У Черкасах впроваджують транспортну реформу, яка має зробити перевезення людей комфортними та доступними.
Її запровадження вже розпочалася, а завершитися має 2026 року, розповів Суспільному директор департаменту дорожньо-транспортної інфраструктури міської ради Сергій Отрешко.
Пані Надія та пані Ніна розповіли, що чекали маршрутку біля Третьої міської лікарні, що в районі Хімселища, 20 хвилин. Нині єдиний транспорт, який там курсує — 29-й маршрут.
"Оце один він ходить в цьому районі. Краще б, аби ще один рейс був якийсь", — зазначила пані Ніна.

Місцева жителька Надія Маслянко додала — щодня потік пацієнтів приїздить до лікарні:
"Тут багато хворих, тут великий рух, автобусів має бути більше — а може людині погано, терміново їхати треба, а немає чим, потрібно чекати. Так буває часто, що таксі приходиться викликати".
Було б добре, аби з'явився ще один додатковий маршрут, зазначила містянка Світлана Заранік:
"Дев'ятий маршрут був раніше і мав зручне сполучення: від «ЧШК» і до залізничного вокзалу. А кінцева «ЧШК» — там музична школа була й дуже багато діток їздили саме туди".

Мікрорайон Дахнівка віддалений від середмістя та попри це дістатися туди за необхідності можна автобусом №31, розповів місцевий житель Артур Качан. Чекати на транспорт, додав, довго не доводиться. За спостереженнями кореспондентки Суспільного Тетяни Омелян, інтервал між маршрутками складав 10 хвилин.

У мікрорайоні Південно-Західний є зупинка "Школа № 28", утім, за призначенням її не використовують три роки, розповіла місцева жителька Анна Іщенко. Тоді ж припинив свою роботу міський автобус №33. Жінка зазначила, що район насичений: є тут і базар, і школа, і новобудови, тому маршрут потрібен, бо до інших зупинок — до вулиць Сумгаїтська чи Руставі йти далеко.
"Школярам потрібно ходити на автобус і їм потрібно добиратися додому. Вони можуть на якийсь гурток іти й втомляться, поки дійдуть", — прокоментував школяр Владислав Жупинас.
"Дуже потрібне додаткове сполучення, тому що йти до Руставі і пересуватися з пересадками – не зручно", — додала місцева жителька Маріанна.

Зробити транспортні перевезення в усіх районах міста зручними та комфортними — мета транспортної реформи, пояснив директор департаменту дорожньо-транспортної інфраструктури та екології міської ради Сергій Отрешко. Процес, з його слів, тривалий і його перший етап пасажири могли вже оцінити — це поява валідаторів:
"Запровадження автоматизованої системи оплати йде паралельно з готівковою, але з часом ми перейдемо виключно на безготівкову систему оплати".

Другий етап, пояснив пан Сергій, — нові автобуси на маршрутах 22, 4 та 5. Із січня їх обслуговують нові перевізники.
"Вони більшої місткості, більш екологічні, влітку вони містяни відчують, що таке кондиціонер в автобусі, бо якщо хтось звернув увагу, то момент відкриття вікон не передбачений", — прокоментував посадовець.
Зі слів Сергія Отрешка, транспортну модель для Черкас розроблятимуть фахівці Вінницького національного технічного університету. У квітні-травні 2025 року вони мають приїхати, аби обстежити всі наявні маршрути у місті та визначити, що потрібно змінити, аби пасажирам з будь-якого району було зручно пересуватися обласним центром.
Транспортна реформа стосуватиметься й електротранспорту, додав керівник комунального підприємства "Черкасиелектротранс" Борис Марченко. Повномасштабна війна та блекаути, з його слів, вплинули на роботу підприємства. Попри це нині там працює 325 людей. Побачити тролейбуси на дорогах для багатьох нині — показник стабільності в місті, додав пан Борис. У будні Черкасами їх курсує до пів сотні, тоді як на вихідних – 23-29. Та є райони, де тролейбуси не курсують. Змінити це має транспортна реформа.
"Ми плануємо закупити нові тролейбуси за кредитні кошти і закупити частину тролейбусів на автономному ходу — до 20 кілометрів. Ці тролейбуси з автономним ходом будуть залучені на тих маршрутах, де немає тягових підстанцій, немає контактної мережі", — пояснив Борис Марченко.
На оновлення тролейбусів знадобиться майже 14 мільйонів євро кредитних грошей Банку реконструкції та розвитку, розповів Борис Марченко. Тристоронню угоду про співпрацю між міськрадою, банком та "Черкасиелектротрансом" уклали у 2024 році.
"Частина тролейбусів будуть заїжджати на Митницю", — зазначив він.

Розробка всієї транспортної моделі вартує 1,4 мільйона гривень — це кошти міста, розповів Сергій Отрешко. Запроваджуватимуть її поступово, користуючись принципом "не нашкодь".
Поки триватиме обстеження пасажиропотоків, містяни можуть теж вплинути на розробку маршрутів.
"Реформа передбачає анкетування людей. В тому числі це може бути в автобусах і тролейбусах розклеєні посилання, де людина може зайти і надати свої рекомендації, щоб вона хотіла покращити", — прокоментував посадовець.
Розробити нову транспортну модель Черкас вінницькі фахівці мають до початку вересня 2025 року, розповів Сергій Отрешко. Впроваджувати її будуть поетапно, а повною мірою запрацювати транспортна реформа має у другій половині 2026 року.