Перейти до основного змісту
"Правила стали легші": черкаські школярі готуються до НМТ з української мови за новим правописом

"Правила стали легші": черкаські школярі готуються до НМТ з української мови за новим правописом

Ексклюзивно

Учні черкаської школи №12 повторюють правила написання слів за новим правописом, затвердженим у травні 2019. Згідно з ним слід писати катедра, авдиторія та проєкт.

У 2024 році закінчився п’ятирічний перехідний період уведення нового правопису, розповіла Суспільному вчителька Тетяна Головко.

Відтепер із 2025 року, відповідно до листа Міністерства освіти і науки України, який був опублікований 30 травня 2024 року, тести з української мови матимуть завдання із чинного правопису.

Як черкаські школярі готуються до національного мультипредметного тесту з української мови за новим правописом
Учні у черкаській школі. Суспільне Черкаси

Урок з української мови для одинадцятикласників вчителька Тетяна Головко починає з повторення правил правопису, який затвердили у травні 2019 року:

"Наприклад, «півмісяць» буде писатися разом, оскільки місяць в називному відмінку, а пів місяця окремо – це вже родовий відмінок".

Учениця Дар’я Стріха ці правила нині повторює щоденно. Вона, як й інші випускники, цього року вперше складатиме національний мультипредметний тест за новим правописом. Та через це, за її словами, не хвилюється:

"Оскільки він змінився, ми були ще в п'ятому класі, ми тоді не сильно ще українську мову тоді вивчили, тому було легко перевчиться, але особисто для мене, мені здається, новий правопис вже полегшив українську мову. Правила стали якісь легші".

Як черкаські школярі готуються до національного мультипредметного тесту з української мови за новим правописом
Черкаські учні готуються до НМТ з української мови за новим правописом. Суспільне Черкаси

Завдання в торішніх тестах з української мови були складені за правилами старого правопису, який був чинним з 1992 по 2019 рік. Тому за такими тестами готуватися не може. Вчиться за прикладами, які дає вчитель.

"Найголовніше – це, напевне, практика. Я стараюсь найбільше практикуватись, адже теорія – це теж важливо, але коли починаєш робити завдання, то все забувається", — прокоментувала Дар'я Стріха.

Теоретичні знання перевірила на практиці її однокласниця Анастасія Філіпчук:

"Наголоси на іншомовні слова — це, мабуть, найскладніша тема для мене в новому правописі. Звичайно і в житті буває часто вживаю слова за старим правописом, але треба вже навчитися говорити за новим правописом, адже зміни є".

У побуті менше послуговується новим правописом та вірить, що під час тестування не розгубиться, додала одинадцятикласниця:

"Я не сильно плутаюсь зі старим правописом, але сподіваюсь НМТ і стрес мене не зіб'ють".

Учні цього класу вчаться за новим правописом шостий рік. Вчителька української мови та літератури Тетяна Головко пояснила, що цього періоду достатньо, щоб підготувати учнів до тестування:

"Починаючи із шостого класу ми працювали згідно з новим правописом, тому що розуміли: рано чи пізно їм все ж таки доведеться користуватися цим правописом й іспити складати. Звичайно на кожному уроці ми повторюємо правопис, але не наголошували на тому, що це тільки новий правопис".
Як черкаські школярі готуються до національного мультипредметного тесту з української мови за новим правописом
Тетяна Головко. Суспільне Черкаси

Методистка лабораторії центру зовнішнього незалежного оцінювання і моніторингу якості освіти обласного інституту післядипломної освіти Наталія Лабенко зазначила: торік тестові завдання були написані відповідно до норм чинного правопису. Проте знання цих норм не перевіряли.

"Не було завдань окремо на орфографічне правило написання слів разом та з дефісом, а було тестове завдання, де потрібно було знайти пунктуаційну помилку в реченні. Але самі речення були написані вже відповідно до норм чинного правопису", — прокоментувала Наталія Лабенко.

Аби не заплутатись, Наталія Лабенко радить повторити всі правила, що змінилися з 2019 року:

"Ми рекомендуємо звернути увагу на написання слів разом або з дефісом, також на написання частинки «пів» зі словами. Тому що вона раніше писалася або разом, або з дефісом, а зараз в переважній більшості випадків пишемо окремо, далі набула ширшого використання буква ґ".

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Підписуйтеся на WhatsApp

Вподобайте наш Instagram

Топ дня
Вибір редакції
На початок