Перейти до основного змісту
У попиті робітничі професії: як на Черкащині переселенці знаходять роботу

У попиті робітничі професії: як на Черкащині переселенці знаходять роботу

Ексклюзивно

На Черкащині проживає понад сто тисяч переселенців. До центру зайнятості у пошуках роботи від початку повномасштабного вторгнення звернулись понад шість тисяч.

Про це Суспільному розповіла заступниця директора обласного центру Марина Сорокіна.

Переселенка Наталія Ломовицька працює на швейному виробництві. До Черкащини переїхала у 2022 році з Лисичанська.

"Я підшуковувала роботу, але, крім того, що вмію я, можна сказати, не дуже задоволена тією роботою. Мені краще моя рідненька робота", — поділилася переселенка.

За освітою вона — швачка.

"Чоловік відразу влаштувався на роботу, а я ці два роки була поки з дітьми. Я вже майже місяць тут працюю і мені дуже подобається".

У попиті робітничі професії: на Черкащині переселенці шукають роботу
Швачка за робочим місцем. Суспільне Черкаси

Роботу Наталії вдалося знайти через центр зайнятості.

"Я тільки із задоволенням повернулася, бо я дуже скучила за своєю професією".

Швейну компанію релокували з Херсонщини у 2022 році, розповів директор Ярослав Скрипник. З трьохсот працівників — 5% переселенці.

"Коли ми починали свою діяльність на Черкащині у нас було переселенців близько 20%, але завдяки ЗСУ, які звільняють міста, які були окуповані, у людей з’являється змога повернутися додому".

На Черкащині переселенці шукають роботу
Швачки шиють одяг. Суспільне Черкаси

Та знайти роботу за освітою вдається не всім. Люди, які переїхали з півдня, сходу чи півночі мають ті спеціальності, які у Черкаській області не мають попит, розповіла Марина Сорокіна. Тому виникає потреба або підвищити кваліфікацію, або отримати іншу професію:

"Це відбувалось і у вигляді стажування на базі роботодавця, на базі підприємства, або навчання отримання іншої професії на базі навчальних закладів нашої області. Якщо люди, які перебувають на обліку в службі зайнятості, вони мають змогу отримати робітничу професію, то коштом ваучера можна навіть здобути вищу освіту. Це навчання коштом фонду загально обов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття".

Перекваліфікуватися допомагають і громадські та гуманітарні організації. Червоний Хрест спільно з іспанськими представниками втілюють проєкт "Перезавантаження: розширення можливостей для працевлаштування", розповів координатор Віктор Горленко. Його запровадили у п'яти регіонах України.

"Наші бенефіціари є в першу чергу ВПО, багатодітні сім’ї, члени сімей загиблих, тобто всі малозабезпечені люди із вразливих верств населення".

Серед учасників проєкту — Олена Стебліна з Маріуполя. Вона вперше готувала бограч.

"Взагалі я військова, але довелося змінити свою професію і перейти на кондитерську справу. Я почала готувати вдома торти на замовлення, сама вчилася".

У попиті робітничі професії: на Черкащині переселенці шукають роботу
Курси для переселенців. Суспільне Черкаси

Після завершення навчання хоче відкрити власний заклад. Починати у новому місті все з початку складно, проте, розповіла, руки опускати не можна.

"Теоретичний матеріал ти ніби і знаєш, але дуже багато умінь, які дійсно треба знать".

З 2022 року роботу в області знайшли 3200 переселенців, ще 1300 людей нині перебувають на обліку. Серед актуальних професій робітничі, розповіла Марина Сорокіна:

"Це водії, це кухарі, це швачки, це слюсарі, це трактористи. Область у нас сільськогосподарська для сільського господарства, є бухгалтери, є менеджери, є лікарі. Тобто вакансій у нас дуже багато, я хочу сказати, що кількість вакансій навіть в порівняні з 2023 роком збільшилась на третину".

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині

Топ дня

Вибір редакції

На початок