У Черкасах у Соснівському районному суді 8 серпня відбулося засідання у справі керівника Черкаської єпархії УПЦ МП митрополита Черкаського та Канівського Феодосія. Прокуратура клопотала про цілодобовий домашній арешт із носінням засобу контролю.
Підсудний доєднався через відеозвʼязок, передає кореспондентка Суспільного з місця події.
За словами прокурорки, у підсудного 27 липня закінчилася дія запобіжного заходу
"Запобіжний захід, що був до 27.07 не продовжили, але оскільки у нас є висновок лікувальної установи, що нічого критичного його життю не загрожує. Тому виникають ризики того, що він буде переховуватися".
Також прокурорка навела низку доказів, які варто перегялнути та посилити запобіжний захід підсудному.
Під час засідання адвокат Юдін виступив проти того, щоб матеріали прокуратури долучали до справи. Йдеться про скріни з єпархіального сайту:
"Порушена процедура КПК. Ні ці скріни, ні висновок з Інституту Серця до справи відношення не мають, тому ми заперечуємо".
На що правозахисник Тараненко додав:
"Після пом'якшення запобіжного заходу, і, я вважаю, що це неефективне рішення, бо він (підсудний - ред.) продовжує свої дії. На нашу адресу (мою як правозахисника, та моїх підзахисних) клопотання про проведення засідання у відеорежимі не надходило. Тому я підтримую сторону обвинувачення у їхній апеляції.
Вважаю, що наявні ризики не передбачають пом'якшення запобіжного заходу. Просимо застосувати до нього цілодобовий домашній арешт на два місяці, що забезпечить належну поведінку підсудного, та щоб він носив електронний засіб контролю".
Адвокат обвинуваченого Юдін зауважив, що клопотання під час кожного засідання однакові:
"І, фактично, аргументація клопотань одна і та сама. Тому надам їм оцінку. На що посилається прокуратура: що орган обвинувачення володіє вагомими доказами, щоб призначати такі запобіжні заходи. Але прокурор і має на ці докази посилатися. "В нас щось є, але ми вам цього не покажемо", от на що це схоже. "Обвинувачений має українофобські налаштування" — що мав прокурор, нам невідомо. Налаштування — це такий термін, що можна застосувати до гаджета, а не до людини. Звідки прокурор взяв, що Феодосій погано каже про населення та владу України? Також, як стосується воєнний стан до того злочину, який інкримінують моєму підзахисному? Під час розгляду цієї справи, жодного разу мій підзахисний не порушив ті приписи, які зазначав суд. Тому я вважаю клопотання прокуратури нелогічним".
Адвокатка Гріденко своєю чергою додала:
"27 липня так, виписали Феодосія. Але технічно він не міг приїхати в Черкаси, бо був у лікарні до 14-ї години. Ще хочу додати, про презумпцію невинуватості, що цей суд не може судити і розглядати справи інших судів, тому ризики інших судів до цього не мають відношення".
Що сказав підсудний керівник Черкаської єпархії УПЦ МП митрополит Феодосій
"Хочу звернути увагу, що у клопотанні є пару неправдивих свідчень. Я був виписаний 26 липня, тому брати участь в засіданні не міг. По листу з Інституту Серця — чи то прокурор Костенко не вміє читати, чи то як, бо вона ним маніпулює. Цей лист каже про те, що я не можу брати участь у процесі, але не можу брати участь у засіданні. У лікарні неможливо долучатися до засідання, бо там є свій режим.
По клопотанню: звісно, я прошу повністю відмовити у клопотанні прокуратури. В мене був дуже тяжкий стан, тому я хочу подякувати лікарям. В мене тільки два тижні як зняли браслет і пройшов дерматоз, тому прошу суд браслет не повертати.
Про мітинги — віряни приходять без плакатів і агресії. Що роблять мітингарі — все це видно. І те, що їх не притягують до кримінальної відповідальності — це питання часу. Доказів того, що свідок в мене переховувався — нема.
Про мої "українофобські висловлювання" — це хамство. Прокурорку прошу залишати свою громадянську позицію за стінами суду. Якщо буде задоволено клопотання — ми будемо клопотати про відвід прокурорки, щоб вона долучилася до активістів".
На що прокурорка вдруге попросила суд зафіксувати зауваження до підсудного через те, що його висловлювання розцінювались, як образа в її бік під час виконання обов'язків службовою особою.
Після нарадчої кімнати суд ухвали в рішення про домашній нічний арешт з 22:00 до 6:00 до 6 жовтня. Також суд ухвалив рішення про носіння підсудним електронного засобу контролю — браслета. Утім його ще не вдягли, оскільки мають отримати висновки лікарів.
Під Будинком правосуддя вже традиційно зібралися громадські діячі з громадської ініціативи "Черкаси проти УПЦ МП" з плакатами. Черкасець Костянтин Жирний розповів, що вони приходили на засідання і минулого разу, однак підсудного не було:
"Ми хочемо, щоб Феодосій, як людина, яка причетна до церкви московського патріархату, отримав своє покарання. Прогресу у справі ми поки не бачимо, бо Феодосій 4 раз не з'являється на суд. Але ми все одно приходимо, підтримуємо і доводимо, що небайдужі черкащани є, і щоб справу довели до кінця".
Що відомо про керівника Черкаської єпархії УПЦ МП та суди стосовно нього
- Працівники СБУ повідомили про підозру керівникові єпархії УПЦ МП за ст. 161 Кримінального кодексу України у розпалюванні міжконфесійної ворожнечі. Про це Суспільному повідомили у відомстві. Керівникові єпархії УПЦ МП загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк до трьох років.
