До 1 березня 2025 року усі медзаклади України, зокрема, й черкаські, мають верифікувати — тобто перевірити, дані своїх пацієнтів. Це передбачено постановою Кабміну "Про деякі питання реалізації програми державних гарантій".
Кожному планують сформувати електронну медичну карту. Таким чином лікарям сплачуватимуть за реальних пацієнтів, бо є ті, хто виїхав за кордон або взагалі не звертаються до сімейного лікаря, розповів Суспільному директор департаменту розвитку електронної системи Нацслужби здоров’я Дмитро Черниш.
Верифікувати дані пацієнтів мають усі медзаклади країни. Це передбачає відповідна постанова Кабміну. Уточнити у лікаря потрібно:
- прізвище, ім’я, по батькові
- дата та місце народження
- реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності);
- адресу фактичного місця проживання або перебування
- реквізити паспорта або свідоцтва про народження (для дітей до 14 років)
- номер телефону.
Це дозволить сформувати пацієнтам електронну картку. А ще — без проблем оформляти документи, приміром лікарняний, розповів директор Департаменту розвитку електронної системи Нацслужби здоров’я Дмитро Черниш.
"Це процес, який відбувається автоматично. В тому випадку, якщо дані пацієнта будуть відрізнятися в електронній системі охорони здоров’я і, до прикладу, в системі Пенсійного фонду, то автоматичного формування лікарняного не відбудеться", — додав фахівець.
Нині, за словами Дмитра Черниша, в Україні не верифікували дані п'яти відсотків пацієнтів. Така ж кількість неверифікованих пацієнтів і в другому міському центрі меддопомоги Черкас.
Деякі пацієнти самі не йдуть до лікарні і не відповідають на дзвінки, особливо чоловіки, розповів директор закладу Олег Роскопін:
"Інколи у телефонному режимі взяти ті дані, які нам потрібні для вже створеної декларації, неможливо через те, що вони по роумінгу на інших телефонах, додзвонитися неможливо. А ще буває, що просимо, щоб він нам дав ксерокопію або продиктував, а він каже: «Я вам не дам, ви, напевне, з ТЦК»".
Лікувати таких пацієнтів будуть, але з 1 жовтня медзаклад не отримує за них кошти від Нацслужби здоров’я. Це стосується дорослих.
Декларації з дітьми до 14 років поки не перевіряють, тож карта платника податків зараз їм не потрібна, додав Дмитро Черниш.
"Спеціально відправляти батьків, наказувати їм іти до податкової служби отримувати податкові номери — це перевищення наших повноважень. Таких пацієнтів ми згодом будемо верифікувати по тих даних, які по них дійсно є. Наприклад, по свідоцтвах про народження", — пояснив медик.
Згідно з постановою Кабміну, з 1 березня 2025 року верифікованими мають бути дані усі пацієнтів. Оформити картку платника податків дитині можна в будь-якому центрі обслуговування, зазначила начальниця управління податкових сервісів області Наталія Бойко:
"До свого паспорта один із батьків додає свідоцтво про народження дитини. Також можна скористатися електронними податковими сервісами, зайти в електронний кабінет за допомогою електронного цифрового підпису, в розділі ЕК «Для громадян» замовити облікову карточку платника податків".
Карту платника податків своїй шестирічній дитині оформив черкасець Андрій Козачинський. Це, зайняло до десяти хвилин:
"З однієї сторони добре, з іншої — ні. Тому що інформація буде у хмарному сховищі, а то не є добре".
16-річна Маргарита на прийом до лікаря ходила з паспортом. Уточнили прізвище, ініціали і внесли до системи номер картки платника податків, розповіла медсестра Інна Дмитрук:
"Треба кожний крок підписувати, перепідписувати, кожну букву підтверджувати, перевірити достовірність даних усіх пацієнтів".
Якщо цього не зроблять, декларація неактивна, розповіла лікарка Євгенія Лобинцева. Батькам вона нагадує це на прийомі та у вайбер-групі. Уточнити дані можна й онлайн:
"Людині приходять чотири цифри, код, і вона нам цей код просто телефоном повідомляє. Це спрощує роботу, як для нас, так і для неї".
Олена Іванова — бабуся Маргарити, дані якої верифікували. Пояснила: не проти такої перевірки. Оновила декларацію і собі:
"Треба, щоб у дитини все було вчасно — і паспорт, і код і всі документи".
А от мама трирічного Максима Світлана Правник про новацію не знає:
"Ми рідко приходимо до лікаря, слава Богу. Нам ще ніхто нічого не казав, я перший раз чую про це. Якщо потрібно, то зробимо звісно".