Черкаські продавці можуть максимум на 10% націнити товари, на які запроваджене державне регулювання. Таких товарів нині сім. Найбільше з грудня в області здорожчало борошно — на 25%.
Як поскаржитися на завищені ціни та вартість яких продуктів нині регулює держава — Суспільному розповіла начальниця управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області Людмила Леус.
За даними Держстату, протягом 2024 року найбільше здорожчали молочні продукти — на 22%, хліб та хлібобулочні вироби — на 15,5%, м'ясо і м'ясні продукти — на 12%. Чи запроваджене державне регулювання на продукти в Україні?
Так, звичайно. Державне регулювання на продукти запроваджене законом про ціни та ціноутворення. Згідно з ним, державне регулювання встановлюється Кабінетом Міністрів України та органами місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень.
Що маємо на увазі, коли говоримо про державне регулювання?
Нині щодо продуктів запроваджено державне регулювання у вигляді максимальної цінової надбавки. Основним документом, який регулює ціни на продукти, є постанова Кабінету Міністрів. Станом на сьогодні, максимальна націнка відповідно до законодавчих нормативних актів становить 10%.
На які саме продукти запроваджене державне регулювання?
Цих продуктів не так багато, їх насправді лише сім. Це пшеничне борошно вищого сорту, житньо-пшеничний хліб, пастеризоване молоко 2,5%, але лише в плівці. Також це курячі яйця першої категорії і птиця. Під птицею ми розуміємо тушку або четвертинку птиці. Крім того, до цього списку входять батон та соняшникова рафінована олія. Винятком є лише ті продукти, які позначені з екопродукцією.
Щодо інших продуктів, державні органи здійснюють моніторинг цін?
Згідно з постановою Кабінету Міністрів, ще від початку повномасштабного вторгнення Держпродспоживслужба із залученням Нацполіції і обласних державних адміністрацій здійснює моніторинг дійсно цін на продукти ширшого спектра. Туди включено овочі, серед яких є і білокачанна капуста, і картопля, і морква, і буряк, і цибуля. Також до цього списку додали масло і сметану. Крім того, додали деякі крупи, це, наприклад, гречка і перлова крупа. А ще — сіль та цукор. Дійсно, спектр трохи розширений.
Також під моніторинги потрапляють ще протизапальні лікарські засоби та пальне для автомобілів.
Які продукти найбільше здорожчали станом на зараз за результатами моніторингу?
Дійсно, бачимо зростання цін на харчові продукти. Воно відбувається щомісячно, що щоденно не будемо. Але щомісяця, якщо подивитися, то зростання є. Найбільше здорожчало у порівнянні з груднем пшеничне борошно, близько 25%. Так само і соняшникова олія. Там відсоток зростання трошки менший, близько 21%. Це за тими даними, які ми бачимо під час моніторингів. А от яйця, наприклад, порівняно з груднем, навпаки, здешевшали.
У жовтні 2024 року яйця курячі коштували 45 гривень за десяток, а вже в листопаді — 72 гривні. Від чого залежать такі коливання?
Ціна у роздріб залежить, в основному, від закупівельної ціни. До тієї вартості, за якою суб'єкт господарювання їх придбав, він має право додати лише 10%.

Чи спостерігаєте із року в рік якусь сезонність?
Сезонність є на овочі. Торік було здорожчання ближче до весни. Запаси закінчуються, і ми це все розуміємо. Коли йде новий врожай, то, звичайно, ціна зменшується. Якщо його недостатньо — ціна збільшується. І це досить закономірно і логічно.
Щодо ціни на соняшникову олію: у жовтні вона коштувала 65 гривень за літр. А вже в січні — 75. Згідно з держрегулюванням, ціна встановлюється за один літр, але тара, в яку виробник розливає олії, може бути і 850 грамів, і 920. Як тоді відбувається регулювання?
Ми під час моніторингу ми не дивимося на ціну за пляшку, ми перераховуємо ціну за літр. Тому ціни вказуються саме за літр. Так само і фасування круп трошки відрізняються від тієї вагової категорії, яку треба нам знати.
Як відбувається моніторинг? Ви приходите в будь-яке місце роздрібної торгівлі?
Ми не особливо вибираємо, моніторимо паралельно зі своєю роботою. В якому населеному пункті, в якому районі міста ми заходимося, там і моніторимо ціни на продукти. У нас немає конкретного списку, до кого ми прийдемо сьогодні. Але під наші моніторинги потрапляють абсолютно всі точки продажу, де здійснюється реалізація продуктів. Така схема роботи від початку повномасштабного вторгнення.
Що робити, якщо споживач запідозрив, що ціна завищена?
Те, що робить споживач зазвичай, коли порушують його законні права. Він, звичайно, має право звернутися до суб'єкта господарювання. Але якщо він дійсно бачить, що його права порушують, він може звернутися до нас із мотивованою скаргою.
Книги скарг і пропозицій в супермаркетах та магазинах ефективні?
Так, вони достатньо ефективні. Станом на сьогодні, книга скарг і пропозицій насправді не є обов'язковою. Був період, коли вона була скасована. Тому що коли споживач виявив будь-які недоліки, порушення або ж його не задовольнило саме обслуговування або відношення, наприклад, навіть від того продавця, він може залишити скаргу саме в цій книзі. Суб'єкт господарювання має змогу відреагувати на цю скаргу і не дати їй піти далі.
Достатньо часто зараз люди телефонують на урядову гарячу лінію, особливо тоді, коли їхні вимоги не змогли задовольнити на місці. Телефон гарячої лінії: 15-45, нашого управління: (0472) 33-12-08. Також можна звернутися за телефоном до контактного центру нашої обласної військової адміністрації: 0 800 508 876.
Як поскаржитися письмово, що для цього треба зробити?
Споживач зазначає суб'єкт господарювання, код ЄДРПОУ, якщо мова йде про товариство. Якщо це фізична особа-підприємець, то його ідентифікаційний код. Також нам потрібно знати, щодо якого саме продукту споживач виявив завищення. Ця вся інформація є в розрахунковому документі – в чекові.
Хто розглядає такі скарги та в який термін заявник може отримати відповідь?
Розгляд скарг підлягає під закон про розгляд звернень. Термін, зазначений в цьому законі – 30 календарних днів. Якщо скарга дійсно мотивована і там є підтверджувальні документи, ми, згідно із законом, маємо отримати погодження на таку перевірку.
Ми готуємо документи, відправляємо на погодження і якщо отримуємо це погодження, готуємо свої внутрішні документи для перевірки — наказ і направлення. А тоді приходимо до суб'єкта господарювання. А вже там під час перевірки встановлюємо, була завищена ціна чи ні. була завищена ціна.
Але це ми говоримо про перелік тих продуктів, які дійсно регулюються.
Позапланові заходи здійснюються за погодженням, але це не означає, що за попередженням. Тобто суб'єкт господарювання може не знати, що на нього поскаржилися. І він ні в якому разі не знає, що ми відправили документи на погодження. Відповідно, до того моменту, поки ми до нього не зайдемо, він нічого не дізнається.
Якщо буде підтверджено факт завищення ціни, яке буде покарання такому власнику чи фізичній особі-підприємцю?
Згідно з нормами закону, сто відсотків необґрунтованого виторгу має бути вилучено перерахуванням до державного бюджету і, відповідно, ці ж самі 100% штрафних санкцій.
Заявник, який до вас поскаржився, матиме якусь компенсацію від магазину?
У сфері ціноутворення компенсувати збитки можна лише кінцевому споживачеві, адресному. Тому, на жаль, в цьому випадку споживачеві не буде компенсовано його витрати.