка в.о. директора Сергій Вовк та головний режисер Віталій Гольцов, а також режисер Антон Шеремок і актори Ігор Маджуга, Ольга Маджуга, Вікторія Язичян, Наталія Костюк та композиторка Світлана Безпала в ефірі "Українського Радіо Чернігів".

Про що вистава "Пессі та Ілюзія"

Зі слів головного режисера, він прочитав п’єсу за твором Юрйо Кокко орієнтовно у 1987 році.

"Але пройшло багато часу, коли я повернувся до неї. Відомий естонський лялькар-режисер Рейн Агур 40 років тому сказав мені: «Ти не поставиш цю виставу, бо треба відчувати атмосферу війни». Ми цю виставу присвятили дітям, жертвам російської агресії проти України".

Жанр цієї п’єси визначили як романтично-драматичну історію посеред грози. Двоє люблячих сердець, дівчинка з райдуги Ілюзія, прилетіла на землю в глушину і зустріла Пессі, лісового відлюдькуватого троля. Вона його вчить літати, й між ними пробігає іскра кохання. Але весь цей час у лісі лунають якісь грозові звуки чи вибухи. Пессі розповідає Ілюзії, що за лісом йде війна і нелюди прийшли вбивати людей. "В них є така рушниця, якою вони вбивають людей, і вони можуть прийти сюди, і ми можемо загинути", — каже він. Коли вони зізнаються, що не можуть жити одне без одного, лунає черговий вибух, і вони злітають за веселку.

"Ця вистава для більш старшого віку дітей, але ми так її збудували, що це зрозуміло і маленьким дітям. І дорослим також вона цікава", — каже Гольцов.

До речі, 40 років на втілення в життя цього задуму чекав і актор театру Ігор Маджуга, який зіграв роль Пессі.

"Важко передати словами, що я вже 41 рік в театрі працюю, скільки фестивалів було такого рівня, але я не пам’ятаю, щоб один театр забрав всі гран-прі. Це одна з найкращих, а можливо, навіть найкраща вистава з тих 70, що я зіграв".

"Прем'єри сезону" та нагороди акторам

Цей фестиваль у Львові – це конкурс прем'єр сезону під проводом "УНІМА УкраїнаУкраїнський центр Міжнародної спілки діячів театру ляльок", тобто прем'єрних вистав 2024 року.

"Там був дуже серйозний відбір: спочатку оргкомітет, журі розглядали всі заявки на участь, їх багато було, приблизно 20-30, і відібрали шортліст: 12 найкращих з усієї України. Далі працювали журі, дивилися цю виставу, були обговорення. І до останнього ніхто не знав, кого обрали переможцями й у яких номінаціях. Все було дуже суворо".
Вистава Чернігівського обласного театру ляльок здобула перемогу у чотирьох номінаціях всеукраїнського фестивалю
Актори та режисери Чернігівського обласного театру ляльок на сцені. Чернігівський обласний театр ляльок

У цій виставі відбувся дебют, і акторка зіграла роль без слів, а одна з нагород була саме за найкращий дебют.

"Це перша нагорода на професійній сцені. Для мене вона особливо важлива, адже це перемога в такому професійному конкурсі", — каже акторка Наталія Костюк.

Вікторія Язичян грає у цій виставі чотирма різнохарактерними ляльками.

"Нагороди — це, звичайно, чудово, але я сподіваюся, що це тільки етап і що це тільки початок, і я чекаю з нетерпінням наступних фестивалів, на яких ми будемо здобувати ще нагороди".

Музику для цієї вистави написала композиторка Світлана Безпала та отримала за це нагороду.

"Ця нагорода перша для мене як для композитора, а «Пессі та Ілюзія» стала десятою виставою, до якої я писала музику. Ми творимо не заради нагород, ми творимо заради дітей, і ця нагорода – знак, що ми все робимо правильно".

Як готували виставу "Пессі та Ілюзія"

До цієї вистави режисер готувався майже сорок років. Одним з етапів підготовки було створення нової "трупи" ляльок, які є доволі коштовними. Художником-лялькарем у цій виставі була студентка Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені Карпенка-Карого Марія Зайцева. До речі, саме цю виставу вона обрала своєю дипломною роботою.

У театрі цю виставу вважають авантюрою, адже в ній було два режисери – Віталій Гольцов та Антон Шеремок – із різними поглядами та досвідом.

"Я вам скажу чесно: це професійність Віталія Володимировича і моє розуміння того, чого я можу навчитися в акторів, у режисера, у всієї творчої команди. Ми обидва з Віталієм Володимировичем відчули контекст і проблематику матеріалу. Ми одразу синхронізувалися в тому, про що ми хочемо сказати, й були в цьому єдині. Тому так цей тандем склався", — говорить Антон Шеремок.

Реакція на виставу міжнародної спільноти

Зі слів Сергія Вовка, гарні відгуки про виставу були з Фінляндії, Швеції, Данії, Норвегії, Франції, Польщі, Німеччини. Фахівці цих країн дивилися все онлайн. І зараз, якщо дійдуть згоди UNIMA Nordic із чернігівським театром, то можливі гастролі по країнах Скандинавії.

"Я отримав відгук від представниці Фінляндії пані Ніїни Кетоне Ніємі: «Дорогий Віталію, я дивилася цю виставу і, хоча не розумію мови, від початку до кінця плакала. Це чудово, хочу побачити її наживо. Хай оберігає Бог вас і ваш театр». Координатор фестивалю театрів ляльок АВІАМА пані Люсіль Боцом із Франції мені теж написала, що вона дивилася цю виставу з чоловіком Філіппом і зараз вже думає, як би віднайти кошти, щоб показати цю виставу у Франції або в Німеччині", — каже Гольцов.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube, WhatsApp, TikTok.

Топ дня
Вибір редакції
На початок