Черкащан, яким не вимикали світло через розташування їхніх будинків на лініях критичної інфраструктури, вноситимуть до оновлених графіків. Таке розпорядження отримали в обленерго від Національної енергетичної компанії "Укренерго".
Про це Суспільному розповів головний інженер Черкаської міської філії публічного акціонерного товариства"Черкасиобленерго" Віктор Антонюк.
Вадим Мазніченко — ветеран російсько-української війни, учасник збірної України на Іграх нескорених. Чотири роки головує в об'єднанні співвласників багатоквартирного будинку, де проживає.
"У нашому будинку 325 квартир. Будинок повністю електричний, тут не проведені газові мережі. Дуже важко, коли п'ять годин не буде світла. Не працюють ліфти. У нас дуже багато людей похилого віку, в яких проблеми з ногами".
Вадим розповів: вивчає всі можливості додаткового й ощадливого живлення для будинку. Коли дізнався про державну програму співфінансування облаштування сонячних панелей – загорівся цією ідеєю.
"Ми, звичайно, подали заявку, почали спілкуватися. Є класні варіанти, але не для нашого будинку, бо в нас ліфти потребують ремонту. Ми думали заживити ліфти, сходові клітини".
Проте спершу, розповів, треба провести капітальний ремонт ліфтів. А програма не передбачає таких витрат.
"У нас сім ліфтів. Ціна — приблизно 400 тисяч гривень за один. І це маємо зробити своїм коштом".
Та Вадим продовжує пошук варіантів.
Анастасія — мама близнючок, яким немає і півтора року. Її чоловік далекобійник, возить гуманітарні вантажі з Європи. Жінка тижнями сама із маленькими Сашею і Дашею.
"Першою справою, коли вмикається світло, треба встигнути все: включити прання, приготувати їсти. Але нам дуже пощастило — у нас газова плита. Це полегшує життя, в порівнянні з людьми, у яких електричне все. І ще вода є, бо позаминулу зиму, коли були відключення, у нас і води не було. Ще як ми самі жили, то нічого, а з дівчатами двома залишитися без води — це дуже складно. І зараз в жару ми хоч якось охолоджуємося. Бо спека страшна".
З початком відключень, розповіла Анастасія, забула, що таке планувати день наперед.
"Ми всі в такій ситуації. Якщо не можеш її вирішити, міняй своє ставлення до неї, шукай шляхи розв'язання цієї проблеми. Якщо цілий день страждати, що все погано, то кому від того гірше? Тільки нам".
Якщо до відключень мама близнят жила за дитячим графіком, то тепер і сама, і малеча планують день так, як в обленерго розподілять світло. Гуляють, приміром, поки вдома немає електрики.
"Заходимо з прогулянки раніше або навпаки, щоб вони спали, коли є світло, щоб я могла якісь справи зробити набагато швидше. Корегуємо, підлаштовуємося".
А на кухні волонтерки Людмили Богуш донедавна кипіла робота:
"Електронні плити, вакууматор, електром’ясорубка і наші духові шафи. Все вимкнуте, абсолютно нічого не працює: і наші холодильники, і морозильники".
Разом із подругами вона організувала виробництво домашньої їжі на фронт. Щотижня, за її словами, виготовляли понад тонну готової продукції й забезпечували одразу кілька напрямків.
"Морозильна камера, яка була повністю у нас кожні два тижні завантажена. Ми передавали хлопцям домашньої їжі – наразі морозилка порожня абсолютно".
Через постійні відключення електроенергії та перепади напруги виробництво зупинилось, розповіла Людмила.
"Вся у нас техніка підключена до електроенергії. А її, на жаль, немає. І ми не можемо розпланувати дві години через дві години, щоб щось прийти і приготувати".
Від перепадів псується не лише їжа, а й самі холодильники. І не лише вони. Так трапляється, коли споживачі включають одразу всю техніку щойно з’являється світло. Це перевантажує мережу, розповів заступник начальника інспекції з контролю за дотриманням правил експлуатації мереж "Черкасиобленерго" Олег Манько.
"Може бути внаслідок застосування графіків вимкнення, а можливо через незадовільний стан мереж. Часто це можна спостерігати у багатоквартирних будинках. Це миттєве значення — його дуже важко зафіксувати. Як часто воно може бути – цього ніхто не скаже".
Запобігти цьому можна, розповів менеджер магазину електротоварів Олександр Веремій.
"Є варіанти реле напруги. Можна встановити як індивідуальне реле напруги на якийсь один прилад, також можна встановити повністю на квартиру, на будинок. Іншим варіантом захисту є стабілізатор напруги".
Реле, пояснив Олександр, при різкій зміні напруги вимикає прилади від мережі. Стабілізатор — при будь-яких коливаннях стабілізує напругу до рівня 220-230 вольт.
