Квартирне питання для переселенців: як отримати компенсацію за зруйноване майно. Пояснення черкаського фахівця

Квартирне питання для переселенців: як отримати компенсацію за зруйноване майно. Пояснення черкаського фахівця

Квартирне питання для переселенців: як отримати компенсацію за зруйноване майно. Пояснення черкаського фахівця
. Суспільне: Черкаси

Згарища, купи цегли та бетонні уламки — війна позбавила тисячі українців житла. Серед таких – Лілія Мазенко. До Черкас вона приїхала із Маріуполя.

Нині її будинок лише в пам’яті та кількох світлинах на телефоні. Чи варто їй сподіватися на компенсацію та як владнати квартирне питання переселенцям — з'ясовувало Суспільне.

"Літали літаки, вони били, стріляли, бомби", — пригадує останні дні в рідному місті Лілія.

Будинок переселенки з Маріуполя
Лілія Мазенко

Таким Лілія Мазенко запам’ятала останні місяці свого життя у колись курортному Маріуполі. Від її будинку лишилася купа обгорілої цегли.

"Наш 10-поверховий будинок був знищений, зруйнований. Навіть наш під’їзд повністю впав з 1 по 10 поверх. Нашого під’їзду вже геть немає".

У середині червня 2022 року Лілія разом із батьками, сином-підлітком та двома котами поїхала до Черкас. Тут знайшли прихисток у свого родича.

Переселенці з Маріуполя
Суспільне: Черкаси

Нині усі гуртом живуть в одній кімнаті. Після двох місяців, проведених у підвалах під обстрілами, жінка вдячна і цьому. Проте, помешкання затісне, бракує елементарних зручностей:

"Піч, вона вже старенька, там одна конфорка тільки робить. Посуд помити не можна, їжу немає де приготувати", – пояснила Лілія.

Винаймати квартиру у Черкасах родині не по кишені. Тому Лілія вивчає питання компенсацій за зруйноване майно. Один із варіантів, які пропонує держава, – фіксація пошкоджень через "Дію".

Переселенці з Маріуполя живуть в Черкасах
Суспільне: Черкаси

Як зареєструватися та які дії слід виконати в "Дії", щоб стати претендентом на відшкодування пояснив керівник Черкаського правозахисного центру Тарас Щербатюк:

"Власне в додатку «Дія» є розділ, де люди можуть залишати інформацію, надавати певні документи, докази, що їхнє майно знищене чи пошкоджене. Після того, як інформація в «Дію» заноситься, на території, де розташоване це майно, буде створена комісія при органах місцевої влади, які будуть визначати ступені пошкодження і потім робити відповідні висновки".

Єдина проблема, за словами правозахисника, що подібні комісії можуть створювати лише на деокупованих територіях. Та й базовий закон, яким регулюватимуть порядок компенсації збитків за руйнацію приватного майна, ще не ухвалений. Натомість плече допомоги підставляють міжнародні організації, які вже почали надавати грошову допомогу на відбудову зруйнованого житла.

"Тут можна говорити про Сумську і Чернігівську область. Там досить багато територій деокуповано і туди вже заходять міжнародні інституції і проводять такі роботи", – пояснив Щербатюк.

Відшкодування ВПО
Суспільне: Черкаси

Аби вирішити "квартирне питання" внутрішньо переміщених осіб, в Офісі президента готують проєкти будівництва тимчасового житла. Про це прозвітував заступник голови Офісу президента Кирило Тимошенко. Зокрема, планують збудувати п’ятиповерхівки протягом 5-6 місяців у 16 регіонах України – по 2 тисячі квартир у кожному.

Поки що проєкт існує тільки на папері, проте Лілія вже почала збирати необхідні документи.

"Під лежачий камінь вода не тече, тому я і стукаю у всі двері, може хто відкриє", – вважає Лілія Мазенко.

Авторка — Марія Гаврилян

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Дивіться нас на YouTube: найцікавіші новини Черкащини та України

Читайте також

На початок