Книгу про людей, написану від імені собаки-дворняги, антиутопію та добрий гумор про війну привіз на Черкаський книжковий фестиваль полтавський письменник Віталій Запека. Про уже видані твори та те, що нині готується до друку, він розповів Суспільному.
"Щоб ми не забували, що ми люди"
Віталій Запека був бійцем-добровольцем на фронті три роки — із 2015-го по 2018-й. Брав участь у бойових діях у трьох секторах оборони в луганському напрямку. Писати, розповів, почав на війні, розповів він.
Перша його надрукована книга — антивоєнний роман "Цуцик". Її особливість у тому, що вона написана від імені собаки-дворняжки.
"Це погляд на нас, людей, зі сторони. Війна в цій книзі лише як середовище, головна її думка — щоб ми не забували, що ми люди", — розповів автор.
Ця книга частково автобіографічна, додав він. Вклав у неї те, що бачив і пережив сам. "Цуцика" номінували на Шевченківську премію.
"Дійшов до довгого списку, однак далі не пропустили, був скандал. Зате ця книжка отримала загальнодержавну премії імені Якова Гальчевського.Премія імені Якова Гальчевського «За подвижництво у державотворенні» — щорічна загальнодержавна премія, що присуджується в декількох номінаціях. Носить ім'я отамана Якова Гальчевського — полковника армії УНР, останнього командувача повстанських сил Правобережної України у 1922 році", — зазначив Віталій Запека.
"Із трьох об'єктивів лишився один"
До війни Віталій Запека був фотохудожником. Взяв із собою фотоапарат і на фронт. За це отримав позивний "Спілберг".
"Я відчував свою причетність до історії. Коли була можливість, я замість поїсти чи поспати, фотографував. За три роки війни мій фотоапарт «гинув» двічі. Із трьох об'єктивів залишився один. Техніка не витримувала. Зате зараз мої знімки є у держархіві з приміткою "Зберігати довічно", а ще — у кількох музеях України та Європи", — розповів автор.
Після кожної ротації записував враження, окремо — смішні й недолугі, зазначив Віталій Запека. Так з'явився військово-сатиричний роман "Герої, херої та не дуже". Писав його, зауважив, для себе, щоб передати атмосферу початку війни.
"Війна 2014-2015 років зовсім інша, ніж у 2021-му. Я спочатку боявся друкувати, бо думав, хіба можна сміятися під час війни, яка ще не закінчилася. Але Дніпровський драмтеатр імені Тараса Шевченка вмовив мене написати для них п'єсу. Вона мала бути не трагічною. І я написав її по цій книжці. І от коли приїхав на прем'єру і побачив реакцію глядачів, зрозумів, що я був неправий. Люди це розуміють. Тому книгу таки надрукував. Вона вже встигла отримати міжнародну літературну премію "Воїн світла", — розповів автор.
У ній, додав пан Віталій, хотів передати атмосферу початку бойових дій.
"Вона написана для того, щоб посміятися, пореготати і стати сильнішими".
"Найдобріша книжка у світі"
Всього у доробку Віталія Запеки три надруковані книги. Скоро, розповів він, має вийти друком ще одна, яку написав на війні для своєї ще ненародженої тоді онуки. Це дитяча книга, для дітей віком від чотирьох років. Називається вона "Полінка".
"Я якраз повернувся з місця, де міг загинути, і вона народилася. Хотілося залишити якусь добру, світлу згадку. Так і з'явилася, як позиціює її видавництво, «найдобріша книжка у світі». Писав її прямо на фронті, під канонаду", — розповів автор.
Читайте також: У Черкасах стартував книжковий фестиваль. Фоторепортаж
У 2016-му році, зазначив він, написав ще одну книгу — антиутопію.
"На фронті, де немає інтернету і є більше часу на роздуми, я думав про суспільство, про нас, людей. Так і написав інтелектуальний роман «Абсурд». Чув від знайомих, які читали його, що нині Україна занурюється у світ моєї книжки. Ще дехто говорив, що після прочитання цього роману вони занурюються у роздуми на кілька днів", — зауважив пан Віталій.
Коли писав книгу, "розважався" з собою і читачем, розповів автор, бо викладав думки так, щоб у кожному новому прочитанні можна було знайти щось нове. А ще — зробив відкритим фінал, аби людина мимоволі сама додумувала закінчення і ставала співавтором.
Що відомо
На Черкаський четвертий книжковий фестиваль приїхали 60 видавництв та понад сотня письменників. Відвідувачів очікують презентація анімаційних коміксів, тематична фотозона та майстер-класи, етностімпанквечірка тощо, повідомила організаторка Людмила Фіть.
Суспільне Черкаси — генеральний інформаційний партнер фестивалю Четвертий Черкаський книжковий фестиваль.
Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України
Читайте також