- У грудні СБУ провела контррозвідувальні (безпекові) заходи на об’єктах московського патріархату в Черкаській області.
- Під час контррозвідувальних заходів СБУ виявила в єпархіях УПЦ (МП) російську пропагандистську літературу та прапор так званої "Новоросії". Також бібліотеку з пропагандистською літературою російських авторів, повідомили Суспільному у пресслужбі СБУ області.
- 20 лютого керівникові єпархії УПЦ МП повідомили про підозру у розпалюванні міжконфесійної ворожнечі. Йому влаштували допит у Черкаській окружній прокуратурі, опісля Соснівський районний суд обрав йому міру запобіжного заходу та відпустили під особисте зобов'язання, у коментарі Суспільному розповіла речниця Черкаської обласної прокуратури Богдана Кулик.
- 12 квітня митрополиту Черкаському і Канівському Феодосію — Денису Снігірьову, якого підозрюють у розпалюванні міжконфесійної ворожнечі, вдруге обрали запобіжний захід. Його взяли під цілодобовий домашній арешт на 60 діб.
- 13 квітня Черкаському керівникові УПЦ МП одягнули електронний браслет, повідомили у пресслужбі єпархії.
- Під час засідання 1 серпня 2023 року прокурор зачитав повний обвинувальний акт щодо обвинуваченого. Той своєю чергою вини не визнав. Оскільки свідки не були готові, тоді засідання перенесли.
- 4 жовтня суд перенесли, бо не з'явився адвокат. На засіданні мали допитувати потерпілих. Однак судовий розгляд перенесли на 24 жовтня.
- 9 жовтня Києво-Святошинський районний суд Київської області відмовив прокуратурі у взятті під варту митрополита Черкаського і Канівського УПЦ МП Феодосія (Дениса Снігірьова).
- 24 жовтня не відбулося засідання у справі стосовно керівника Черкаської єпархії УПЦ МП митрополита Феодосія (Дениса Снігірьова). Причина — не зʼявилися потерпілі.
- Під час засідання 13 листопада сторона обвинувачення клопотала, аби підсудного взяли під варту. Утім суд продовжив дію запобіжного заходу та призначив нове засідання.
- Під час засідання 23 листопада допитали потерпілого — військового капелана. Він розповів, чому подав заяву до СБУ.
- На засіданні 11 грудня був запланований допит одного з потерпілих, утім він не зʼявився, оскільки перебуває у зоні бойових дій та не виходить на звʼязок два місяці.
- Під час судового засідання 6 лютого керівникові Черкаської єпархії УПЦ МП митрополиту Феодосію (Денису Снігірьову) послабили запобіжний захід — нічний домашній арешт скоротили.
- 23 лютого керівнику Черкаської єпархії УПЦ МП оголосили четверту підозру, повідомила у коментарі Суспільному речниця СБУ в області Катерина Дрога. Йдеться про ще одну підозру за ст. 161 Кримінального кодексу України — порушення рівноправності громадян залежно від їх релігійних переконань, вчинене службовою особою повторно.
- 5 березня 2024 року засідання у справі черкаського керівника УПЦ скасували через госпіталізацію підозрюваного.
- Під час судового засідання 13 березня Денису Снігірьову обрали запобіжний захід в межах четвертого кримінального провадження. Йдеться про запобіжний захід стосовно кримінального провадження за статтею 161 Кримінального кодексу України.
- 14 березня прокурор просив взяти обвинуваченого під варту, але суд відмовив.
- 3 квітня прокурори з Черкас скерували до суду обвинувальний акт щодо священника з УПЦ (МП). Його підозрюють у розпалюванні релігійної ворожнечі.
- 5 квітня обвинуваченому продовжили запобіжний захід — нічний домашній арешт на 60 діб. На початку засідання прокурор клопотав про зміну запобіжного заходу, а священник просив зняти електронний браслет.
- 15 квітня потерпілий клопотав про відвід судді, яка веде справу стосовно керівника Черкаської єпархії УПЦ МП. Клопотання не задовольнили.
- Перед судовим засіданням 15 травня адвокат митрополита Володимир Юдін заборонив журналістам знімати і фотографувати його, колег-адвокатів та митрополита Феодосія. Суддя підтримала заборону і нагадала про заборону зйомки свідків. На засіданні відбувався допит свідка у справі.
- 6 червня під Будинком правосуддя зібралися містяни. Вони закликали, аби діяльність церкви московського патріархату в Черкасах припинили, а митрополита Феодосія посадили під цілодобовий домашній арешт. На суді заслухали свідка.
- 11 червня у Соснівському суді відбулося чергове засідання, під час якого підсудний попросив захисту від учасників акції, які приходять на засідання суду.
- 19 червня підсудному митрополиту повідомили пʼяту підозру — порушення рівноправності громадян залежно від їх релігійних переконань.
- 27 червня відбулося два засідання: у Придніпровському районному суді підозрюваному обрали запобіжний захід стосовно пʼятої підозри, яку він отримав 19 червня, — це цілодобовий домашній арешт до 17 серпня. У Соснівському районному суді прокурор клопотав про посилення запобіжного заходу — просив застосувати стосовно підсудного тримання під вартою на 60 діб з правом внесення застави. Суд клопотання відхилив.
- 9 липня засідання не відбулося: у суді адвокат підзахисного показав довідку про шпиталізацію Дениса Снігірьова.
- 18 липня у Соснівському районному суді мало відбутися засідання у справі керівника Черкаської єпархії УПЦ МП митрополита Феодосія. Під Будинком правосуддя зібралися містяни з плакатами. Засідання перенесли через те, що підсудний перебуває у лікарні.
Надсилайте новини про події з життя на Черкащині