Перейти до основного змісту
Горіх з горішка, чи деревце з базару: як виростити та посадити правильно — поради фахівця

Горіх з горішка, чи деревце з базару: як виростити та посадити правильно — поради фахівця

Ексклюзивно
Горіх з горішка, чи деревце з базару: як виростити та посадити правильно — поради фахівця
. Суспільне Черкаси

Майже в кожному дворі на Черкащині росте горіх волоський. Його крона дає велику тінь, під якою не буде спекотно влітку, а плоди не тільки смачні, але і корисні.

Як правильно посадити та доглядати за деревом, розповіла Суспільному кандидат біологічних наук, доцент кафедри біології, екології та агротехнологій Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Вікторія Осипенко.

За словами науковиці, горіхи добре ростуть та родять в кліматичних умовах Черкащини та лише назва дерева — грецький або волоський, свідчить про те, що його сюди завезли.

"Волоський горіх можна вирощувати на всій території України, але особливо сприятливими є умови в південних і південно-західних областях. Там урожайність рослин буде більшою", — пояснила Вікторія Осипенко.

З її слів, розмножують волоський горіх насінням і щепленням. Як виростити горіхове дерево з горіха — існують різні способи пророщування насіння.

Як виростити та посадити волоський горіх правильно — поради фахівця
Фото: pexels.com

Як виростити горіх з горішка

"Найчастіше горіхову кісточку замочують на одну-три доби у воді, потім обгортують кожну насінину серветкою, складають їх в герметичний контейнер, трошки збризкують водою та витримують у контейнері в темному місці приблизно одного місяця. За цей час насінини починають проростати. Коли корінець матиме розмір більш як три сантиметри, їх висаджують на два-три місяці в горщики та зберігають у світлому приміщенні до пересадки у відкритий ґрунт", — пояснила Вікторія Осипенко.

З її слів, далі горіхові саджанці слід дорощувати протягом двох-трьох років.

Чому осінь краще за весну — пересадка горіха на постійне місце

"Саджанці пересаджують на постійне місце не пізніше дво-трирічного віку. Висаджувати горіхи краще не навесні, а восени, коли ще теплий ґрунт і рослина може набрати води та адаптуватися до перших морозів. В умовах Черкащини — це інтервал між 10-15 жовтня. Якщо ґрунт сухий, його потрібно зволожити перед викопуванням саджанця. Якщо саджанець куплений, його краще потримати у воді до насичення коренів вологою, а також обприскувати його верхню частину", — розповіла пані Вікторія.

Науковиця зауважила — різниця у прирості однакових саджанців, але висаджених восени та навесні складає до 1,2 метра.

"Важливо — щоб саджанець прижився, його потрібно пересаджувати, коли листки самі опадуть, а коренева система вже пройде процес здерев’яніння (корінь повинен ламатися, а не бути м’яким)", — зауважила науковиця.

Як посадити волоський горіх правильно

Як розповіла Вікторія Осипенко, під час пересадки саджанців слід приділити увагу вибору місця — оскільки дерево має широку та розгалужену кореневу систему, його слід садити якомога далі від будинку чи іншої споруди, аби коріння не пошкодило фундамент. Також густа тінь від дорослого дерева може викликати появу плісняви на стінах. Місце перед посадкою також слід ретельно підготувати:

"Потрібно очистити місце від бур’янів, підготувати яму відповідного розміру, додати на її дно добриво, трішки присипати його ґрунтом та розмістити деревце так, щоб коренева шийка була на рівні ґрунту, а корінь весь вкритий. Інакше при температурі нижче -5 С коренева шийка пошкодиться. Для затримки вологи бажано зробити навколо саджанця лунку до одного — півтора метра в діаметрі та насипати в неї перегній із соломою. Також рекомендують прив’язати молоде дерево до опори, щоб забезпечити вертикальне положення стовбура".

В процесі вирощування слід визначитися, як формувати крону дереву — кущем або зі штамбом. Тоді слід регулярно здійснювати обрізку — видаляти верхівкові точки росту (бруньки) на пагонах, які потрібно затримати в рості та спровокувати їхнє галуження, розповіла Вікторія Осипенко.

Щеплення горіха

Зі слів науковиці, прищеплюють сортовий горіх на дво-трирічні сіянці волоського, сірого або чорного горіхів.

"Найкращий спосіб щеплення «напівтрубкою». Прищеплюють в другій половині червня — в липні, коли добре відстає кора. Для щеплення згаданим способом на однорічних приростах прищепи вирізують трубку кори, довжиною 3-3,5 см, з вічком посередині і вставляють на місце вирізаної кори такого ж розміру у підщепи. На підщепі кору знімають тільки на половині кола стовбура, тому діаметр держака-прищепи повинен бути значно меншим. Місце щеплення обв'язують плівкою", — пояснила Вікторія Осипенко.

Далі, аби дочекатися, щоб дерево почало родити, потрібно слідкувати за тим, аби воно було зволожене та проводити формувальну обрізку.

Користь горіха
Фото: pexels.com

Користь волоського горіха

"За ботанічною класифікацією плодів, плід волоського горіха є не горіхом, а сухою кістянкою, тобто ми споживаємо вміст кісточки. Проте, всі частини цього дерева, як і саме воно, приносять людині багато користі. Це харчова, вітамінозна, жироолійна, деревинна, лікарська, ефіроолійна, дубильна, фарбувальна, декоративна, фітонцидна й косметична рослина", — додала Вікторія Осипенко.

До складу ядер горіха волоського входять різноманітні органічні й мінеральні сполуки:

  • вітаміни А, В1, В2, В6, В12, Е, С, К, РР, Омега-3;
  • аміно- та поліненасичені жирні кислоти – цистеїн, аспарагін, валін, глутамін; лінолева, галова, елагова, олеїнова, пальмітинова та фолієва;
  • макро- та мікроелементи – фосфор, калій, магній, натрій, кальцій, цинк, марганець та залізо.

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Топ дня

Вибір редакції

На початок