Нейтральні та на честь загиблих захисників: як декомунізували вулиці у Новодмитрівській громаді на Черкащині

Нейтральні та на честь загиблих захисників: як декомунізували вулиці у Новодмитрівській громаді на Черкащині

Ексклюзивно
декомунізували вулиці
У Новодмитрівській громаді на Черкащині декомунізували вулиці. Суспільне Черкаси/Віта Кавун

У Новодмитрівській громаді на Черкащині завершується процес декомунізації топонімів. Розпочався він 2022 році, першою переназвали вулицю Терешкової.

Нині вона називається Незалежності, розповіла Суспільному виконувачка обов’язків сільського голови Ірина Кодь.

Зі слів посадовиці, процес перейменування вулиць у громаді розпочався після початку повномасштабної війни. У 2022 році у Новій Дмитрівці з’явилася вулиця Незалежності замість Терешкової.

"Створили комісію з перейменування вулиці, також сесія своїм рішенням затвердила відповідне положення. Після цього ми пропонували на сільських зібраннях перейменовувати вулиці і в інших населених пунктах громади. Проте люди сприймали ініціативу як ту, що «не на часі», вважаючи, що можна змінити назви і після війни. Не приваблював селян і фінансовий бік питання — нібито потрібна перереєстрація певних документів платна. Але нагадаю — жителям перейменованих вулиць не потрібно звертатися до жодних установ. Лише у випадку продажу, дарування, успадкування майна, що розташоване на такій вулиці, новий власник отримає документи вже з актуальною адресою", — деталізувала пані Ірина.

З її слів, громадяни за потреби можуть отримати в сільській раді довідку про те, що рішенням сесії чи розпорядженням сільського голови назва вулиці змінена. Також можна змінити адресу у прописці, з цим допоможуть у ЦНАПі.

У громаді до перейменування вулиць повернулися у 2023-му році.

"Активними були жителі Дмитрівки: прийшли на зібрання уже із переліком запропонованих топонімів. Наприклад, вулиця Чехова перетворилася на Грушевського, Петровського — Прибережну, Корнійчука — Миру тощо", — пояснила посадовиця.

Нейтральні та на честь загиблих захисників: як декомунізували вулиці у Новодмитрівській громаді на Черкащині
Перше перейменування вулиці у Новодмитрівській ТГ. Фото з газети «Вісник Золотоніщини», №14 від 14 квітня 2022 року. Суспільне Черкаси/Віта Кавун

Також у 2023 році виявили бажання перейменувати вулиці за честь загиблих героїв-земляків жителі сіл Вільхи та Антипівка.

"В Антипівці з’явилися вулиці імені Віталія Козюри (була Тиха) і Володимира Клименка (була Гагаріна). У Вільхах вулиця з такою ж назвою тепер названа ім’ям загиблого захисника Олега Охріменка. Називали вулиці на честь загиблих героїв і в Новій Дмитрівці: Євгенія Біліченка, Богдана Говоркова, Володимира Дубенця, Григорія Мізіна".

В селі зникли радянські назви Тімірязева, Пушкіна, Пугачова, Чернишевського, додала виконувачка обов’язків сільського голови.

Вільхівчанка Вікторія Максимчук брала участь у громадських обговореннях стосовно перейменування вулиць:

"У нас у Вільхах була пропозиція змінити назву вулиці Гагаріна на вулицю Олега Охріменка. З початком повномасштабного вторгнення багато односельців, як і Олег, який народився і певний час проживав у Вільхах, пішли боронити нашу країну, і приєдналися до лав ЗСУ. Життя Олега обірвалося 8 серпня 2022 року. Йому назавжди 27... Краще б ніколи не називати вулиці іменами людей, котрих ти знав. Але я, як і більшість односельців, вважаю, що майбутні покоління мають знати своїх героїв", — пояснила Вікторія.

Нейтральні та на честь загиблих захисників: як декомунізували вулиці у Новодмитрівській громаді на Черкащині
скрін з офіційної групи – оголошення про громадські слухання стосовно перейменування вулиць. Суспільне Черкаси/Віта Кавун

З її слів, аби пам’ять про тих, хто закинув за незалежність, жила, вулиці мають носити їхні імена.

"Нещодавно весною обірвалося життя ще одного односельця, мого однокласника Костянтина Полтавця. Думаю, з часом знову будуть збори стосовно перейменування вулиці Центральна на вулицю Костянтина Полтавця. Ми маємо пам’ятати, якою ціною платимо за кожен день нашого життя. Тому я підтримую зміну топонімії", — додала Вікторія.

За словами керівниці громади, процес декомунізації пришвидшився і фактично завершився цьогоріч — вимагав закон:

"Ми оголосили громадські слухання по кожній вулиці і враховували пропозиції жителів сіл. Часто вони обирали нейтральні назви — Степова, Світанкова, Північна та схожі», — пояснила посадовиця.

З її слів, найбільш проблемним виявилося перейменування вулиці Гастелло у Новій Дмитрівці — вона велика, думки людей розділилися:

"На обговорення там виходили тричі. Зрештою, був сформований перелік із трьох назв, які розмістили в бюлетенях. Провели подворове опитування й анонімне голосування. Підрахували голоси прозоро й чесно, при жителях. В результаті, маємо вулицю Захисників України".

Нейтральні та на честь загиблих захисників: як декомунізували вулиці у Новодмитрівській громаді на Черкащині
скрін з офіційної групи Нової Дмитрівки – оголошення про громадські слухання з перейменування вулиць. Суспільне Черкаси/Віта Кавун

Топонімічну комісію в Новодмитрівській територіальній громаді очолює заступниця сільського голови Тетяна Гончаренко:

"Ми провели шість засідань. Все фіксували. За результатами обговорень рекомендували сільраді перейменувати вулиці і провулки на нові назви. Назва вулиці, на якій я проживаю, теж змінилася: замість Ватутіна – Польова".

Нейтральні та на честь загиблих захисників: як декомунізували вулиці у Новодмитрівській громаді на Черкащині
скрін зі сторінки Голови тергромади з приводу перейменування вулиць. Суспільне Черкаси/Віта Кавун

Жителька громади Лариса Коломієць підтримує зміну назв вулиць із радянськими назвами:

"В Україні триває війна, і герої виборюють незалежність ціною власного життя і здоров’я. Кожен із нас повинен завжди їх пам'ятати та вшановувати. Перейменування вулиць важливе для історії: майбутні покоління мають знати, що було найважливішим для нас у цей період часу. Одна із вулиць у селі Львівка названа на честь випускника школи, який загинув у військовій операції під Маріуполем у 2014-му році. Це Сергій Єпіфанов, прикордонник. Люди згадують героя щодня і пам’ятатимуть завжди".

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині

На початок