"Російська душа огидна, жорстока, підступна": які чотири твори Шевченка стали пророцтвами — черкаський науковець

"Російська душа огидна, жорстока, підступна": які чотири твори Шевченка стали пророцтвами — черкаський науковець

Ексклюзивно
"Російська душа огидна, жорстока, підступна": які чотири твори Шевченка стали пророцтвами — черкаський науковець
. Фото/ "Шефест" - Фестиваль Тараса Шевченка

Сьогодні українці по всьому світу відзначають 209-й день народження Тараса Шевченка. Кілька творів найвідомішого вихідця з Черкащини стали пророцтвами для українців. Про це Суспільному розповів черкаський дослідник творчості Шевченка, професор кафедри української літератури та компаративістики Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Василь Пахаренко.

"Треба розказувати про нього як про живу людину, з яскравим темпераментним характером, власними мріями, емоціями, навіть помилками. Бо він жива людина, так, як і кожен із нас. Сьогодні намагаємося показувати його таким живим. Тоді це стає цікавіше", — розповів науковець.

У радянську добу і зараз навколо постаті митця існує багато офіціозу. Про Шевченка говорять загальнозрозумілі, загальновідомі, в якихось випадках, обов'язкові міркування: "видатний", "великий", "наш батько". Черкаський дослідник творчості Шевченка Василь Пахаренко, стверджує, що це сучасну молоду людину відлякує від Тараса.

Зі слів літературознавця, "Кобзар" досі залишається книгою на всі часи і на всі ситуації.

"Я вже не юна людина, пережив три революції, в чомусь і сам брав участь, але пригадую, що в таких ситуаціях ми завжди звертаємося до Шевченка і знаходимо у нього підказки", — згадав Василь Іванович.

"Кохайтеся, чорнобриві, та не з москалями"

У час цієї жахливої війни можна ще раз перечитати "Катерину":

"Там ідеться не тільки про зраду у стосунках якогось негідника, а і про національну проблему. Бо у творчості Шевченка жінка — завжди образ України. Він звертається до України, українців, нагадуючи, хто наш справжній, найстрашніший, найлютіший, найжорстокіший ворог", — розповів Василь Пахаренко.

У поемі "Кавказ", зі слів професора, Шевченко описує суть російської національної душі.

"Російська національна душа огидна, жорстока, підступна, ніколи не заспокоїться, поки не знищить свободу довколишніх народів. Або не буде сама подолана. Шевченко впевнений, що разом її подолаємо. Звідси ці відомі слова, які я мало не щодня тепер чую: "Борітеся, поборете, вам бог помагає".

Найголовнішим твором Пахаренко називає "Посланіє. І мертвим, і живим, і ненарожденним землякам моїм в Україні моє дружнєє посланіє".

"Не просить, а навіть молить: "Обійміться ж, брати мої, молю вас, благаю". Я радий, що українці нарешті почали розуміти глибину цих слів. Більшість наших проблем і катастроф попередні століття були пов'язані з тим, що українці не могли об'єднатися, і ненавиділи іноді більше свого ближнього, ніж свого справжнього ворога. Нарешті, українці об'єдналися. Ми всі, як одна душа. Завдяки тому перемагаємо", — розповів Василь Іванович.

Науковець впевнений, що українці переможуть в цій війні:

"Епілог поеми "Великий льох" закінчується "Не смійтеся, чужі люде! Церков-домовина Розвалиться... і з-під неї Встане Україна. І розвіє тьму неволі, Світ правди засвітить, І помоляться на волі Невольничі діти!..". Ще недавно з нас сміялися люди, коли казали, що Україна — недокраїна, недодержава, і народ якийсь не такий, ми малороси, дивилися звисока, і Росія, зрозуміло, і західний світ на нас так дивився. Скандали-конфлікти, корупція, говорять чужою мовою, слухають чужі пісні".

Шевченкознавець переконаний, що завдяки єдності світ захоплюється Україною.

"Вболіваю за революцію у Грузії. Там звучить гімн України, і прапор України разом із грузинським прапором майорить. Це означає, що Україна сьогодні — зразок волелюбності, боротьби за свою свободу, самопожертви для світу".

Як передбачав Шевченко, так і стається, додає Василь Пахаренко: "Читаймо Шевченка, у нього про все сказано".

Що відомо

  • Тарас Шевченко народився 9 березня 1814 року в селі Моринці на Черкащині. Він був поетом, письменником та художником. Написав 237 поем та віршів. "Кобзар" вперше видали 1840 року. Помер 10 березня 1861 року в Росії. Його поховали на Смоленському кладовищі. За 58 днів, 22 травня, прах Шевченка перевезли в Україну. Перепоховали його на Чернечій горі біля Канева.
  • Тарас Шевченко став світовим рекордсменом за кількістю встановлених пам'ятників.
  • 9 березня Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка оголосив переможців. Загалом до розгляду представлено 51 твір у шести номінаціях.

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Дивіться нас на YouTube: найцікавіші новини Черкащини та України

Читайте також

На початок