У селі Легедзине на Черкащині на території державного історико-культурного заповідника "Трипільська культура" облаштовують павільйон у трипільському стилі. Кошти на це спрямували доброчинники.
Роблять це, аби зберегти унікальні обʼєкти — залишки гончарних горнів, розповів Суспільному директор заповідника Владислав Чабанюк.
Найцінніше серед експонатів, які будуть зберігати в павільйоні, — залишки древніх багатоканальних гончарних горнів — печей, яким тисячі років. Їх знайшли під час розкопок у сусідньому селі, зазначив пан Владислав:
"Їх два. Один був перевезений у 2013 році із Тальянок. Таких горнів не так багато, бо нинішні дослідження трипільських пам'яток — це знищення об'єкта дослідження заради цінної наукової інформації. Такі горни здебільшого розкопали, розчистили, сфотографували, зрозуміли, як вони будувалися і як вони працювали — і все. Вони вже втрачені для наступних поколінь і їх ніхто не побачить у початковому варіанті. А тут він є, перевезений з поля. Звичайно, краще було б робити цей павільйон на полі, прямо на місці, але це набагато дорожче і складно зробити".
Павільйон облаштують і всередині. Там буде стилізована люстра, а вікна засклять:
"У трипільські часи все закидали сіном із половою, а ми будемо ставити склопакети сірого тону. Всередині буде екран, ми там будемо дещо показувати, розповідати, а на вулиці буде відтворена піч та горн за зразками археологічних знахідок".
Аби збудувати павільйон, використали півтори тисячі снопів. На це пішло три місяці роботи. Для стріхи використовують спеціальний очерет із дельти Дунаю.
Стріху з очерету облаштовують майстри з Полтавщини. Кожен сніп вкладають власноруч, розповів майстер Станіслав Фесенко:
"Вже закінчуємо роботу, рівняємо дах і ставимо на місце все, що осунулося. Треба, щоб вона була рівненька і гарненька".
Таку українську автентику майстри відтворюють по всій країні. Для цього користуються підбивалом та драбиною з гачками.
Майстер Петро Борячинський свою роботу називає мистецтвом:
"Спочатку дивишся — немає нічого на даху, але поступово воно все формується і гарно виходить, тому для мене це як мистецтво".
Кошти на створення павільйону дали доброчинники — відвідувачі заповідника "Трипільська культура", розповів пан Владислав. Зробили це, аби зберегти унікальні гончарні горни, які вже почали руйнуватися:
"Вони близько десяти років уже стоять, дерево почало розсихатися. Після екскурсії люди до нас прийшли і сказали, що хочуть вкласти у цей обʼєкт свої гроші".
Завершити роботи планують до кінця року, додав директор заповідника. Все залежить від того, настільки погода сприятиме майстрам.