Перейти до основного змісту
Догляд за хвойними восени: як стригти і підживлювати — поради ландшафтної дизайнерки

Догляд за хвойними восени: як стригти і підживлювати — поради ландшафтної дизайнерки

Ексклюзивно

Ландшафтна дизайнерка, учасниця гільдії архітекторів України Оксана Мочалова з Черкащини проєктує та засаджує сади різними рослинами. При цьому особливу увагу приділяє хвойним.

Уявити гармонічний, лаконічний, красивий сад із різними контрастами без хвойних рослин складно, вважає вона. Суспільному показала одну із ділянок, яку засадила пів року тому і розповіла про те, як доглядати за хвойними восени — чистити, стригти та підживлювати.

Чому йде акцент на хвойні?

Насправді, на цій ділянці основне навантаження йде саме на хвойні саджанці, але додатково використані також і рослини, які нині в тренді — і лаванда є, і листяні, і гортензії, й інші саджанці.

Чому саме хвойні? Бо вони невибагливі, мало хворіють і прекрасно почувають себе на території міста. Тому, звісно, ми їх завжди використовуємо.

Доглядати за ними легше, ніж за листовими?

Так, деякою мірою легше. Їх потрібно менше підживлювати, ніж листяні саджанці. Є сорти хвойних, які навіть не вимагають регулярної обрізки. Вони менше хворіють і від того виконується менша кількість обробок.

Будь-який саджанець — це живий організм. Він вимагає регулярного догляду, навіть ті ж хвойні, які потребують менше уваги. Обробки і підживлення проходять декілька разів на рік. А підживлюють саджанці навесні, хоча це можна робити і влітку, і восени.

Якщо це досить "дорослі" хвойні в "дорослий" сад, то їх можна взагалі не підживлювати. Але обробки мають виконуватися регулярно, тому що саджанці хворіють, є різні спалахи хворою — як від шкідників, так і від грибків. Тому обробки необхідні.

Догляд за хвойними восени: як стригти і підживлювати — поради ландшафтної дизайнерки
Хвойні дерева біля будинку. pexels.com

Як доглядати за хвойними восени?

До осіннього догляду входить вологозарядний полив. Це коли під кореневу систему саджанця вносять певну кількість води. Це для того, щоб рослина пережила небезпечні для неї періоди. Навесні і в кінці зими, орієнтовно в кінці лютого — на початку березня хвойні можуть погоріти. Коли сонце уже світить яскраво, а сніг, який лежить на землі, відбиває сонячні промені, кореневій системі немає звідки брати води.

Якщо цей вологозарядний полив внесений, корінь може брати вологу із прикореневої зони. Тоді ця вода розповсюджується по транспортній системі саджанця і, відповідно, хвоя не пригорає.

Як обробляти хвойні?

Кожен препарат має свою температуру дії. Наприклад, ті препарати, в складі яких є мідь, діють від плюс 5 градусів і вище. Є препарати, які діють від плюс 12, плюс 15, і так до 25 градусів. На це треба звертати увагу. Про це, зазвичай, виробники пишуть на упаковці. На неї потрібно обов'язково звертати увагу, тому що якщо не буде дотриманий правильний температурний режим використання того чи іншого препарату, він просто не подіє.

Ці обробки потрібно робити восени, на зиму. Або, наприклад, для того, щоб викорінити якесь захворювання грибкової породи чи його загальмувати. Навесні, коли підійметься температура, можна обробляти вже іншою групою препаратів і вилікувати той саджанець.

Як правильно робити чистку, обрізку, стрижку і підживлення?

Осінній догляд за хвойними слід почати з чистки та стрижки туї. Чистка потрібна для того, щоб повністю зняти навантаження сухих гілок всередині, щоб додатково не виникали грибкові захворювання. Всередині туя не дихає від сухості, а це ідеальний простір для спорового розмноження грибів. Внизу збирається найбільша кількість сухої хвої, тому там треба чистити уважніше. Починати потрібно зверху і йти донизу. Буває, що і віником треба вимітати.

Догляд за хвойними восени: як стригти і підживлювати — поради ландшафтної дизайнерки
Оксана Мочалова показує, як обрізати хвойні на зиму. Суспільне Черкаси

Наступний етап — стрижка. Яко на саджанці є гілки, які відступають у сторони, можна з допомогою спеціальних матеріалів їх підв'язати. Робити потрібно обережно, для цього найчастіше використовують кембрикАгрошнурок.

Якщо підв'язка не потрібна, кущ просто зістригаємо. Для новачків стрижка виглядає наступним чином: ви для себе візуально "малюєте" лінію конуса, якщо хочете конусовидно вистригти, і потім ножичками його обережно знімаєте. Для цього треба бути трохи "скульптором".

Стрижка потрібна для того, щоб саджанець давав загущення і був красивим. Коли ми зрізаємо хвою, у неї на гілочці активуються бокові бруньки, які навесні дадуть активні прирости. Це відбувається як з туєю, так і з ялиною та сосною, але ялина і сосна мають свою особливість.

Як часто це потрібно робити?

Взагалі стригти хвойні можна практично у будь-який період, коли вам потрібно, але хоча б один раз на рік. Восени це доречно робити тому, що якщо ці гілки залишити до весни, взимку нападає снігу, і, скоріше всього, коли блисне сонце, сніг візьметься "коржиком" відхилить ці гілки в сторони, і, відповідно, може бути надлом або розчахнутість.

При цьому можна обійтися лише сікатором для чистки і механічними ножицями для стрижки.

Догляд за хвойними восени: як стригти і підживлювати — поради ландшафтної дизайнерки
Ландшафтна дизайнерка Оксана Мочалова. Суспільне Черкаси

Чим і коли краще підживлювати хвойні?

Тип добрива для підживлення саду залежить від пори року. Навесні використовують одне добриво, восени — зовсім інше.

У кожного добрива у складі є три основні компоненти, NPK — азот, фосфор і калій. Це зазвичай пишуть на етикетці, вказуючи відсоток кожного з цих мікроелементів. Навесні потрібні добрива більш азотного складу, які дають ріст саджанців. А на зиму активувати ріст саджанців не можна, тому що вони почнуть у теплі дні давати прирости, як взимку не встигнуть окріпнути і обмерзатимуть. Туя може почати сохнути, а в гіршому випадку взагалі пропасти. Тому восени ми використовуємо фосфор на калійні добрива. Якщо азот і буде в цьому складі, то взагалі мінімальний.

Догляд за хвойними восени: як стригти і підживлювати — поради ландшафтної дизайнерки
Туї взимку. pexels.com

Яким чином треба підживлювати?

Добриво вносять зверху на землю. Для цього потрібно відгорнути кору. Якщо застелена тканина і вона підходить аж до стовбура, її потрібно також звідти зняти і по вологій землі, по пристовбуровому колу внести гранули добрива.

Деякі спеціалісти рекомендують зрихлювати землю і потім вносити, але насправді, наприклад, у туї коренева система поверхнева, тому цього не бажано робити і краще повносити зверху. Потім пролити, але поливання — це не обов'язковий етап, тому що коли йтимуть дощі, все добриво з часом буде входити в кореневу систему. Фосфорно-калійне добриво — добриво направленої дії. Воно призначене для закріплення кореневої системи і одеревіння.

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Підписуйтеся на WhatsApp

Топ дня

Вибір редакції

На початок