Перейти до основного змісту
Можуть працювати і під час блекаутів: у школі на Черкащині встановили сонячні панелі

Можуть працювати і під час блекаутів: у школі на Черкащині встановили сонячні панелі

Ексклюзивно

В одній зі шкіл Канівщини встановили сонячні панелі, щоб навчальний процес продовжувався навіть за умови блекаутів. У закладі навчається 659 учнів.

Систему тестують і вже бачать позитивні зміни, розповіла Суспільному директорка закладу Ірина Верба.

Одним з ініціатором встановлення сонячних панелей став дев'ятикласник Олександр Яременко. Суспільному розповів: ідея з'явилася два роки тому. Разом із вчителем вони розробили та презентували проєкт "Енергоефективна школа", над яким працювали два місяці.

"На базі політехнічного інституту ми презентували нашу роботу і вона була оцінена на досить високому рівні. І сьогодні ми бачимо на даху нашої школи сонячні панелі, які допоможуть нам безперервно працювати. Звісно дуже щасливі, тому що ти розумієш, що ти зробив щось корисне і твій винахід разом з твоєю командою втілили в життя і він приносить користь не тільки тобі, не тільки твоїм однокласникам, а й всій школі".

Можуть працювати і під час блекаутів: у школі на Черкащині встановили сонячні панелі
Сонячні панелі у школі на Канівщині. Суспільне Черкаси/Тетяна Зозуля

Восьмикласниця Софія Бабанська розповіла, що під час вимкнень електроенергії не могли повноцінно навчатися:

"Наприклад, якщо був урок інформатики ми читали в книжках, якщо було світло — робили якийсь проєкт або тести. А на інших уроках, де потрібні якісь презентації, ми також просто читали в книжках та розповідали, що запам'ятали".

Нині ж під'єднати проєктор, запустити мультимедійну дошку чи використати комп'ютер на уроках можуть безперебійно, навіть під час відключень електроенергії, пояснила вчителька математики Марія Хабарова.

"Так цікавіше уроки проводити і дітям набагато цікавіше. Якщо відключать світло, а в класі темно, то це дуже гарний вихід. Якщо діти приходили на перший урок, ми сідали всі до вікна ближче, щоб було видно, тому що світла не було, а перший урок ще темно, о пів на дев'яту, самі дітки знають. То це було проблемно. А якщо, наприклад, у мене нульовий урок був, то це взагалі не можна було працювати".

Можуть працювати і під час блекаутів: у школі на Черкащині встановили сонячні панелі
Сонячні панелі у школі на Канівщині. Суспільне Черкаси/Тетяна Зозуля

Проблеми, за словами вчительки, були й під час дистанційного навчання:

"Час відключень у них, наприклад, з 12 до 14, а в мене з 10 до 12. Уроки проводити не можна тоді. А через те, що в школі буде світло постійно, то ми тепер можемо не йти на дистанційну форму навчання, а працювати просто в школі".

На даху школи розмістили 18 сонячних панелей, розповів підприємець, який їх встановлював, Володимир Олексюк:

"Установка «Дея» 10 кіловатів, інвертор. П'ять років гарантії, два акумулятори по п'ять кіловатів годин. Поки зараз сонця мало — частина йде коштом сонячних панелей, а частина йде підмішування із мережі, але надалі появиться сонце і потужність цих панелей буде перекривати потреби школи. Діти не можуть сидіти, наприклад, взимку, коли дуже темно, вони будуть псувати очі. Це в першу чергу про комфорт і неперервність навчання".

Ускладнювала процес похила форма даху, тому довелося вигадувати систему кріплення, розповів монтажник Юрій Хижняк.

"Ми використали опори розроблені, тобто вони йдуть вклеєні в цей дах і тому ця система не сповзе від вітру, снігу і інших природних факторів".

Можуть працювати і під час блекаутів: у школі на Черкащині встановили сонячні панелі
Школярі. Суспільне Черкаси/Тетяна Зозуля

Контролювати систему та переглядати рівень електроенергії можуть із телефона. Вартість проєкту 420 тисяч гривень, розповіла директорка школи Ірина Верба. Його вдалося реалізувати завдяки гранту від міжнародної організації UNICEF. Вони спрямували 290 тисяч 500 гривень, ще 130 тисяч — додали з міського бюджету.

"Це маленька така електростанція, яка нам зараз генерує 10 кіловатів електроенергії і ми можемо забезпечити роботу нашого навчального закладу під час блекауту протягом чотирьох годин. Тобто вайфай прилади, електроні дошки наші, всі відеоспостереження, пожежна сигналізація, освітлення навчальних приміщень, санітарних приміщень. Зараз звичайно ми допрацьовуємо систему, тому що в школі є ті прилади, які більш потужні. І для того, щоб ми їх використовували, зараз йде процес встановлення таких розумних розеток, наприклад, на бойлерах, на станках. Ось ці розумні розетки будуть виключатися з режиму Wi-Fi".

Нині систему тестують, додала Ірина Верба. Але в планах купити ще декілька панелей.

"На мою особисту думку, сонячна генерація — це є зараз дуже гарний вихід із ситуацій блекаутів і взагалі майбутнього наших дітей. Маємо ще звичайно таку велику мрію. І я думаю, що ніякі бюрократичні перепони нам не завадять це зробити, встановити зв'язок із Черкасиобленерго, включитися в систему зеленому тарифу і, скажемо так, можливо, продавати електроенергію або економити її потім взимку, для того, щоб трішечки було легше існувати. Тобто використати цю систему на повну потужність, яку вона може нам дати".

Це поки що єдиний заклад освіти із восьми у громаді, де змогли встановити сонячні панелі, зазначила начальниця відділу освіти Канівської міськради Надія Голда.

"Цей проєкт, на мою думку, заслуговує на увагу. Дуже було б добре якби ми це зробили в інших навчальних закладах. Ну ми всі розуміємо, що сьогодні це потрібно. Буде така можливість звичайно ми будемо над цим працювати".

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Підписуйтеся на WhatsApp

Вподобайте наш Instagram

Топ дня
Вибір редакції
На початок