Працівники Чорнявського лісництва держпідприємства "Ліси України" готуються до весняного садіння лісу на Черкащині — заготовляють соснове насіння. Із шести тонн висушених шишок отримали 62 кілограми насіння сосни.
Це 40% від плану, розповіла Суспільному помічниця лісничого Катерина Махно.
З її слів, усього лісівники планують підготувати 150 кілограмів насіння, а для цього переробити 15 тонн шишок. Частину зібраного насіння зберігатимуть у холодильній камері протягом трьох років, решту висіють навесні у розсадники, щоб потім висадити сіянці в лісі.

Зі збору шишок починається процес заготівлі соснового насіння, розповів майстер лісу Чорнявського лісництва Олександр Красюк. Їх зривають із 15-річних дерев.
"Ми збираємо шишки із сосни звичайної на насіння у соснових насадженнях, молодняках. Обираємо, щоб шишка була без смоляного потоку і не менше ніж три сантиметри. І дивимося якість шишки, потім скидаємо її у відро".

Зібрані шишки насипають у ящики, пояснив оператор шишкосушарки Олександр Вороний. І на добу лишають у сушильній камері. Там при температурі від 40 до 60 градусів тепла шишки відкриваються. Далі барабан відділяє насіння від шишок.
"Набираємо одну третю ящика, щоб було куди їй розширюватися. Отримуємо насіння з крильцями. Потім його треба обезкрилить", — додав Олександр Вороний.
Спочатку насіння очищають від крилець, далі — від сміття. Завершують обробку вакуумним очищувачем.
"Провіяне насіння засипаємо у вакуумний очищувач. Сміття й пусте насіння падає униз", — пояснив процес пан Олександр.

Цьогоріч у планах переробити 15 тонн шишок, розповіла помічниця лісничого Катерина Махно. Висушили 40%, з них отримали 62 кілограми насіння.
"Шишкосушарка забезпечує насінням повністю Чигиринське надлісництво, тому що доводиться план і по інших лісництвах, які привозять нам шишку, ми її пересушуємо, переробляємо. У нас у планах отримати 150 кг насіння. Можливо ми все не висіємо, але треба думати про подальші роки, як воно буде".

Очищене і висушене насіння відправляють до Українського лісового селекційного центру, додала Катерина. Там експерти визначають клас його якості і відправляють до лісництва, де зберігають насіння у холодильній камері за температури +5 — 6 градусів. У таких умовах воно не втрачає свої посівні якості протягом трьох років.
"Це цьогорічне насіння сосни звичайної і з 2024 року насіння, яке лишилося нам на запас, щоб підстрахувати себе на подальші роки".
Зібране насіння весною лісівники висівають у розсадниках, розповіла Катерина Махно. За рік виростає сіянець висотою 7 — 10 сантиметрів:
"Кожного року під час лісокультурної компанії, коли вона починається, сіянці підкопуються, замочуються в певному розчині, щоб зберігалася волога і висаджуються у вологий ґрунт на ділянках в лісі".
У 2025 році ці сіянці планують висадити на площі 43 гектари.