Перейти до основного змісту
Базилік до піци та у лимонад: як виростити прянощі самостійно та яка його користь — поради науковиці з Черкас

Базилік до піци та у лимонад: як виростити прянощі самостійно та яка його користь — поради науковиці з Черкас

Ексклюзивно
Виростити базилік на підвіконні
Мікрозелень, ілюстративне фото. pexels.com

Якщо ви використовуєте до страв васильки, або як ще називають цю рослину — базилік, то можна спробувати виростити їх самостійно. На городі, чи на балконі. Васильки люблять тепло і сонце, тому на Черкащині їх вирощують переважно через розсаду.

Чим корисний базилік та як його виростити, розповіла Суспільному кандидат біологічних наук, доцент кафедри агрономії, біології та екології Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Вікторія Осипенко.

За словами науковиці, базилік називають королем пряних трав:

"З давньогрецької базилік перекладається як «король, королівський, царський». В Азербайджані базилік називають рейган, в Узбекистані — райхон, у Вірменії він відомий під назвою реан. Така різноманітність імен свідчить тільки про одне: базилік — неймовірно популярна пряна трава в багатьох країнах світу. Всього існує приблизно 70 видів базиліку. Найвідоміші серед них — зелений, фіолетовий і лимонний базилік, або тайський".

Найсильніше пахнуть фіолетові сорти цієї рослини, додала науковиця, вони популярні на Кавказі та в Азії. Базилік зелений найбільш популярний в Європі, та є улюбленцем у середземноморській кухні. Найбільш різкий запах починає виділяти кущ базиліку перед початком цвітіння, тому у цей час заведено збирати його для заготівлі у сушеному вигляді.

"Листки базиліку багаті на вітаміни та макроелементи. Існує кілька десятків сортів, кожен з яких додає стравам смаку, а організму — користь. В Україні найбільш поширеними є зелений та фіолетовий базилік. Зелений найчастіше додають у салати та піцу, а фіолетовий — у м’ясні страви. Базилік добре поєднується з десертами, а приготований з нього лимонад відмінно освіжає та втамовує спрагу. А ще, як і всі трави, він є низькокалорійним — у 100 г міститься лише 22 калорії, 1,6 г клітковини, мало білків, жирів та вуглеводів. Тому часто базилік використовують у дієтах для схуднення", — додала Вікторія Осипенко.

Базилік на грядці: користь
Розсада томатів, базиліку та кропу. Суспільне Волинь

Як розповіла науковиця, у 10 грамах цієї пряної трави міститься:

  • вітамін К — 39,5% денної норми;
  • марганець — 5,5%;
  • вітамін А — 3,3%;
  • залізо — 2,4%;
  • вітамін С — 2,2%;
  • мідь — 1,9%;
  • кальцій та магній — по 1,8%;
  • фолієва кислота — 1,7%;
  • вітамін В6 — 1,2%;
  • цинк і фосфор — трохи менш як 1%.

"Приміром, якщо з’їсти лише 25 грамів базиліку, це повністю забезпечить денну потребу організму у вітаміні К", — пояснила Вікторія Осипенко.

Науковиця додала, що свіжий базилік має вищу користь для організму:

"Адже на відміну від вареного, чи тушкованого, листки без термічної обробки зберігають усі вітаміни. Ця рослина  посідає четверте місце за вмістом аскорбінової кислоти серед трав, що використовуються як пряні. Він є цілком безпечним, тож його можна додавати у раціон без вагань. Але є і виняток — люди, які приймають препарати для розрідження крові. Значна кількість вітаміну К може зменшити дію таких препаратів, тому стосовно вживання базиліка варто порадитися з лікарем".

Базилік для схуднення
Брускети з моцарелою та базиліком. pexels.com

Окрім листів, можна вживати й насіння базиліку. Воно досить тверде і сирим його не з’їсти — його замочують у воді та роблять желеподібним, розповіла Вікторія Осипенко:

"Насіння багате вуглеводами, корисними жирами, білком й клітковиною, здатне пригнічувати апетит, тому є популярним продуктом серед людей, які бажають схуднути".

Насіння зберігає схожість впродовж п'яти років, тому можна самотужки його збирати та висівати на грядках протягом кількох років, додала Вікторія Осипенко:

"Висівати на розсаду базилік бажано за три-пʼять тижнів до посадки, залежно від умов утримання. Якщо температура повітря буде до 17-18 градусів, може знадобитися пʼять тижнів, якщо понад 20 градусів — достатньо й трьох тижнів. Утім, щоб базилік не зупинив свій ріст після посадки, краще висаджувати його у відкритий ґрунт другій половині квітня, коли вже потеплішає".

Базилік на грядці та на підвіконні
Різні сорти базиліку. pexels.com

Як посіяти базилік

"Насіння висаджують в добре зволожений ґрунт на глибину не більше 1 сантиметра. Посіви накривають поліетиленовою плівкою. Перші сходи зазвичай з’являються через 10 днів. Коли все насіння дружно зійде, обов’язково варто прорідити рослини, або розсадити".

Тривалість вегетації базиліку становить 160 днів, тому протягом літа можна кілька разів зібрати урожай, аби насолодитися ним впродовж зими.

Щодо місця для посадки, базилік любить багатий гумусом легкий ґрунт, з гарною водопроникністю, додала науковиця. Хорошими сусідами та попередниками базиліку є картопля, томати, баклажани. Також цю духмяну рослину можна висіяти у квітнику.

"Саму посадку краще проводити в похмурий день або під вечір, аби уникнути опіків та стресу для рослин. Особливістю базиліка є його прекрасна здатність до розгалуження. Щоб домогтися максимальної пишності кущика, потрібно вчасно видаляти квітконоси у дорослих рослин. Молодий базилік прищипують над 5-6 листочком. Ця процедура активізує ріст бічних пагонів, і пряний кущ росте завширшки, а не витягується у висоту", — додала Вікторія Осипенко.

Базилік на грядці
Домашній лимонад із базиліком та мʼятою. Суспільне Черкаси

Лимонад із базиліком

Вікторія Осипенко пропонує спробувати приготувати вдома напій з базиліком.

Для приготування напою з базиліку знадобляться два лайми, або два лимони, пучок базиліку і м’яти, цукор.

  • Наливаємо в каструлю воду і ставимо на вогонь. Додаємо цукор. Вода не повинна кипіти.
  • Вичавлюємо в стакан сік двох лаймів. Базилік та м’яту потрібно трохи потовкти. Додаємо свіжовичавлений сік і зелень в каструлю з водою.
  • Знімаємо каструлю з вогню і охолоджуємо розчин.
  • Переливаємо напій в глечик і додаємо кубики льоду. 

Лимонад готовий!

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Підписуйтеся на WhatsApp

Вподобайте наш Instagram

Топ дня
Вибір редакції
На початок