"Якщо холодильники й інша побутова техніка – краще поставити реле напруги. Якщо газові котли й системи опалення, то ставиться стабілізатор напруги для безперебійного живлення".
Вартість пристроїв різна. Ціна реле стартує від тисячі гривень, стабілізатор коштуватиме від 2300, розповів Олександр.
Дефіцит електроенергії у липні — це сезонна особливість роботи української енергосистеми. Річ у тім, що у цей час атомні електростанції йдуть на планові ремонти. За мирних часів українці не відчували дефіциту, бо навантаження розподіляли між тепловими станціями і, відповідно, система продовжувала працювати збалансовано. Такі роз’яснення дав член наглядової ради "Укренерго" Юрій Бойко.
"Ми втратили понад дев'ять гігаватів генеруючих потужностей. В основному це на теплових станціях, частково на гідростанціях. Це літо відрізняється тим, що дефіцит електроенергії, який утворювався завжди внаслідок активної ремонтної кампанії Енергоатому, у цьому році нема кому підхопити. Теплова генерація значною мірою пошкоджена або знищена. Відповідно в системі виникає дефіцит".
У такій ситуації залучають імпортну електроенергію, зазначив Юрій Бойко:
"У цій ситуації залучають імпортну електроенергію, яка частково покриває цей дефіцит. Але для порівняння: втрачено понад 9 ГВт, а максимально доступний імпорт складає 1,7 ГВт".
Проте, за словами Юрія Бойка, АЕС вже виводять із ремонтів і в системі збільшиться генеруюча потужність. Має стати легше, пояснив експерт, але радіти зарано. Графіки відключень нікуди не зникнуть. Зменшитися може їхня тривалість.
"Насправді, коли диспетчера "Укренерго" аналізують ситуацію в системі, бачать обсяг дефіциту, вони формують завдання з обмеження споживання по кожній з областей на однаковому рівні. Відповідно до обсягу і розміру області. Якщо, наприклад, одна область споживає сто одиниць електрики, а інша 500, то відповідно однаковий обсяг обмежень означатиме, що для однієї області буде десять, для іншої – 50. І там, і там — 10%, але в абсолютному виразі вони будуть дуже різними".
Графіки погодинних відключень обленерго розробляли і до повномасштабної, та застосовувати їх не було потреби, зазначив головний інженер міської філії Віктор Антонюк. Нині на Черкащині шість черг погодинних відключень. Як будуть працювати наступного дня, розповів пан Віктор, дізнаються так, як і всі черкащани — напередодні увечері.
"Кожна черга має свою потужність, яку ми повинні відключати згідно з графіками. Черги за добу можуть мінятися тільки з дозволу НЕК «Укренерго», їхньої диспетчерської. Вони там бачать споживання у всій Україні, а ми бачимо тільки нашу область".
Нині не вимикають лише критичну інфраструктуру, пояснив Віктор Антонюк. І тих споживачів, які із нею на одній лінії.
"Ми будемо нові графіки розроблювати, й нам поставлена задача: зменшити супутнє навантаження у критичної інфраструктури, а все супутнє навантаження повинно відключатися".
В Укренерго мають багаторічне спостереження – із серпня по жовтень падає попит на електроенергію у населення через зниження середньодобової температури. Це додасть потужності в енергосистемі. Проте ці прогнози, додав член наглядової ради "Укренерго" Юрій Бойко, матимуть місце за умови відсутності нових ушкоджень ключового генеруючого обладнання.
"У цей період, пік навантаження влітку присутній особливо, коли встановлюється така температура, яку ми спостерігаємо останні кілька днів. Навантаження підхоплювали теплові станції й, відповідно, система продовжувала працювати збалансовано. Тобто атомної енергії влітку суттєво меншало в структурі виробництва. Теплова підхоплювала цей «пробіл». Крім того, до середини червня припиняється паводок весняний і зменшується гідроресурс, і в липні-серпні перебуває на своєму мінімумі".
За його словами попит на енергію зростає:
"Та виходячи з графіка ремонтних робіт, графіка обслуговування, ми очікуємо, що вже з 20 липня ситуація піде на поправку. У систему почне додаватися нова генеруюча потужність, але через спеку попит на електроенергію перебуває на захмарному рівні. Нам вдасться покрити більшу частину потреби, але точно не всю — дефіцит суттєво перевищує. Графіки, на жаль, збережуться, проте ми очікуємо скорочення обсягу застосування і їх тривалості".
Та все ж доведеться чекати, поки атомні станції почнуть працювати на повну, додав Юрій Бойко. З серпня по жовтень поліпшення прогнозують головним чином базуючись на традиційному зниженні попиту на електроенергію. Збільшити рівень доступної електроенергії дуже швидко не вийде, розповів він.
Надсилайте новини про події з життя на Черкащині